Co zamiast płytek w kuchni?

Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?

| 0 Komentarzy

Wybór samych mebli kuchennych to nie wszystko. Jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych kuchni (poza wyborem odpowiednich mebli) jest niewielki kawałek ściany przy blatach roboczych. Ozdabiany jest on zwykle dość zachowawczo, dekoracyjnymi płytkami. Coraz częściej jednak stosuje się inne metody ozdabiania ściany kuchennej tak, aby spełniała wszystkie swoje funkcje i jednocześnie nadawała naszej kuchni wyjątkowego charakteru. Co wybrać na ścianę w kuchni zamiast płytek?

Co zamiast płytek w kuchni?

Popularne kafelki w kuchni stosowane są od wielu lat i pewnie jeszcze długo będą wykorzystywane. To klasyk, co do którego nie ma żadnych wątpliwości. Coraz to nowsze kształty, kolory i wzory płytek sprawiają, że kafle w kuchni to doskonały i pewny wybór zarówno dla osób ceniących klasykę jak i nowoczesność, pasujący niemalże do każdego stylu kuchni. Dla tych jednak, którzy z klasyką są na bakier i pragną zaaranżować swoją kuchnię w bardziej niecodzienny sposób, jest kilka rozwiązań:

Farba

Specjalna, odporna na ścieranie, tłuszcz oraz inne zabrudzenia farba, jest najtańszym i najprostszym rozwiązaniem stosowanym w wielu kuchniach. Producenci farb tworzą coraz lepsze jakości farb, a prawdziwym hitem wśród nich stała się farba tablicowa, która po pomalowaniu posiada takie same właściwości jak szkolna tablica. Oznacza to, że swobodnie możemy po pomalowanej ścianie pisać kredą. Tablicówka w kuchni to oryginalny i bardzo praktyczny pomysł, bowiem ścianę możemy potraktować jak podręczny notatnik pisząc na niej listę zakupów, przepis na ciasto czy wiadomość do domowników.

Szkło lacobel lub szkło z grafiką

Bardzo popularnym motywem jest stosowanie szkła lacobel lub grafiki naniesionej na szkło. Takiego typu rozwiązanie jest niezwykle tanie, praktyczne, a codzienne sprzątanie łatwe i przyjemne. Co więcej, możliwość wyboru dowolnej grafiki na szkle powoduje, że ten element kuchenny staje się w pełni spersonalizowany, a przez to oryginalny.

Co na ścianę w kuchni zamiast płytek
Co zamiast płytek w kuchni?

Dekory z płyty laminowanej

Płyta laminowana z dekorem to niedrogie i praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej kuchni. Jego dodatkową zaletą jest fakt, że jego wzór i kolor może być identyczny z wybranym przez nas laminowanym blatem kuchennym.

Szkło na ścianę w kuchni

Kamień i beton

Kamień naturalny to doskonały i niezwykle trwały materiał, który wspaniale prezentuje się w każdym wnętrzu. Może mieć formę drobnej mozaiki lub większych, kamiennych płyt. Do kuchni proponowanym rodzajem kamienia jest granit, który jako jeden z kilku rodzajów kamienia jest odporny na działanie wszelkich związków chemicznych. Niestety w porównaniu do płytek takie rozwiązanie jest bardzo drogie, a sam kamień zaliczany jest do materiałów ekskluzywnych.

Z kolei beton, ostatnio cieszący się coraz większą popularnością, nie tylko prezentuje się niezwykle oryginalnie i nowocześnie, nawiązując estetyką do stylu loftowego, ale też spełnia wszystkie wymagane od niego funkcje.

Konglomerat

Konglomerat to uboga wersja kamienia naturalnego, który jest idealnym, tańszym i często wybieranym materiałem do kuchni. Jest niezwykle trwały i odporny na wszelkie zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, a dzięki bogactwu wzorów i kolorów, wpasowuje się niemalże w każdy styl kuchni.

Fornir

Fornir to nic innego jak naturalne drewno, które doskonale nadaje ciepłego klimatu kuchni. Choć wygląda pięknie, to przez wielu jest krytykowany za swą niepraktyczność i łatwość uszkodzenia. Niemniej jednak fornir doskonale sprawdzi się na ścianie kuchennej nad blatem, a odpowiednio zabezpieczony (np. za pomocą szkła) może pogodzić oczekiwania zarówno zwolenników pragnących ocieplić pomieszczenie naturalnym elementem oraz przeciwników, chcących trwałych i funkcjonalnych rozwiązań.

Lustro

Coraz śmielej wykorzystywanym rozwiązaniem w kuchni jest zastosowanie szkła na ścianę. To nieco ekstrawagancka odmiana szkła. Niestety lustro na ścianę choć wspaniale optycznie powiększa przestrzeń, to niestety jest bardzo trudne w utrzymaniu należytej czystości.

Stal

Stal to bardzo popularne rozwiązanie szczególnie dla kuchni w stylu nowoczesnym lub industrialnym. Stal szlachetna lub aluminium, które szeroko stosowane są w kuchni, słyną nie tylko z wysokiej jakości, ale i odporności na wilgoć i działanie wysokich temperatur. To doskonała opcja dla osób, które szukają niezwykle śmiałych i oryginalnych rozwiązań.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)