Jak dobrać kolor płytek do mebli kuchennych

Kuchnia w stylu prowansalskim – Jak ją urządzić?

| 0 Komentarzy

Kuchnia, jak powszechnie wiadomo, to serce domu. To tam rodziny spędzają czas przygotowując wspólnie posiłki. To miejsce, w którym na spotkaniach z przyjaciółmi dochodzi do najpoważniejszych rozmów. Dla niektórych jest to przestrzeń w którą ucieka się od problemów. Dlatego tak ważne jest, aby to miejsce było przytulne, ładne wizualnie ale przede wszystkim jasne i praktyczne.

Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Coraz częściej odchodzi się od ciemnej zabudowy, bordowej cegły i przytłumionego światła. Stawia się na jasne i przestrzenne wnętrza z elementami drewna. Te wymagania idealnie wpasowują się w znany na całym świecie styl prowansalski. Wpadające do kuchni słońce oraz biała bądź jasno beżowa, koniecznie drewniana zabudowa nadaje kuchni wielkości i nawet niewielki metraż zyskuje optycznie dodatkową przestrzeń. Szafki kuchenne często zdobione są pojedynczymi wycięciami, ażurowymi lub koronkowymi wykończeniami dając wrażenie naturalizmu. Zarówno drewniane drzwiczki jak i delikatne, kolorowe wykonane z lnu zasłonki idealnie wpasowują się w styl prowansalski. Kuchnia ma oddawać charakter francuskich domków, zatem ważne są również wszelkiego rodzaju dodatki nadające pomieszczeniu przytulności i ciepła. Styl prowansalski to połączenie swojskości z elegancja. Pewnego rodzaju niechlujstwa z rodzinnym ciepłem gdzie nie wszystko musi być idealnie poukładane. Białe szafki mogą być łączone z kamiennymi lub drewnianymi blatami, na których ustawione będą wszelkiego rodzaju bibeloty- wiklinowe kosze, drewniane skrzynki, przetwory w słoikach, podwieszone warkocze czosnku czy doniczki z kolorowymi kwiatkami i ziołami.

kuchnia w stylu prowansalskim biała

Charakterystyczne dodatki

Dodatkowym elementem kuchni w tym stylu może być nie pasujący na pierwszy rzut oka kredens. W zupełnie innym kolorze, na przykład zgniło zielonym czy ekstrawagancko żółtym dodaje pomieszczeniu niepowtarzalność i nieodłącznej dla stylu prowansalskiego swojskości. Niekompletna zastawa stołowa, kolorowe talerze i miski, staromodne filiżanki i rustykalne kubki świetne dodadzą charakteru całości.

Ważnym elementem kuchni w stylu porwansalskim jest również podłoga. Powinna być ona wykonana z drewna, najlepiej długich desek. Można jednak zastąpić ja kolorowymi płytkami bądź po prostu kamieniem. Styl prowansalski bardzo dużo czerpie ze stylu rustykalne łącząc to z elementami stylu angielskiego. Zatem wszelkiego rodzaju roślinność, zdjęcia, świeczki czy kolorowe zasłony niczym z wiejskiej chaty będą odgrywały znaczącą rolę w tego typu wnętrzach. Ważnym jest żeby dodatki nie były przytłaczajace.
Jeśli pozwala na to miejsce warto też postawić stół, który nakryty będzie kolorowym bądź koronkowym obrusem. Wazon ze świeżymi kwiatami dopełni całości. Idealnie pasujące do tego będą drewniane krzesła ze zdobieniami na oparciach bądź wiklinowe fotele.

kuchnia prowansalska

Nie taka idealna

Kuchnia prowansalska pachnie ziołami, gotowanymi potrawami i pieczonym ciastem. Nie jest ona nieskazitelnie czysta, widać po niej że jest sercem domu. Miejscem spotkań przy stole, rodzinnych posiłków. Wypełniona jest miłością i przytulnością. Chcę się do niej wracać i spędzać w niej czas. Ma przypominać o wakacjach spędzonych u Babci na wsi a jednocześnie pozwalać działać wyobraźni i przenosić to zakątków południowej Francji.

Dla kogo kuchnia w stylu prowansalskim?

Mówi się, że kuchnia w stylu prowansalskim idealnie pasuje do osób Romantycznych i lubiących marzyć. Szczególnie kobiety wykazują duże zainteresowanie taką aranżacją wnętrz. Styl prowanslaski uważany jest za kompromis między kobietą a mężczyzna. Połączenie praktyczności z nietuzinkową urodą wnętrza.

styl prowansalski w kuchni

Galeria zdjęć mebli kuchennych

Zobacz również kuchnie w stylu skandynawskim, angielskim oraz inne kuchnie klasyczne i kuchnie nowoczesne.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)