Kuchnie w brązach, beżach i szarościach

Kuchnia w stylu EKO

| 0 Komentarzy

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że w wielu dziedzinach naszego życia, kierujemy się zasadami ekologii. Nie ominęło to również aranżacji wnętrz, w tym oczywiście kuchni. Tym razem podpowiadamy jak urządzić kuchnię w nowoczesnej wersji stylu eko.

Kuchnia w stylu eko nawiązuje bezpośrednio do natury. Charakterystyczne są tu naturalne materiały, takie jak drewno i kamień oraz proste formy, pozbawione zbędnych ozdobników. Mimo podobieństw do stylu rustykalnego, wystrój ekokuchni jest zdecydowanie bardziej nowoczesny.

Wystrój kuchni w stylu eko

W kuchni w stylu eko dominują barwy natury, zwłaszcza kolory ziemi, takie jak brązy, odcienie beżu i szarości, zieleni, czy popularnej ostatnio magnolii. Cała aranżacja powinna być spokojna i harmonijna. Unikajmy więc krzykliwych kolorów i kontrastów, które mogą wprowadzić chaos i zniweczyć cały efekt. Warto postawić na lekkie formy i unikać masywnych szafek oraz stołów, a także przesadnych zdobień.

Bardzo ważne jest także zastosowanie odpowiednich materiałów. Naturalne drewno, kamień oraz wiklinowe i ceramiczne dodatki podkreślą charakter takiej kuchni. Doskonale sprawdzą się tu drewniane lub fornirowane fronty, najlepiej o prostych lub gładkich powierzchniach.

Mniejszy pobór mocy

Kuchnia w stylu eko to nie tylko nawiązujący do natury wystrój wnętrza, ale również odpowiednio dobrane, energooszczędne urządzenia AGD. Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest pobór mocy. Nowoczesne urządzenia posiadają wydajne, a jednocześnie energooszczędne silniki, które pobierają znacznie mniej energii niż modele tradycyjne. Pozwoli nam to na znaczną redukcję emisji CO₂ do atmosfery, a co za tym idzie, realnie dbać o środowisko.

Zwolenników zdrowego odżywiania ucieszy dostępność piekarników i kuchenek mikrofalowych, umożliwiających pieczenie na parze. Niektóre z nich oferują również możliwość wypiekania chleba. Niezwykle popularne są także indukcyjne płyty grzewcze, bardzo oszczędne i wygodne w użytkowaniu.

Ograniczone zużycie wody

Chcąc dbać o środowisko naturalne, powinniśmy również ograniczyć zużycie wody. Niezastąpiona będzie tutaj zmywarka, która zaoszczędzi nam nie tylko wielu litrów wody, ale też sporo równie cennego czasu. Kolejnym rozwiązaniem jest wbudowany w kran perlator, który zmniejsza przepływ wody, przy jednoczesnym zachowaniu ciśnienia.
Dużo żywej zieleni

Ekokuchnia to doskonałe miejsce na ziołowy ogródek, który nie tylko ożywi naszą kuchnię, ale jednocześnie dostarczy świeżych i zdrowych ziół do naszych posiłków.

Oświetlenie w kuchni eko

Kuchnia zaprojektowana w stylu eko powinna być jasna, z dużą ilością naturalnego światła. Najlepszym uzupełnieniem będzie oświetlenie ledowe, które jest już niemal standardem w nowoczesnych kuchniach. Diody LED pobierają znacznie mniej energii, przy zachowaniu takiego samego poziomu światła co zwykłe żarówki.

Nawyki w stylu eko

Ekologiczne wyposażenie naszej kuchni nie zda się na nic, jeśli sami nie zmienimy naszych nawyków. Aby stać się bardziej eko, wystarczy zamontować pod zlewem pojemniki do segregacji odpadów, korzystać ze zmywarki, używać zwykłych ściereczek zamiast ręczników papierowych i gotować pod przykrywką. Warto również ograniczyć lub całkowicie wyeliminować problem nadwyżek i wyrzucania jedzenia. Rozwiązaniem będzie tu szczegółowe planowanie zakupów i kreatywne gotowanie, z wykorzystaniem pozostałych produktów.

Eko dla każdego

Ekologiczna kuchnia nie oznacza wielkich nakładów finansowych. Wiele rozwiązań możemy zaadaptować niewielkim kosztem lub samą zmianą naszego zachowania. Dzięki temu realnie przyczynimy się do ochrony środowiska, a nasza kuchnia będzie spokojnym i harmonijnym miejscem, które będzie pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)