Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

| 0 Komentarzy

Kuchnia otwarta na salon to we współczesnych aranżacjach niemal standard. Pomimo połączenia, oba pomieszczenia są jednak zwykle optycznie rozdzielone. Oto sprawdzone sposoby na subtelne oddzielenie kuchni od salonu.

Połączona i otwarta przestrzeń dzienna to bardzo modne i wygodne rozwiązanie. Brak ścianek działowych pozwala na uzyskanie większej i jaśniejszej przestrzeni, która ułatwia komunikację pomiędzy domownikami.
Kuchnię połączoną z salonem możemy optycznie rozdzielić na kilka sposobów. Oto kilka z nich:

Zobacz temat: Kuchnia otwarta na salon – wady i zalety

Zobacz temat: Kuchnie otwarte na salon – aranżacje

Ścianka

Ścianka to najprostszy sposób na rozdzielenie obu pomieszczeń, o ile chcemy zasłonić roboczą strefę kuchni. Ścianka może być zbudowana na całą szerokość kuchni, może być częściowa, szklana lub z przezroczystego plastiku.

Półścianka

Półscianka, podobnie jak ścianka, pozwoli ukryć nieporządek w kuchni, a dzięki obniżonej wysokości, umożliwia swobodny kontakt z domownikami i gośćmi.

Wyspa

Jeśli dysponujemy przestronną kuchnią, doskonałym sposobem na oddzielenie jej od salonu będzie wyspa. Jej wielkość i funkcje zależą od wielkości pomieszczenia, ale i naszych potrzeb. Wyspa może służyć jako centrum gotowania dla kilku osób naraz, bar lub dodatkowy blat roboczy. Aby była w pełni funkcjonalna powinna mieć odpowiednio dużo wolnej przestrzeni z każdej strony.

Zobacz temat: Wyspa w kuchni – Jak ją prawidłowo zaplanować?

Zobacz temat: Kuchnia z wyspą – przykłady aranżacji

Nowoczesna kuchnia z wyspą

Półwysep

Alternatywą dla tradycyjnej wyspy jest półwysep. Zajmuje mniej miejsca, a oferuje dodatkowe miejsce do pracy i przechowywania. Doskonale sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach. Półwysep może występować w postaci ciągu szafek z jednej lub obu stron, samego stołu czy baru. Możliwe jest również wykorzystanie kilku rozwiązań jednocześnie. Zewnętrzna strona półwyspu może również pełnić jedynie funkcję dekoracyjną. Warto wtedy zastanowić się nad lakierowaną lub fornirowaną powierzchnią, grafiką czy regałem.

Biała otwarta kuchnia

Bar

Bar to najbardziej popularna forma półwyspu. Jego blat jest zazwyczaj umieszczony znacznie wyżej niż w przypadku dolnej zabudowy. Takie rozwiązanie umożliwia zastosowanie efektownych hokerów i ukrywa nieco przestrzeń roboczą kuchni. Po drugiej stronie baru mogą znajdować się tradycyjne szafki.

Zobacz temat: Kuchnia z barem – Przykłady aranżacji

Drewniana kuchnia z barem

Minibar

Pełni podobną funkcję jak bar i również służy do spożywania posiłków. Jest jednak od niego o wiele mniejszy i niższy. Nie zasłania strefy roboczej kuchni, ale stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnej jadalni, zwłaszcza w mniejszych wnętrzach.

Mała kuchnia otwarta na salon

Stół jadalny

Kuchnię z salonem możemy również rozdzielić tradycyjnym stołem jadalnym i krzesłami. Rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza jeśli spożywamy posiłki w gronie rodzinnym lub często zapraszamy gości. Stół z reguły zajmuje sporo miejsca więc ten sposób podziału jest dedykowany głównie przestronnym wnętrzom, choć z drugiej strony możemy wybrać mniejszy stolik i mniejszą liczbę krzeseł.

Kuchnia w czerwieni i czerni

Meble

Kolejnym sposobem na umowne oddzielenie kuchni od salonu jest zabudowa meblowa. Niewysokie i ozdobne meble lub przeciwnie, wysokie regały wypełnione eleganckimi przedmiotami, mogą stać się prawdziwą ozdobą wnętrza i subtelną granicą dla obu pomieszczeń.

Sofa

Podobnie jak inne meble, sofa może zostać wykorzystana do ustanowienia wizualnej granicy kuchni i salonu, przy jednoczesnym zachowaniu swojej pierwotnej funkcji.

Wiele możliwości

Jak widać, sposobów na optyczne oddzielenie kuchni od salonu jest wiele. Decydując się na którekolwiek rozwiązanie, musimy pamiętać, że kluczowe znaczenie ma metraż naszej strefy dziennej. Nie chcemy przecież niepotrzebnie zagracić naszego wnętrza i utrudnić poruszanie się po salonie jak i kuchni.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)