Sposoby na górną zabudowę kuchni

Sposoby na górną zabudowę kuchni

| 0 Komentarzy

Standardowe szafki, witryny czy podłużne klapy? Wysoka zabudowa, a może jej całkowity brak? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na funkcjonalną i atrakcyjną górną zabudowę kuchni.

Górne szafki to nie tylko ważna przestrzeń magazynowa, ale również istotny element dekoracyjny, decydujący o charakterze całej kuchni. Sposobów na górną zabudowę kuchni jest wiele. Warto je poznać i dobrze przemyśleć wybór, gdyż to właśnie szafki górne są najbardziej wyeksponowane na wzrok domowników i naszych gości.

Klasyczne szafki

Są to szafki o standardowej wysokości i sposobie otwierania (na bok). Jest to uniwersalne rozwiązanie stosowane od lat, które sprawdzi się w każdej kuchni, tak klasycznej, jak i kuchni nowoczesnej. Fronty szafek mogą być pełne lub przeszklone.

Kuchnia Magnolia

Witryny

Witryny w kuchni pełnią przede wszystkim rolę dekoracyjną. Za jasnym szkłem możemy umieścić efektowną zastawę lub inne elementy dekoracyjne. Wewnętrzne półki (najlepiej szklane) mogą być dodatkowo oświetlone, co pozwoli nadać całej kuchni odpowiedniego charakteru. Same witryny także mogą być różne. Do wyboru mamy fronty z szeroką i wąską ramką, klasyczne fronty ze szprosami lub aluminiowe ramki, w których powierzchnia szkła jest największa.

Kuchnia drewniana stylowa

Podłużne klapy

Drugi styl (w ostatnich latach bardzo popularny) to szerokie szafki z frontem otwieranym do góry. Szafki mogą być pojedyncze lub podzielone na 2 poziomy. Wybór tego rodzaju zabudowy pozwala wykorzystać nowoczesne i bardzo wygodne systemy otwierania Aventos.

Kuchnia z folii MDF

Wysoka zabudowa

Kolejne rozwiązanie to meble kuchenne do sufitu. W takim wypadku stosuje się zazwyczaj drugi rząd szafek. Niższe szafki służą nam wtedy do przechowywania przedmiotów codziennego użytku, natomiast szafki górne przeznaczone są na magazynowanie akcesoriów i sprzętów, po które sięgamy rzadziej.

Taka zabudowa, pomimo że bardzo funkcjonalna, często wygląda ociężale i przytłaczająco, zwłaszcza w małych kuchniach. Rozwiązaniem tego problemu może być płytsza zabudowa niższego rzędu szafek, co pozwoli zastosować punkty świetlne w dnach szafek górnych. Urozmaici to i ożywi tę nieco monotonną zabudowę.

Kuchnia czarno biała

Góra w innym kolorze

Szafki górne mogą być w takim samym kolorze jak szafki dolne, ale mogą być również zupełnie inne. Warto tu poeksperymentować i znaleźć odpowiednie, pasujące nam zestawienie. W nowoczesnych zabudowach szczególnie dobrze wyglądają kontrasty. Jeśli dół kuchni zrobimy ciemny, możemy rozjaśnić całość jasnymi kolorami w szafkach górnych. Różnicować możemy również materiały i faktury np. drewno w szafkach dolnych i gładki MDF w szafkach górnych. Dobrze wygląda także matowa zabudowa górna w zestawieniu błyszczącym szkłem Lacobel.

Zobacz tematy: Rodzaje frontów Kuchennych | Fronty kuchenne – matowe czy w połysku?

Kuchnia w czerwieni i czerni
Mała kuchnia 2x2 m

Brak górnej zabudowy

Szafki górne wydają się być niezbędnym elementem każdej kuchni. Istnieją jednak sytuacje gdy warto z górnej zabudowy całkowicie zrezygnować. Np. gdy nie przechowujemy w kuchni zbyt wielu przedmiotów lub nasza kuchnia jest połączona z niedużym salonem i nie chcemy tej przestrzeni dodatkowo pomniejszać.

Rezygnując z szafek górnych zyskujemy przestrzeń, którą można ciekawie wykorzystać i przypisać jej funkcję typowo dekoracyjną. Alternatywą dla szafek może być dekoracyjny okap, galeria obrazów, czy regał na książki kucharskie, przyprawy, doniczki z ziołami lub efektowne akcesoria kuchenne, które chcemy wyeksponować. Pomysłów jest wiele, a ciekawie zaaranżowana ściana nada pomieszczeniu atrakcyjnego wyglądu i przytulnej atmosfery.

Zobacz temat: Kuchnia otwarta na salon – wady i zalety

Kuchnia z wyspą

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)