kuchnia na poddaszu

Aranżacja kuchni na poddaszu – na co zwrócić uwagę?

| 0 Komentarzy

Projektowanie kuchni na poddaszu wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. W przypadku pomieszczeń na poddaszu, w większości przypadków można spotkać się z ograniczoną ilością wolnego miejsca, zatem rozmieszczenie mebli kuchennych powinno być dokładnie przemyślane. Na co warto zwracać uwagę podczas projektowania kuchni na poddaszu?

Istotny jest kształt kuchni

Projektowanie kuchni na poddaszu należy zacząć od rozmyślań nad jej kształtem. Całość w końcowym etapie powinna prezentować się estetycznie i przytulnie, jednak przede wszystkim, całe pomieszczenie powinno być funkcjonalne. To właśnie kuchnia jest tym pomieszczeniem, w którym domownicy najczęściej spędzają czas. Ogromne znaczenie ma bowiem kształt kuchni. Na poddaszu sprawdzi się kuchnia w kształcie litery „L”. Jest to idealne rozwiązanie dla pomieszczeń, które są dość małe i trudno jest dobrze je zagospodarować. Bardzo często taka kuchnia łączy się z salonem, co za tym idzie, można zrezygnować z drzwi oddzielających pomieszczenia. Kuchnia w kształcie litery „U” natomiast optycznie powiększa przestrzeń pomieszczenia. Ustawione w ten sposób meble nie sprawiają, że wnętrze pomieszczenia wydaje ciasne.

Jakie meble do kuchni na poddaszu?

Wybór mebli kuchennych odgrywa niezwykle istotną rolę. Meble te powinny być ustawione w taki sposób, aby zabierały jak najmniej przestrzeni. Na poddaszu, w zależności od kształtu i stopnia pochylenia dachu, wysokość jest różna. Niekiedy konieczne będzie zrezygnowanie z wiszących szafek. W miejscu, w którym sufit znajduje się najbliżej podłogi, dobrze jest umieścić niskie półki. Dobrym pomysłem będzie także zdecydowanie się na meble na wymiar. Pozwolą one zaoszczędzić sporą ilość miejsca, sprawiając, że lodówka czy kuchenka nie będą musiały stać osobno. Trzeba także rozważyć opcję montażu okapu. Niekiedy skos nie pozwala na jego umieszczenie nad płytą grzejną. Można także zdecydować się na podniesienie ścianki kolanowej, co spowoduje, że domownicy będą mogli uniknąć niespodziewanych uderzeń w głowę. Jeśli chodzi o okna, to zaleca się wybór okien dachowych, które będą dostarczały zdecydowanie większą ilość światła do pomieszczenia.

Efekt wizualny

Jak w takim razie powinna wyglądać kuchnia na poddaszu? Przede wszystkim warto zadbać o dobranie takich barw ścian czy tapet, które optycznie powiększą przestrzeń. Jasne barwy będą idealnym wyborem. Tak naprawdę końcowy efekt zależy głównie od wyobraźni osób projektujących. W kuchni na poddaszu bardzo często wykorzystywany jest tak zwany styl skandynawski, który jest zarazem bardzo elegancki. Przeważają w nim gustowne, lecz skromne dodatki i elementy kwiatowe. Tapety również pasują do kuchni na poddaszu. Warto umieścić je na jednej ścianie. Będzie to miły dodatek, który nie zmniejszy ciasnej kuchni. Imitacja cegieł czy drewniane elementy mogą sprawić, że kuchnia stanie się przytulna i ciepła. Do takiego wystroju będą pasowały świeczki, kwiaty doniczkowe i jasne meble. Warto przede wszystkim dobierać kolory w taki sposób, aby całość nie przytłaczała domowników. Małe pomieszczenie należy rozjaśnić i sprawić, że będzie wydawało się większe.

Projektowanie kuchni na poddaszu trzeba mieć już na uwadze w momencie budowy domu. Późniejsze zmiany mogą okazać się dość problematyczne. Jednak jeśli jest to wykończony dom, to należy dobrze przemyśleć rozkład mebli. Istotne są okna, które powinny zajmować co najmniej 10 procent powierzchni podłogi. Im więcej światła dostaje się do wnętrza kuchni, tym staje się ona przestronniejsza i większa.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)