Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

| 0 Komentarzy

Mieszkając w bloku niestety mamy dość ograniczoną przestrzeń do zagospodarowania. Najczęściej najmniejszą powierzchnie ma kuchnia. Dlatego bardzo ważne jest jej odpowiednie urządzenie. Podpowiadamy jak urządzić małą kuchnię w bloku.

Aby uzyskać funkcjonalną i wygodną kuchnię należy odpowiednio dobrać meble i wszelkie dodatki, aby uwypuklić to co dobre i ukryć wszelkie mankamenty. Duże znaczenie ma także odpowiednie oświetlenie.

Aranżacja małej kuchni

Jeżeli pomieszczenie jest wąskie i niewielkie, warto zdecydować się na zastosowanie stylu minimalistycznego np. skandynawskiego. Ograniczona paleta barw i proste meble pomogą stworzyć wrażenie ładu i porządku. Pierwszym krokiem do uzyskania satysfakcjonującego efektu jest wykonanie dokładnego planu. Należy dokładnie przemyśleć ułożenie mebli i sprzętów, w ten sposób każda przestrzeń będzie dobrze zagospodarowana i wykorzystana. Jeżeli kuchnia jest otwarta np. na jadalnię, trzeba także zadbać o urządzenie przejścia między tymi pomieszczeniami.

Kuchnia otwarta, zamknięta czy aneks

Urządzając małą kuchnię w bloku mieszkalnym, najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym w latach 80. i 90. jest wykorzystanie na ten cel osobnego pomieszczenia. Jednak w dzisiejszych czasach coraz częściej mieszkańcy decydują się na przerobienie rozkładu pomieszczeń, tak aby kuchnia była otwarta na pokój dzienny. Inną możliwością jest aneks kuchenny.

Przed urządzeniem kuchni warto podjąć decyzje o ostatecznym rozkładzie pomieszczeń. Dobrze przemyślana aranżacja, może pozwolić na uzyskanie dodatkowej przestrzeni.

Jaka powinna być mała kuchnia?

Mała kuchnia przede wszystkim powinna być funkcjonalna. Ważne jest także to, aby prezentowała się ona modnie i dobrze wizualnie. Architekci uważają, że nie powinno się wykorzystywać mebli, które sięgają pod sam sufit. W ten sposób można uzyskać zbyt ciężki efekt, dla małego i delikatnego wnętrza. Sytuacja wygląda jednak inaczej, w przypadku gdy zastosujemy jasne (najlepiej białe) fronty, w połysku. Takie powierzchnie mogą odbijać światło, dzięki czemu można wizualnie powiększyć przestrzeń i nie wygląda już ona ociężale.

Praktyczne porady dotyczące małej kuchni

Urządzając małą kuchnię w bloku, warto kierować się kilkoma przydatnymi wskazówkami:

  • Zabudowa powinna być zróżnicowana – aby zoptymalizować wolną przestrzeń i zagospodarować ją jak najlepiej, dobrze jest wykorzystać różne wysokości szafek. W niektórych miejscach dobrze jest wstawić szafki wysokie, które są bardziej pojemne. Z kolei wieszając szafki powyżej, warto wykorzystać wszelkie przeszklenia w drzwiczkach. Dzięki temu będzie można optycznie powiększyć przestrzeń.
  • Wybór mebli na zamówienie – mała kuchnia jest dość problematyczna w aranżacji, czasami ciężko jest znaleźć w sklepach odpowiednie meble, które się w niej pomieszczą, dlatego dobrze jest zdecydować się na wybór mebli na zamówienie. Będą one dokładnie dopasowane do warunków pomieszczenia. Ponadto wybór takiego rozwiązania pozwoli na zastosowanie dużo bardziej niestandardowych możliwości.
  • Blaty – blat jest bardzo ważnym elementem w każdej kuchni, warto wykorzystać go maksymalnie. Za pomocą blatu można stworzyć stół lub przedłużoną przestrzeń roboczą.

Gdzie zamówić meble kuchenne na wymiar do małej kuchni blokowej?

Jeśli mieszkasz na terenie województwa Zachodniopomorskiego, zachęcamy do skorzystania z usług Producenta mebli kuchennych na wymiar Darex ze Szczecina.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)