Kuchnia w kształcie litery U - Aranżacje

Kuchnia Otwarta na Salon – Wady i Zalety

| 0 Komentarzy

Granice między kuchnią, a salonem coraz bardziej się zacierają. Kuchnia otwarta to dobry sposób na powiększenie małego mieszkania i ułatwiony kontakt między domownikami. Czy jest to jednak rozwiązanie bez wad?

Współczesna Kuchnia nie jest już tylko pomieszczeniem, w którym się gotuje, ale pełni także funkcję dekoracyjną i reprezentacyjną mieszkania. Jest również wygodnym miejscem spotkań towarzyskich. Jeżeli często zapraszamy znajomych lub rodzinę, kuchnia otwarta to najlepsze rozwiązanie – przygotowując posiłki nie tracimy z nimi kontaktu.

Kuchnia otwarta na salon

Salon z kuchnią to najważniejsze miejsce w domu, gdyż razem stanowią tzw. strefę dzienną. W otwartej kuchni dobrze się odpoczywa, wspólnie przygotowuje i spożywa posiłki, a także przyjmuje przyjaciół. Jest to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Ma jednak swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Kuchnia otwarta na salon

Styl kuchni otwartej

Kuchnia otwarta zdecydowanie musi być utrzymana w stylu spójnym z wystrojem salonu. Dobrze, gdy kuchenna zabudowa oraz urządzenia AGD wyglądają atrakcyjnie i jednocześnie pasują do jego wyposażenia i charakteru. Jeżeli salon jest utrzymany w stylu retro, otwarta kuchnia nie może być nowoczesna.

nowoczesna Kuchnia otwarta na salon

Kuchnia półotwarta

Alternatywą dla całkowicie otwartej kuchni jest kuchnia „półotwarta”. Rozwiązanie to polega na oddzieleniu kuchni od salonu barkiem, wyspą lub półką z kwiatami czy książkami. Pozwoli to optycznie podzielić wnętrze, a jednocześnie uzupełnić kuchenną zabudowę o dodatkowe półki, schowki i szafki.

Drewniana Kuchnia otwarta na salon

Za barkiem od strony kuchni sprawdzi się także roboczy blat kuchenny. Może to być doskonałe miejsce do wspólnego przygotowywania posiłków i pomoże ukryć chwilowy nieład, który towarzyszy tym czynnościom.

Również wyspa może stać się atrakcyjnym elementem wyznaczającym granicę kuchni i salonu. Oferuje wtedy dostępną z dwóch stron płaszczyznę pracy, a posiłki będzie mogło przygotowywać kilka osób. Jeżeli siedzący w salonie domownicy widzą tylko plecy pracującej w kuchni osoby, która widzi tylko ścianę, to i tak mają z nią niewielki kontakt.

Nie ma róży bez kolców…

Otwarta kuchnia ma niestety również swoje wady. Największym jej minusem jest zapach gotowanych potraw, który często rozchodzi się po wszystkich pomieszczeniach. Przez rezygnację ze ściany pomiędzy kuchnią, a salonem tracimy część użytecznych blatów roboczych. Ten problem można rozwiązać przez postawienie wyspy lub półwyspu kuchennego.

Problemem może stać się również konieczność stałego utrzymywania porządku w otwartej kuchni. Może to być uciążliwe dla tych, którzy lubią po przygotowaniu i spożyciu posiłku odpocząć, sprzątanie zostawiając na później. Widok kuchennego bałaganu często denerwuje domowników i przypomina o przykrym obowiązku sprzątania.

Zalety kuchni otwartej

  • Sprzyja integracji z rodziną i znajomymi.
  • Optycznie powiększa mieszkanie.
  • Umożliwia wykorzystanie wyspy kuchennej.
  • Kuchnia wydaje się bardziej przestronna.
  • Pozwala na wspólne gotowanie.

Wady kuchni otwartej

  • Mniej miejsca na szafki i blaty robocze.
  • Styl kuchni jest uzależniony od wystroju salonu.
  • Przenikanie zapachów do innych pomieszczeń.
  • Widoczny nieporządek.
  • Głośna praca sprzętów AGD.

Podsumowanie

Urządzając kuchnię pamiętajmy o tym, że jest to przede wszystkim miejsce pracy, a to w jaki sposób jest urządzona, powinno tę pracę ułatwiać. Bez względu na to czy wybierzemy kuchnię otwartą czy zamkniętą, musi ona być funkcjonalna i spełniać oczekiwania i potrzeby domowników.

Mała Kuchnia otwarta na salon

Więcej zdjęć kuchni otwartych można obejrzeć w naszej galerii realizacji, do której serdecznie zapraszamy.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)