Kuchnia bezpieczna dla dzieci – jak ją urządzić?

| 0 Komentarzy

Dzieci uwielbiają poznawać świat, a od momentu gdy postawią swoje pierwsze kroki, będą ciekawe dosłownie wszystkiego. Jeżeli dla malucha coś wydaje się interesujące, będzie za wszelką cenę chciał to sprawdzić, nie zdając sobie sprawy z tego, czy to dla niego bezpieczne. Większość dzieci upatrzyła sobie domową kuchnię, jako idealny plac zabaw. W zasadzie nic w tym dziwnego – mnóstwo szuflad, urządzeń wydających przeróżne dźwięki, błyszczących narzędzi i budzące grozę wśród rodziców, fascynujące ogniki.

Bardzo często w domach, w którym pojawia się mały szkrab, dochodzi do istnej rewolucji jeżeli chodzi o wygląd kuchni. Mnóstwo specjalnych blokad, pozaklejane lub pozawiązywane schowki i inne trudności nie tylko dla dziecka, ale również jego rodziców. W końcu nie tak prosto przyrządzać codziennie posiłki z tyloma pułapkami. Dlatego warto wcześniej pomyśleć o urządzeniu kuchni z myślą, ze w niedługim okresie pojawi się w niej młody człowiek. Czy istnieje kuchnia bezpieczna dla dzieci? Jak najbardziej tak! Z tego artykułu dowiesz się, jak ją urządzić, aby obie strony były zadowolone.

Aranżacja mebli i urządzeń AGD

Projektując kuchnie pomyślmy o wysokiej zabudowie mebli, to rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością ze względu na funkcjonalność i bezpieczeństwo dla malucha. Na najwyższych półkach trzymajmy przedmioty niosące największe niebezpieczeństwo dla malucha. Wolnostojące szafki powinny być dokładnie zabezpieczone i stabilne. Jeżeli zapragnęliśmy w naszej nowej kuchni bardzo modnej ostatnimi czasy wyspy kuchennej – powinniśmy przemyśleć dwie opcje. Pierwsza z nich nieco rujnuje estetykę wnętrza – chodzi o zabezpieczenia rogów mebla specjalnymi materiałowymi nakładkami. Jest też możliwość, którą zaprojektować możemy jeszcze przed przyjściem na świat nowego członka rodziny – wyspa bez niebezpiecznie wystających, ostrych elementów oraz jej krańców. Możemy wybrać lekko zaokrąglony mebel.

Zabezpieczenia w kuchennych urządzeniach

O ile starsze dziecko nie powinno mieć problemu ze zrozumieniem niebezpieczeństwa, jakie niosą za sobą urządzenia w kuchni, tak 2 letniemu maluchowi niełatwo będzie wytłumaczyć, że ten ładnie świecący piekarnik może go boleśnie poparzyć, a czajnik, w którym „świeci się woda” podgrzewa ją do bardzo wysokiej i szkodliwej dla niego temperatury. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybieranie wszystkich urządzeń AGD do kuchni z systemem blokady rodzicielskiej. Jest to wbudowany czujnik pozwalający unieszkodliwić zarówno przyciski, jak i uchwyty. Urządzenia opatrzone w taki system również są funkcjonalne i korzystnie wyglądają w każdej kuchni. Oprócz tego przy wyborze piekarnika możemy zdecydować się na taki, który wkomponuje się w kuchenne meble na wysokości ponad metra. a jego drzwiczki wyposażone są w niegrzejącą warstwę szkła. Dzięki temu, nawet jeśli maluch dosięgnie piekarnika, nie poparzy się. Duże niebezpieczeństwo dla dziecka stanowi również kuchenka gazowa lub płyta indukcyjna. Nowoczesne urządzenia podobnie jak piekarniki, wyposażone są w blokadę panelu sterującego, a w przypadku kuchenki – blokadę przekręcania kurków. Warto zwrócić uwagę, aby urządzenie wyposażone było również w blokadę odcinania dopływu gazu w momencie, gdy przestaje palić się ogień.

Pamiętajmy jednak, że nawet najinteligentniejsze rozwiązania nie zagwarantują bezpieczeństwa dziecka, a najważniejsza jest mimo wszystko kontrola i przewidywanie ryzykownych sytuacji. Kuchnia to świetne miejsce do spędzania czasu wspólnie z dzieckiem, które może nam pomagać w przygotowaniu posiłków. Warto, aby te chwile były komfortowe zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)