Nowoczesna kuchnia czyli jaka?

Nowoczesna kuchnia czyli jaka?

| 0 Komentarzy

Współczesna kuchnia nie jest już odrębnym pomieszczeniem pomocniczym, przeznaczonym jedynie do gotowania. Nowoczesna kuchnia jest częścią przestrzeni dziennej, w której spędzamy znaczną część każdego dnia.

Nowoczesna kuchnia może mieć różne oblicza, a o tym, czy jest nowoczesna, decyduje przede wszystkim wykorzystanie w niej współczesnych materiałów i systemów zwiększających wygodę jej użytkowania.

Nowoczesna kuchnia sercem domu

Klasyczne podejście do aranżacji kuchni, które polegało na odseparowaniu jej od reszty mieszkania, jest już dziś nieaktualne. Współczesne meble kuchenne cechują się minimalizmem, wysoką jakością materiałów, piękną aranżacją i efektownie wyglądającym sprzętem AGD. Nie ma już więc powodu, aby kuchnię dłużej ukrywać. Kuchnia XXI wieku jest miejscem chętnie eksponowanym, stanowiącym często serce domu, w którym skupia się życie rodzinne i towarzyskie.

Kuchnia otwarta na salon

Charakterystyczną cechą nowoczesnej kuchni jest jej połączenie z salonem. Umożliwia to wspólne przygotowywanie posiłków i swobodną rozmowę domowników. To również doskonały pretekst do spotkań towarzyskich i zabawy w gotowanie. Nieodzownym elementem takiego rozwiązania jest wyspa kuchenna w postaci wolnostojącej szafki, stołu lub blatu, który optycznie rozdziela przestrzeń kuchenną od salonowej.

nowoczesna kuchnia otwarta na salon
Nowoczesna kuchnia otwarta na salon – zobacz więcej zdjęć tej kuchni

Efektowny minimalizm

Nowoczesne kuchnie charakteryzują się prostotą linii, niewielką ilością ozdób oraz zabudowanymi sprzętami. Bezuchwytowe systemy otwierania dodatkowo wzmacniają cały efekt, pozwalając uzyskać jednolitą i gładką powierzchnię. Meble o nowoczesnych kształtach, z modnym w ostatnich latach połyskiem, rozświetlają wnętrze i nadają mu nowoczesnego charakteru. Błyszczące powierzchnie często wykorzystywane są również na podłodze, co jeszcze bardziej rozjaśnia pomieszczenie. Decydując się na nowoczesną kuchnię, możemy wybierać spośród ogromnej oferty materiałów.

nowoczesna kuchnia bez uchwytów
Kuchnia z frontami w wysokim połysku bez uchwytów – zobacz więcej zdjęć tej kuchni

Stonowana kolorystyka

W kuchni nowoczesnej dominuje przede wszystkim biel oraz czerń, a czasami również szarość lub elementy metalowe. Nie oznacza to jednak, że żywe kolory są tutaj zabronione. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań domowników. Warto jednak pamiętać, że nowoczesną kuchnię cechuje minimalizm. Nie ma tu zatem miejsca na zbędne dekoracje i przytulność charakterystyczne dla kuchni w stylu prowansalskim. Tutaj dominuje gładka powierzchnia, geometryczne kształty, a także przeszklenia i metalowe dodatki. W nowoczesnej kuchni powinniśmy ograniczyć się do dwóch lub trzech kolorów.

Funkcjonalność przede wszystkim

Najważniejszą cechą nowoczesnej kuchni jest jej funkcjonalność, która w tym przypadku jest naprawdę imponująca. To właśnie w takiej kuchni możemy w pełni wykorzystać innowacyjne rozwiązania, które pozwolą nam na pełne wykorzystanie przestrzeni pomieszczenia i niezwykły komfort pracy.

ambialine blum
Organizer szufladowy typu Ambialine firmy Blum

Cały sprzęt AGD w zabudowie

Charakterystyczna jest również zabudowa wszystkich urządzeń AGD (może za wyjątkiem efektownie wyglądających chłodziarek typu side by side, które zyskują coraz większą popularność). Zabudowie podlega już nie tylko piekarnik czy lodówka, ale także pozostałe sprzęty, takie jak mikrofalówka czy kawiarka. Zabudowany może zostać również okap, który wbudowany w górną szafkę, będzie niemal niewidoczny.

Często stosowanym rozwiązaniem w kuchni nowoczesnej jest piekarnik zabudowany nad blatem (na wysokości ok 90 cm). Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie musimy się schylać, a jednocześnie posiadamy łatwy dostęp i widok na przygotowywaną potrawę.

Sprzęt AGD w zabudowie
Sprzęt AGD w zabudowie (piekarniki kompaktowe i kawiarka)

Praktyczna ściana nad blatem

Ściana nad blatem kuchennym to miejsce szczególnie narażone na zabrudzenia powstające podczas gotowania. W nowoczesnej kuchni tradycyjne płytki zastępuje się efektownym, kolorowym szkłem lacobel, fototapetą lub grafiką za szkłem. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, rozwiązanie to pozwala na łatwe utrzymanie ściany w czystości.

panel szklany z grafiką zamiast płytek w nowoczesnej kuchni
Panel szklany z grafiką nad blatem to wygodna i efektowna alternatywa dla tradycyjnych płytek

Oświetlenie LEDowe

Dopełnieniem całości w kuchni nowoczesnej jest oświetlenie, najczęściej LEDowe. Delikatne światło oświetlające blaty, szklane półki czy efektowną grafikę na ścianie nada każdej kuchni odpowiedniego charakteru.

Oświetlenie ledowe w nowoczesnej kuchni
Oświetlenie LEDowe efektownie wygląda, a do tego jest bardzo energooszczędne

Nowoczesna kuchnia do każdego wnętrza

Dzisiaj projektowanie kuchni w dawnym stylu, czyli jako osobnego pomieszczenia, jest już nieaktualne. Współczesne aranżacje mebli kuchennych są dostosowane do nowej roli kuchni, czyli półotwartej lub całkowicie otwartej i zintegrowanej z salonem, jednej strefy dziennej.

Nowoczesna kuchnia sprawdzi się w każdym wnętrzu, zarówno dużym, jak i małym, a bogata oferta dostępnych materiałów, jak również różnorodne upodobania, pozwalają na tworzenie wielu niepowtarzalnych aranżacji.

Więcej zdjęć nowoczesnych kuchni znajduje się w naszej galerii realizacji, do której serdecznie zapraszamy.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)