Prawidłowe Oświetlenie w Kuchni
| 0 Komentarzy
Odpowiednio dobrane oświetlenie uczyni kuchnię bardziej funkcjonalną, wyeksponuje meble i nada wnętrzu wyjątkowego charakteru. Nowoczesne rodzaje oświetlenia są bowiem nie tylko źródłem światła, ale i ważnym elementem dekoracyjnym.
Jeśli chodzi o oświetlenie, kuchnia jest bardzo wymagającym pomieszczeniem. Dobrze gdy wnętrze ma zapewnioną dużą ilość naturalnego światła, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Poza tym samo światło dziennie nie wystarczy aby dobrze oświetlić wszystkie ważne strefy w kuchni. Zwłaszcza jesienią i zimą. Dlatego w kuchni stosuje się zarówno oświetlenie ogólne (sufitowe), jak również oświetlenie dodatkowe, które doświetla stół i miejsca do pracy.
Oświetlenie ogólne
Umieszczone w centralnym miejscu pomieszczenia źródło światła, to podstawowe oświetlenie każdej kuchni. Warto dobrze przemyśleć jego wybór, ponieważ będziemy go używać najczęściej i najdłużej. Powinniśmy więc postawić na jasne, a zarazem energooszczędne świetlówki lub diody LED. Dobrze jest zaplanować to oświetlenie tak, aby światło najpierw odbijało się od sufitu. Dzięki temu otrzymamy miękkie, rozproszone światło i unikniemy powstawania cieni.
Oświetlenie przestrzeni roboczej
Samo oświetlenie ogólne jednak nie wystarczy. Przygotowując posiłki, stoimy zazwyczaj plecami do głównego źródła światła, zasłaniając je i co gorsza, rzucając cień na nasze miejsce pracy (blaty, płytę grzewczą i zlewozmywak). Praca w takich warunkach jest mało komfortowa i niebezpieczna, gdyż narażamy się na skaleczenia i oparzenia. Aby odpowiednio doświetlić przestrzeń roboczą, konieczne jest zastosowanie oświetlenia dodatkowego. Najlepiej sprawdzą się tu oprawy lub taśmy LEDowe, umieszczone w dnach szafek, które powinny świecić jasnym i skupionym światłem.
Efektywność oświetlenia podszafkowego będzie większa, jeśli ściany nad blatem zostaną wykonane z materiałów odbijających światło takich jak błyszczące płytki czy szkło.
Zlewozmywak i płyta kuchenna
Częstą praktyką jest umieszczanie zlewozmywaka bezpośrednio przy oknie. Rozwiązanie to zapewnia doskonałe oświetlenie w ciągu dnia, jednak nie sprawdza się po zmroku, gdyż zastosowanie dodatkowego oświetlenia jest tu znacznie utrudnione. W przypadku płyty grzejnej powyższy problem nie występuje, ponieważ niemal wszystkie współczesne modele okapów dysponują odpowiednim oświetleniem (choć mogą różnić się mocą światła).
Oświetlenie stołu
Miejsce, w którym spożywamy posiłki również powinno być odpowiednio doświetlone. Oświetlenie nie może jednak razić siedzących przy stole osób (np. poprzez odbite od błyszczącego blatu światło). Światło powinno równomiernie oświetlać cały stół i mieć neutralny kolor, aby nie zmieniało kolorów spożywanych potraw.
Lampy oświetlające stół powinny również harmonizować z jego kształtem. Jeśli nasz stół jest okrągły, lepiej zawiesić jedną, okrągłą lampę centralnie nad nim. W przypadku stołów kwadratowych czy prostokątnych sprawdzą się mniejsze lampy, umieszczone w jednym ciągu.
Oświetlenie wyspy
Jeśli na wyspie posiadamy płytę grzewczą, rozwiązanie jest proste. Okap kuchennych oświetli nam całą przestrzeń roboczą. Jeśli jednak na wyspie znajduje się zlewozmywak lub sam blat roboczy, musimy zastosować światło punktowe lub wiszące lampy.
Oświetlenie szafek i szuflad
Nowoczesne techniki oświetleniowe pozwalają na oświetlenie niemal każdego elementu kuchni. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia wewnętrznego do wybranych szafek i szuflad, które będzie oświetlać nam ich zawartość. Światło będzie zapalać się w momencie otwierania frontu i gasnąć po jego zamknięciu.
Oświetlenie dekoracyjne
Oświetlenie przeszklonych witryn pełni jedynie rolę dekoracyjną, ale pozwala nadać kuchni wyjątkowego charakteru. Doskonale sprawdzą się tu białe lub kolorowe diody LED. Innym dekoracyjnym rodzajem oświetlenia jest oświetlenie nadszafkowe i cokołowe. Jego celem jest oświetlenie i wyeksponowanie mebli.
Ze światłem ładniej i wygodniej
Prawidłowo oświetlona kuchnia wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i ułatwia przygotowywanie czy spożywanie posiłków. Światło to jednak nie tylko niezbędny element funkcjonalny, ale również ciekawy sposób na podkreślenie charakteru wnętrza, który zachęci do przesiadywania przy kuchennym stole nawet do późnych godzin nocnych.