Wyspa w kuchnia - kuchnia z wyspą

Wyspa w kuchni – Jak ją prawidłowo zaplanować?

| 0 Komentarzy

Prawidłowo zaprojektowana wyspa ułatwia przyrządzanie posiłków i poprawia funkcjonalność kuchni. W zależności od potrzeb może pełnić kilka funkcji. Podpowiadamy, jak zaplanować praktyczną wyspę w kuchni.

Wyspa kuchenna to wolno stojące szafki kuchenne przykryte blatem, umiejscowione najczęściej w samym centrum kuchni. Aby zarówno wyspa, jak i cała kuchnia były funkcjonalne, muszą zostać prawidłowo zaplanowane.

Zalety wyspy kuchennej

Główną zaletą wyspy jest jej wysoka funkcjonalność oraz możliwość wspólnego przygotowywania posiłków. Nie jesteśmy również odizolowani, odwróceni plecami i wpatrzeni w ścianę, co pozytywnie wpływa na komfort pracy i dobre samopoczucie. Kolejną zaletą jest więcej szafek i miejsca do pracy.

Najlepsze miejsce na wyspę

Z reguły w małych i zamkniętych kuchniach wyspa nie zdaje egzaminu. Aby była w pełni funkcjonalna i wyglądała efektownie, potrzebuje odpowiednio dużej przestrzeni. Takie rozwiązanie sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni minimum 15-20 m² lub kuchniach otwartych. Najlepiej gdy kuchnia ma kształt zbliżony do kwadratu. Rozplanowanie wyspy w takim pomieszczeniu jest znacznie łatwiejsze. Optymalna odległość wyspy od ciągu szafek kuchennych to 100 – 120 cm. Pozwoli to na swobodne korzystanie z kuchni dwóm osobom jednocześnie.

Wymiary wyspy

Wielkość kuchni i przeznaczenie wyspy, a także ilość urządzeń AGD determinują jej wymiary. Z reguły szerokość wyspy nie będzie mniejsza niż 100 cm. Jeśli chcemy umieścić na niej zlewozmywak i płytę grzewczą, będzie to już znacznie więcej. Warto tak zaplanować wymiary, aby płyta grzewcza nie znajdowała się bezpośrednio przy krawędziach blatu. Uchroni to osoby stojące z drugiej strony wyspy przed poparzeniem.
Wyspa w kuchni zamkniętej

Wyspa w kuchni zamkniętej powinna znajdować się w jej centrum i umożliwiać dostęp z każdej strony. Pomieszczenie musi być na tyle duże aby można było swobodnie przemieszczać się dookoła wyspy.

Wyspa w kuchni otwartej

Wyspa na granicy kuchni i salonu może zarówno łączyć, jak i oddzielać oba pomieszczenia. W obu przypadkach nie powinna jednak zanadto odbiegać od wystroju salonu czy jadalni. Dotyczy to zarówno szafek jak i blatu.

Funkcjonalność

Idealna wyspa to taka, która pozwala na swobodne przygotowywanie posiłków i w której wszystko jest pod ręką. Jeśli mamy taką możliwość, warto umieścić na niej płytę grzewczą i zlewozmywak, pamiętając jednocześnie o zostawieniu blatu roboczego do pracy. Bez niego przygotowywanie posiłków będzie bardzo uciążliwe. Przydatny będzie również kosz na odpadki oraz szuflada z organizerem na sztućce. Istotne będzie też prawidłowe rozmieszczenie gniazd elektrycznych.

AGD

Najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami AGD na wyspach jest zlewozmywak oraz płyta grzewcza, do której dochodzi oczywiście okap kuchenny. Jego szerokość powinna być przynajmniej równa szerokości płyty. Na wyspie możne znaleźć się również piekarnik, zmywarka, a nawet niska, podblatowa chłodziarka.

Oświetlenie wyspy

Wyspa jako miejsce do pracy także potrzebuje oświetlenia. Najlepiej sprawdzi się tu oświetlenie punktowe, zamontowane w okapie kuchennym lub suficie. Ważne aby oświetlenie umieszczone było centralnie nad wyspą, aby zlikwidowało cień rzucany przez osobę pracującą przy blacie.

Wyspa jako barek

Jeśli w naszej kuchni nie ma miejsca na pełnowymiarową wyspę do pracy, możemy stworzyć wyspę-barek, który pozwoli domownikom lub znajomym spożyć posiłek czy napić się kawy, towarzysząc osobie gotującej. Z jednej strony takiej wyspy powinniśmy zostawić odpowiednio dużo przestrzeni pod blatem, aby umożliwić wygodne siedzenie na krzesłach. Z drugiej strony mogą się natomiast znajdować płytkie półki lub szafki.

Podłączenie instalacji

Wyspę zdecydowanie należy zaplanować przed wykończeniem ścian i posadzki. Jeśli chcemy aby znalazły się na niej urządzenia AGD, konieczne będzie doprowadzenie do niej odpowiednich instalacji.

Trochę inspiracji

Odpowiednio zaaranżowana kuchnia z wyspą to wygoda i frajda dla domowników. Pozwala rodzinie i znajomym na wspólne przygotowywanie posiłków i zamienia kuchnię na serce domu i miejsce spotkań. Więcej zdjęć kuchni z wyspą oraz innych znajdziesz w naszej galerii realizacji.

Biała kuchnia z wyspą
Wyspa w kuchni - aranżacja
wyspa w kuchni
kuchnia z wyspą drewniana

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)