Kuchnia w kształcie litery U

Kuchnia bez uchwytów – wady i zalety

| 0 Komentarzy

Kuchnie bez uchwytów są ostatnio bardzo modne. Ale czy jest to wygodne i pozbawione wad rozwiązanie? Przedstawiamy wady i zalety kuchni bez uchwytów.

Wiele osób, które aranżuje swoją kuchnię, nie przykłada zbyt wielkiej uwagi do rodzaju uchwytów, traktując je jako nieistotny detal. W rzeczywistości ten mały szczegół często decyduje o charakterze i stylu całej kuchni.

Ważna rola uchwytów

Prawidłowo dobrane uchwyty, tak jak wszystkie inne dekoracje, podkreślają styl całej kuchni i tworzą z nią spójną całość. Inne uchwyty wybierzemy do kuchni w stylu klasycznym, a inne do kuchni nowoczesnej. Są jednak osoby, którym widok uchwytów w kuchni, w ogóle nie odpowiada. Wyjściem z tej sytuacji będą niewidoczne uchwyty, frezowane we frontach lub ich całkowity brak.

Uchwyty listwowe

Jednym ze sposób na wyeliminowanie tradycyjnych, widocznych uchwytów, jest zastosowanie uchwytów listwowych, wpuszczanych we fronty. Mogą być one długie, na całą szerokość szafki lub przeciwnie, niewielkich rozmiarów, nierzucające się w oczy. Jest to rozwiązanie, które cieszy się w ostatnich latach ogromną popularnością.

kuchnia bez uchwytów
Uchwyty listwowe, wpuszczane we fronty
Uchwyty wpuszczane we fronty

Uchwyty wpuszczane we fronty

Uchwyty frezowane we frontach

Uchwyty frezowane we frontach

Uchwyty frezowane

Kolejnym sposobem na pozbycie się zwykłych uchwytów, są uchwyty frezowane, ukryte w głębi lub na obrzeżach frontów. Rozwiązanie to jest możliwe do zastosowania w przypadku frontów drewnianych lub lakierowanych. Najlepiej prezentują się w bieli, czerni, szarościach i mocnych kolorach, zwłaszcza w wysokim połysku.

W przypadku frontów lakierowanych, frezowane uchwyty wyglądają bardzo efektownie, jednak nie są zbyt praktyczne. Częste uderzanie paznokciami o lakierowany uchwyt, powoduje szybkie jego pękanie, zarysowania i odpryski lakieru, podobnie jak ma to miejsce w przypadku klamek samochodowych.

biała kuchnia bez uchwytów
Kuchnia z frezowanymi uchwytami
drewniana kuchnia bez uchwytów

Kuchnia bez uchwytów

Kuchnia z frezowanymi lub wpuszczanymi we front uchwytami, to jednak nie to samo co kuchnia bez uchwytów. Aby cieszyć się całkowicie gładką i jednolitą powierzchnią, konieczne jest zastosowanie odpowiednich systemów otwierania szafek i szuflad. Firma Blum oferuje nam dwie możliwości. Jedną z nich jest mechaniczny system otwierania Tip-On, który otwiera front po jego naciśnięciu w odpowiednim miejscu. Bardziej zaawansowanym, ale i o wiele droższym rozwiązaniem, jest system Servo-Drive – elektryczne wspomaganie otwierania.

Zalety kuchni bez uchwytów

Niewątpliwą zaletą kuchni pozbawionej uchwytów jest całkowicie gładka, jednolita powierzchnia, która idealnie sprawdza się w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Proste fronty bez frezów i brak uchwytów to również oszczędność kilkuset złotych (na frontach i uchwytach). Kolejnym plusem jest brak problemu z uchwytami, które po latach użytkowania mogą się poluzować czy odpadać, a ich wkręty zagubić.

Fronty bez uchwytów, otwierane na dotyk to również wysoka funkcjonalność i wygoda, które doceni każda pani domu.
Wady

Kuchnia bez uchwytów posiada również kilka istotnych wad, o których musimy pamiętać. Przede wszystkim, wspomniana wyżej oszczędność jest tylko pozorna, ponieważ pieniądze zaoszczędzone na uchwytach, będziemy musieli przeznaczyć na odpowiednie systemy otwierania.

Kolejnym problemem w kuchni pozbawionej uchwytów, jest otwieranie zabudowanej zmywarki i lodówki. W przypadku tych urządzeń, nie jest możliwe zastosowanie systemu Tip-On. Jedynym rozwiązaniem będzie tu elektryczne wspomaganie otwierania systemu Servo-Drive Flex, którego cena jest zdecydowanie wyższa.

Brak uchwytów oznacza również konieczność częstego dotykania frontów, co powoduje ich szybsze zabrudzenie, a to z kolei zmusza nas do nieustannego ich czyszczenia. W przeciwnym wypadku, fronty pełne widocznych odcisków palców, zabiją cały klimat eleganckiej, minimalistycznej kuchni.

Kuchnia bez uchwytów – warto czy nie?

Kuchnie bez uchwytów są bardzo eleganckie, nowoczesne i wpisują się w aktualne trendy. Otwieranie frontów na dotyk jest zaś bardzo wygodne i przydatne. Jeśli chcemy aby nasza kuchnia wyglądała efektownie, była w pełni funkcjonalna i dysponujemy odpowiednim budżetem, kuchnia bez uchwytów będzie świetnym wyborem.

Jeśli natomiast mamy ograniczone środki finansowe, a bardzo chcemy mieć kuchnię bez uchwytów, postawmy na tańszy system Tip-On. Do zmywarki i lodówki zastosujmy natomiast delikatne i nierzucające się w oczy, uchwyty listwowe.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)