czerń w kuchni

Czerń w kuchni – Czyli elegancka, czarna kuchnia

| 0 Komentarzy

Mocne i czarne akcenty? A może cała kuchnia w czerni? Podpowiadamy jak okiełznać ten elegancki, choć ponory kolor i jak go wykorzystać w aranżacji nowoczesnej kuchni.

Czerń jest powszechnie uznawana za mroczny i ponury kolor, który dodatkowo optycznie zmniejsza pomieszczenie. Pomimo tego, od kilku sezonów możemy zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania tym kolorem w aranżacji wnętrz, w tym także kuchni.

Czarny kolor nie kojarzy się zwykle z czystością i domowym ciepłem, dlatego dominujące kolory w naszych domach i kuchniach to odcienie bieli, drewna i pasteli. Czerń była zawsze zarezerwowana jedynie dla odważnych projektantów. Dziś to podejście się zmienia, a nowoczesne trendy stawiają na minimalizm, elegancję i futuryzm, gdzie czerń sprawdza się doskonale.

Elegancki minimalizm

Wykorzystanie czerni w meblach i elementach dekoracyjnych kuchni, to jeden z najmodniejszych trendów współczesnej aranżacji wnętrz. Meble kuchenne w kolorze głębokiej czerni, sprawiają wrażenie luksusu i ekstrawagancji. Czerń to bowiem najbardziej elegancki i szykowny ze wszystkich kolorów. Proste i minimalistyczne meble w tym kolorze, nadadzą każdemu wnętrzu dostojnej elegancji. W czerni najlepiej prezentują się kuchnie proste i minimalistyczne o nowoczesnych, geometrycznych formach.

Klasyczna czerń w kuchni

O ile czarny kolor w przypadku urządzeń AGD wydaje nam się rzeczą zupełnie naturalną, to same meble czy ściany w tym kolorze, wydają nam się czymś niepokojącym i ryzykownym. Zupełnie niepotrzebnie. Czarne i gładkie powierzchnie w postaci frontów kuchennych i sprzętów AGD, to coraz lepiej widoczny trend w nowoczesnym wzornictwie. Idealnie wpisuje się w stonowane lub oszczędne kolorystycznie przestrzenie, ale również świetnie kontrastuje z bardzo żywymi kolorami.

Czerń w kuchni nie musi jednak występować jedynie w postaci mebli, urządzeń czy dodatków. Może być również użyta na podłodze, w klasycznej aranżacji płytek, panelach szklanych nad blatem, lub na ścianach. Jeśli zdecydujemy się na pomalowanie pomieszczenia na czarno, lepiej ograniczyć się do jednej ściany lub kilku, wybranych miejsc. W przeciwnym wypadku, pomieszczenie będzie wyglądało ponuro i przytłaczająco.

Czarna kuchnia
Czerń i fornir to efektowne połączenie – Więcej informacji i zdjęć tej kuchni

Czarne akcenty

Jeśli nie chcemy decydować się na całą kuchnię w czerni, warto postawić chociaż na dopełniający, czarny akcent, np. w postaci nowoczesnych urządzeń AGD. Charakteryzują się one głęboką czernią i gładką powierzchnią, dzięki czemu idealnie pasują do niemal wszystkich, nowoczesnych aranżacji, niezależnie od koloru mebli. Mniej kontrastowe będą baterie i zlewozmywaki, w różnych odcieniach czerni i grafitu.

Innym sposobem na wykorzystanie czerni w kuchni, może być wyspa kuchenna w czarnym kolorze, która doda naszej aranżacji nieco elegancji i szyku. Z kolei najprostszym sposobem na dodanie kontrastu do jasnych mebli, jest wykorzystanie czarnego blatu lub kilku, wybranych frontów.

Czerń w kuchni
Wybrane fronty w kolorze czarny metalik – Więcej informacji i zdjęć tej kuchni
Czerń w kuchni - czarna kuchnia
Czarne blaty i urządzenia AGD – Więcej informacji i zdjęć tej kuchni

Czerń, a wygoda

W przypadku czarnych mebli możemy zdecydować się na fronty błyszczące lub matowe. O ile błyszczące powierzchnie prezentują się bardzo efektownie, a dzięki właściwościom odbijania światła, powiększają optycznie pomieszczenie, to zdecydowanie trudniej utrzymać je w czystości. Na takich frontach bardzo widoczny będzie kurz i każdy odcisk palca. Warto o tym pamiętać, jeśli mamy w domu małe dzieci i zwierzęta.

Nie zawsze smutna i zimna

Oprócz klasycznej, głębokiej czerni, w kuchni możemy zastosować nieco jaśniejsze jej odcienie, np. w postaci granitowego blatu, czy grafitowego zlewu. Samą czerń zawsze możemy ocieplić odpowiednim oświetleniem i dodatkami, dzięki czemu nadal pozostanie elegancka, ale już nie taka smutna. Typowy dla czarnych powierzchni chłód możemy też przełamać, łącząc ją z naturalnymi elementami, takimi jak drewno czy kamień.
Czerń pomniejsza pomieszczenie

Choć czerń jest efektowna, ma tendencję do pochłaniania światła, co optycznie pomniejsza pomieszczenie. Warto więc unikać jej w szczególnie małych kuchniach. Jeśli jednak koniecznie chcemy mieć czarną kuchnię, wybierzmy fronty w połysku, które nadadzą jej lekkości i głębi.

Innym sposobem na dodanie ciemnej kuchni przestrzeni, jest zastosowanie w niej kontrastowych elementów w bieli, lub innym żywym kolorze. Odpowiedni dobór światła, również pomoże rozjaśnić i powiększyć czarną kuchnię.

Oświetlenie czarnej kuchni

Jeśli chodzi o oświetlenie, czarny kolor jest zdecydowanie bardziej wymagający niż inne barwy. Gładkie i błyszczące powierzchnie dużo łatwiej odbijają światło niż pozostałe kolory, dlatego szczególnie ważne jest aby źródła światła były odpowiednio oddalone i rozproszone. Miejsce pracy na blacie roboczym, potrzebuje z kolei znacznie większego natężenia światła. Dobrze też, gdy pomieszczenie dysponuje dużym oknem, najlepiej wychodzącym na południe, które dostarczy dużo, naturalnego światła.

Podsumowanie

Czerń w kuchni nie jest już dziś rozwiązaniem jedynie dla odważnych i warto wziąć ją pod uwagę, przy aranżacji naszej przyszłej kuchni. Czerń bowiem zawsze pozostaje w modzie, a jej uniwersalny charakter sprawia, że pasuje do wszystkich stylów aranżacji wnętrz.

Więcej zdjęć kuchni można obejrzeć w naszej galerii realizacji, do której serdecznie zapraszamy.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)