Aranżacja kuchni z salonem

Aranżacja kuchni z salonem

| 0 Komentarzy

Salon z kuchnią zwany inaczej pokojem dziennym z aneksem kuchennym, to bardzo częste rozwiązanie w projektowaniu wnętrz, zarówno tych małych, z mniejszą ilością przestrzeni, jak i tych większych. Jak wygląda aranżacja kuchni z salonem? Jak wygląda aranżacja kuchni z salonem i jakie są wady i zalety połączenia kuchni z pokojem dziennym?

Jak wygląda aranżacja kuchni z salonem?

Aranżacja kuchni z salonem to nic innego jak zawarcie w jednej, niepodzielonej przestrzeni zarówno pokoju dziennego (służącego nam do wypoczynku), z aneksem kuchennym (potrzebnym nam do codziennej pracy). Takiego typu umowne oddzielenie dwóch części pomieszczeń w jednej przestrzeni, coraz częściej zyskuje na popularności, nie tylko ze względu na swoją niebywałą funkcjonalność, ale też ze względu na możliwość tworzenia większej przestrzeni, nawet w niewielkim pomieszczeniu. Umowne oddzielenie kuchni od salonu nie polega na stawianiu granicy za pomocą ściany, a a poprzez m.in.: ustawienie mebli salonowych (kanapa, dywan, ażurowa przegroda, biblioteczka czy regał) lub kuchennych (stół, wyspa), połączenia kolorów, zmianę pokrycia na inny rodzaj podłogi, czy płytek lub grafiki na szkle w kuchni. Ten prosty zabieg optycznie powiększa naszą przestrzeń, płynnie łącząc dwie części w całość.

Jakie są wady i zalety połączenia kuchni z salonem?

Każde rozwiązania i pomysły mają swoje plusy i minusy, podobnie jest również z aranżacją kuchni z salonem. Choć wydawać by się mogło, że takiego typu rozwiązanie jest praktycznie najlepsze, dlatego tak bardzo zyskuje na popularności, to ma ono również swoje minusy.

Aranżacja kuchni z salonem - wady i zalety

Minusy połączenia kuchni z salonem

Jednym z największych minusów połączenia kuchni z salonem w praktyce jest fakt, że kuchnia musi wtedy pełnić reprezentacyjną funkcję. Jest widoczna i powinna stanowić spójną część z salonem. Oznacza to, że musimy zastosować jeden wspólny styl dla obu pomieszczeń. Aby nie było chaosu i wrażenia ciasnej przestrzeni, musimy zastosować tę samą bazę kolorów i materiałów, tak aby kuchnia nie zdominowała całego pomieszczenia, a wtopiła się w jego styl. Co więcej, niemalże codziennie musimy dbać o to, aby na blatach w kuchni panował porządek. To nie jest dobre rozwiązanie dla osób, których pasją jest gotowanie, ponieważ nie będą oni mogli w pełni oddać się kulinarnym szaleństwom. Dźwięki dobiegające ze strefy kuchennej oraz bardzo intensywne zapachy potraw skutecznie zniweczą wypoczynkowy i gościnny charakter salonu. Oznacza to, że w praktyce salon może wiele stracić i nie być już przytulnym miejscem spotkań i spokojnych rozmów.

Plusy połączenia kuchni z salonem

To co dla innych jest wadą, dla innych może stać się zaletą. Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, że ścisła bliskość kuchni z salonem nadaje wyjątkowego ciepła rodzinnego i bliskości, przez co wzmacnia więzy rodzinne. Nie bez przyczyny mówi się w Polsce, że serce domu jest w kuchni. Zwolennicy tego rozwiązania są za tym, aby to serce jak najbardziej uwidocznić. Kolejną dużą zaletą (co dla innych jest wadą) jest fakt, że kuchnia pełni rolę reprezentacyjną salonu. Oznacza to, że musi być ona starannie zaprojektowana, wykonana i odpowiednio dopasowana tak, aby współgrała z aranżacją pokoju dziennego. Jedną z największych zalet aranżacji kuchni z salonem jest fakt, że bardzo dużo zyskujemy dodatkowej przestrzeni, a przy odpowiedniej, przemyślanej aranżacji możemy nawet z najmniejszego pomieszczenia stworzyć wolną i komfortową przestrzeń. Połączenie kuchni z salonem jest więc doskonałym rozwiązaniem szczególnie dla bardzo małych pomieszczeń m.in. takich jak kawalerki, w których liczy się każdy metr dodatkowego miejsca, czy małych mieszkań w bloku. Kuchnia otwarta to nie tylko oszczędność przestrzeni, ale też niezwykle płynna komunikacja między kuchnią, a salonem. Optymalne rozwiązania pozwalają, aby do kuchni był łatwy dostęp z każdej strony, bez konieczności przeciskania się kilku osób. Kuchnia połączona z pokojem dziennym jest doskonałym rozwiązaniem również dla osób z dziećmi, bowiem pozwala to na łatwiejszą kontrolę dzieci bawiących się w salonie, bez konieczności wychodzenia z kuchni.

Aranżacja kuchni z salonem - wady i zalety

Aranżacja kuchni z salonem nie tylko do małych mieszkań

Na kuchnię otwartą, czyli aneks kuchenny znajdujący się w salonie dziennym decydują się często osoby, które posiadają duże domy i wystarczającą przestrzeń, w której mogłaby znajdować się kuchnia zamknięta. Jednak coraz częściej do dużych pomieszczeń w domach jednorodzinnych projektuje się kuchnie otwarte. Takie rozwiązanie w dużym domu nie tylko jest w pełni funkcjonalne, ale też nadaje takiemu pomieszczenia przytulności i ciepła, a jednocześnie sprawia, że tego typu rozwiązanie nadaje domowi niezwykle nowoczesnego i wyjątkowego charakteru, tworząc tak pożądaną wolną przestrzeń.

Gdzie zamówić meble kuchenne na wymiar do kuchni z salonem?

Gorąco zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i zapoznania się z ofertą wykonania mebli kuchennych na wymiar.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)