Jaki kolor mebli kuchennych jest praktyczny

Jaki kolor mebli kuchennych jest praktyczny i łatwy w utrzymaniu?

| 0 Komentarzy

Jaki kolor mebli kuchennych jest praktyczny? Jaki wybrać, aby meble służyły nam przez wiele lat, bez konieczności ciągłego ich czyszczenia?

Częstym pytaniem, jakie pojawia się przy urządzaniu kuchni jest kwestia koloru mebli. Jakie rozwiązanie wybrać, aby meble służyły nam przez wiele lat, jednocześnie nie uprzykrzając życia koniecznością ciągłego, zbyt częstego ich czyszczenia? Zdarza się bowiem, że nieestetyczne ślady na meblach pozostają po każdym, najmniejszym dotknięciu szafek, a tego nie chcemy. Dodatkowo kolor mebli powinien komponować się z pozostałym wystrojem wnętrza. Sytuacja jest trudniejsza w momencie, gdy kuchnia pozostaje połączona z salonem. Jednak jest wiele możliwości, żeby wybrać tak, aby wszystko do siebie pasowało i było wygodne w użytkowaniu.

Jaki kolor mebli kuchennych wybrać w zależności od oświetlenia i metrażu?

W wyborze koloru mebli kuchennych powinniśmy się kierować nie modą, która szybko przemija, ale praktycznością oraz kolorystycznym dobraniem do pozostałych elementów wystroju. Jednak istnieje szereg elementów, które także należy brać pod uwagę przy wyborze kolorystyki. Jedną z nich jest oświetlenie kuchni oraz jego wielkość. Ciemną kolorystykę, m.in. czarne meble kuchenne, czy ostatnio modne granaty czy butelkowe zielenie najlepiej stosować przy kuchniach o większym metrażu. Jeśli nie możemy liczyć na światło dzienne, na etapie projektowania oświetlenia należy zadbać o to, aby doświetlić każdy zakątek w kuchni. Najważniejsze jest oczywiście oświetlenie nad blatem. W przypadku słabo oświetlonych i niewielkich kuchni należy brać pod uwagę to, żeby optycznie rozjaśnić wnętrze oraz powiększyć przestrzeń. W tej sytuacji z pomocą przychodzą jasne, pastelowe lub białe meble kuchenne. Warto także wiedzieć, że to meble z połyskiem, wykonane z np. lakierowanego MDF-u, dzięki odbijaniu strumieni światła sprawia wrażenie jaśniejszego wnętrza.

Najbardziej uniwersalne kolory mebli kuchennych

Właściwie cały korpus, czyli konstrukcja szafek jest bez znaczenia, jeśli chodzi o wybór koloru z zewnątrz. To przecież tylko fronty, czasem jedna czy dwie boczne ściany są widoczne i to ich wybór sprawia największą trudność. Oprócz uniwersalnej bieli, która pasuje do zestawienia w zasadzie z każdym kolorem, drugim często wybieranym, neutralnym kolorem jest szarość. Często praktykowanym rozwiązaniem będzie łączenie szarości z czernią oraz drewnem. Nadaje on wnętrzu wyjątkowej elegancji. Kolor czarny jest często uważany za kolor niepraktyczny, ze względu na widoczność śladów, jakie na nim pozostają. Po części jest to prawdą, ale wybierając kuchnię w trzech kolorach w łatwy sposób można ominąć tą niedogodność. Wystarczy umieścić kolor czarny lub inny ciemny kolor w miejscach, gdzie nie będzie miał częstej styczności z palcami

Sposoby na nieestetyczne ślady na meblach kuchennych

Biel warto zestawić z kolorem, który ożywi wnętrze. Łatwym w utrzymaniu i bardzo często wybieranym kolorem jest jasne drewno. To piękny kolor, który można zestawić w zasadzie każdym innym, tak samo jak biel. Nie widać na nim każdego okruszka, dlatego nie wymaga ciągłego czyszczenia. Kolor jasnego drewna jest często wybierany jako blat w kuchennych meblach. Często to meble na wysoki połysk sprawiają większą trudność w utrzymaniu, bo każdy odcisk palca czy kropla wody są na nich widoczne. Dlatego jeśli nie chcemy rezygnować z elementów z połyskiem, prostym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich poza zasięgiem rąk, np. na górnych półkach. Dobrym sposobem będzie także wybór mebli, które nie są jednokolorowe. Wszelkie imitacje słoi drewna czy nakrapiane elementy będą o wiele bardziej wygodne w użytkowaniu.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)