Ile kosztują meble kuchenne na wymiar?

Ile kosztują meble kuchenne na wymiar?

| 0 Komentarzy

Wybór mebli do kuchni to najczęściej decyzja na lata. To czy będzie funkcjonalna, komfortowa i czy będzie nam dobrze służyć przez wiele lat, zależy głównie od tego, ile jesteśmy w stanie w nią zainwestować. Przymierzając się do zamówienia mebli kuchennych na wymiar, warto wiedzieć jakie są koszty i od czego zależy ich cena.

Ile kosztują meble kuchenne na wymiar? Zdecydowanie więcej niż gotowe zestawy mebli dostępnych w marketach budowlanych. W przypadku typowej, blokowej kuchni na wymiar, prawdopodobnie nie uda nam się zejść poniżej kwoty 8000 zł. W dodatku, bez urządzeń AGD, które równie dobrze, mogą kosztować drugie tyle.

Dlaczego nie meble gotowe?

Wiele osób jest przekonanych, że meble kuchenne na zamówienie, nie różnią się od gotowych zestawów sklepowych na tyle, aby warto było płacić za nie wielokrotnie więcej. Jest to bardzo błędne przekonanie, wygłaszane zazwyczaj przez osoby, które nigdy nie miały do czynienia z meblami wykonanymi na wymiar.

Cena za m.b.

W przypadku mebli kuchennych na zamówienie, podawanie orientacyjnej ceny za metr bieżący jest zupełnym nieporozumieniem. Decydując się na kuchnię na wymiar, dokonujemy wyboru niemal wszystkich elementów mebli i wyposażenia. Różnice wynikające z wyboru różnych rodzajów frontów i dodatkowych systemów, mogą być tak duże, że cena m.b. mebli może różnić się nawet o kilka tysięcy złotych. Dokładną cenę poznamy tylko po sporządzeniu szczegółowej wyceny z projektantem.

Od czego zależy cena mebli kuchennych na wymiar?

Podstawową przewagą mebli na wymiar jest zdecydowanie wyższa jakość wszystkich zastosowanych materiałów. Poniżej zostały wyszczególnione najważniejsze elementy, które w największym stopniu wpływają na ostateczną cenę mebli.

Korpusy szafek

Płyta laminowana, z której wykonane są gotowe meble, jest zazwyczaj znacznie cieńsza i zabezpieczona papierową okleiną. Skutkiem tego jest duża niestabilność i „delikatność” mebli, a także duża podatność na wodę oraz wysokie temperatury. Takie meble są bardzo nietrwałe i wytrzymają najwyżej kilka lat.

Korpusy mebli na wymiar również wykonane są z płyty laminiowanej, ale jej trwałość jest zdecydowanie wyższa. Standardowa grubość takiej płyty to 18 mm, zabezpieczona dodatkowo okleiną PCV, która zapewnia wysoką trwałość mebli przez bardzo długi czas.
Rodzaj frontów

Zdecydowanie największy wpływ na cenę mebli ma rodzaj frontów, jakie wybierzemy do naszej kuchni. Różnica będzie tym większa, im większa jest powierzchnia naszej kuchni. W tym przypadku cena idzie w parze z jakością i trwałością frontów. Najtańszym rozwiązaniem będą fronty z płyty laminowanej, tej samej, która jest stosowana w korpusach mebli. Średnią klasę frontów kuchennych stanowią fronty z foli MDF (błyszczącej lub matowej), które są dzisiaj bardzo popularne. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena, duży wybór kolorów i wzorów oraz niezła trwałość. Najdroższe są fronty fornirowane i wykonane z litego drewna.

Przed dokonaniem wyboru, warto zapoznać się z wadami i zaletami każdego rozwiązania, np. w temacie – Rodzaje frontów kuchennych.

Wyposażenie szafek

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę kuchni na wymiar, jest wyposażenie szafek. Prosta szafka z półkami, otwierana w sposób tradycyjny, to najtańsze rozwiązanie. Jeśli zdecydujemy się na wysokiej jakości szuflady, kosze cargo, systemy narożnikowe, czy nowoczesne i wygodne systemy otwierania, będzie nas to kosztowało o wiele więcej. Warto jednak rozważyć wybór takich systemów, ponieważ bardzo ułatwiają pracę w kuchni. Jest to również inwestycja na lata.

Efektowne oświetlenie

Niemniej ważny, jest również dobór odpowiedniego oświetlenia do naszej kuchni. A wybór jest całkiem spory i warto przyjrzeć się rozwiązaniom zaprezentowanym w studiu kuchennym. Ceny oświetlenia, w zależności od wybranych systemów, mogą wynosić od 100 do ponad 1000 zł.

Jak prawidłowo dobrać oświetlenie do kuchni?

Kosztowny sprzęt AGD

W kuchni oprócz samych mebli, potrzebujemy również urządzeń AGD. To ile na nie wydamy, zależy głównie od naszego budżetu. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele urządzeń, w cenach od kilkuset złotych, do nawet kilku tysięcy. Warto zastanowić się, czego dokładnie potrzebujemy i jakie funkcję będą dla nas szczególnie ważne. Sprzęt AGD możemy zamówić razem z meblami lub zakupić je i podłączyć we własnym zakresie.

Meble na wymiar – idealne dopasowanie

Meble kuchenne na zamówienie nie są przeznaczone tylko dla osób posiadających nietypowe wymiary pomieszczenia. To odpowiedni wybór dla każdego, kto pragnie mieć kuchnię idealnie dopasowaną do swoich potrzeb. Jest to szczególnie ważne, gdy lubimy gotować i spędzamy w kuchni sporo czasu. Taka inwestycja z pewnością szybko się zwróci, w postaci wysokiego komfortu użytkowania oraz zazdrosnych spojrzeń znajomych i sąsiadów, którzy docenią dobry gust pani domu.

Ile będzie kosztować moja kuchnia?

Meble kuchenne na wymiar to spory wydatek, z reguły powyżej 10 000 zł. Do tego dochodzi jeszcze sprzęt AGD. Ostateczna cena zależy jednak głównie od nas. Jeśli dysponujemy sporym budżetem, wybierzemy dobrej jakości materiały i nowoczesne systemy, poprawiające funkcjonalność kuchni. Jeśli mamy ograniczone środki, poprośmy projektanta aby pokazał nam tańsze zamienniki i mniej kosztowne rozwiązania. Jeśli jednak nie dysponujemy odpowiednim zasobem gotówki, a nie chcemy rezygnować z wysokiej jakości mebli, możemy skorzystać z kredytów ratalnych.

Ja obniżyć cenę mebli na wymiar?

Warto mieć świadomość, że na kuchni na zamówienie możemy zaoszczędzić nierzadko nawet kilka tysięcy złotych, jeśli zamówimy ją bezpośrednio u producenta (np. w firmie Darex), zamiast w typowym, salonie meblowym, który jedynie pośredniczy w sprzedaży.

Jeśli zastanawiasz się ile będzie kosztować Twoja przyszła kuchnia, zapraszamy do naszego studia mebli kuchennych w Szczecinie.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)