Szafka pod zlewozmywak - jak ją zagospodarować?

Szafka pod zlewozmywak – jak ją zagospodarować?

| 0 Komentarzy

Podstawą wygodnej pracy w kuchni jest funkcjonalność i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Są jednak takie miejsca w kuchni, w których przestrzeń jest trudno dostępna i ciężko ją zagospodarować. Jednym z takich miejsc jest szafka pod zlewozmywakiem.

Szafka pod zlewozmywakiem kojarzy się zwykle z nieatrakcyjnym miejscem, w którym widoczne są syfony zlewozmywaka oraz stojące kosze na śmieci. Znaczna część jej przestrzeni jest zazwyczaj marnowana. Tym więcej, im większy posiadamy zlewozmywak. Ale wcale nie musi tak być.

Jeśli zamiast tradycyjnych drzwiczek zastosujemy odpowiednie szuflady, będziemy mogli wykorzystać tyle przestrzeni, ile tylko się da. Dodatkowe miejsce świetnie nada się na wszystkie środki czystości i przybory do zmywania, jakich używamy w kuchni, a co najważniejsze, zawsze będą w jednym miejscu, w zasięgu ręki.

Szuflada pod zlewozmywakiem

Najbardziej praktycznym sposobem na zagospodarowanie szafki pod zlewem, jest zastosowanie w niej szuflad. Pierwsza szuflada (bezpośrednio pod zlewem) musi być odpowiednio wyprofilowana, aby nie kolidowała z komorami zlewozmywaka. Musi jednocześnie zapewniać odpowiednią ilość przestrzeni (np. na podręczne przybory do zmywania i czyszczenia).

Szuflada zaprojektowana w ten sposób, nie tylko wygląda bardzo efektownie, ale przede wszystkim, umożliwia wykorzystanie poniżej kolejnych, tym razem pełnowymiarowych szuflad. One z kolei zagwarantują nam pełne wykorzystanie szafki zlewozmywakowej.

Szuflada pod zlewozmywak

Szuflada pod zlewozmywak

Szuflada pod zlew

Szuflada pod zlewozmywak

Sortowniki odpadów w szufladzie

W tradycyjnej kuchni, kosz na śmieci znajduje się zazwyczaj bezpośrednio pod zlewozmywakiem. Jednak obecnie, gdy standardem jest segregacja odpadów, konieczne jest przechowywanie co najmniej trzech oddzielnych pojemników. Doskonałym sposobem na uczynienie kuchni bardziej przyjaznej dla środowiska, jest zastosowanie zestawu selektorów na odpady, przystosowanych do umieszczenia w szufladzie. A szuflada nadaje się do tego celu idealnie. Pełen wysuw i duża przestrzeń sprawiają, że napełnianie, czyszczenie i opróżnianie koszy na śmieci jest wyjątkowo proste i wygodne.

Selektor odpadów firmy Peka

Selektor odpadów firmy Peka

Selektor odpadów firmy Blanco

Selektor odpadów firmy Blanco

Elektryczne wspomaganie otwierania

Funkcjonalność szuflady z sortownikiem odpadów możemy jeszcze bardziej zwiększyć, dzięki zastosowaniu systemu elektrycznego wspomagania otwierania (Servo-Drive). System ten pozwala otworzyć szufladę, bez konieczności ciągnięcia za uchwyt. Jeśli mamy ręce pełne resztek jedzenia, które chcemy wyrzucić, wystarczy, że dotkniemy frontu kolanem, a szuflada sama się wysunie. Jest to bardzo wygodne i higieniczne rozwiązanie.

Zobacz temat: Kuchnia bez uchwytów – wady i zalety

System Servo-Drive firmy Blum
System Servo-Drive firmy Blum

Dodatkowa przestrzeń użytkowa

Dodatkowa szuflada wewnętrzna, umieszczona bezpośrednio nad sortownikami odpadów, to jeszcze więcej przestrzeni użytkowej. To idealne miejsce na przybory do czyszczenia takie jak gąbki, ściereczki, czy worki na śmieci.

Indywidualne dopasowanie

Zamawiając meble kuchenne na wymiar, mamy możliwość dowolnego dopasowania układu i rozmiaru poszczególnych szuflad i półek. Dzięki temu, szafka zlewozmywakowa będzie całkowicie dostosowana do naszych potrzeb i nawyków.

Zobacz temat: Kuchnia ze sklepu czy na wymiar?

Elegancki i spójny design

Szafkę zlewozmywakową można zrealizować, wykorzystując standardowe elementy szuflad Legrabox i Tandembox. Szuflady mogą być białe, siwe lub ciemno szare. Dzięki temu, cała kuchnia będzie utrzymana w jednym i spójnym stylu.

Szuflada Tandembox Antaro firmy Blum

Szuflada Tandembox Antaro firmy Blum

Szuflada Legrabox firmy Blum

Szuflada Legrabox firmy Blum

Podsumowanie

Bez względu na to czy zastosujemy droższe (systemy szuflad i koszy), czy tańsze (półki, koszyki na drzwi) rozwiązania, warto o tym pomyśleć, aby znacząco poprawić funkcjonalność szafki zlewozmywakowej. Dzięki temu, zyskamy nie tylko więcej przestrzeni magazynowej, ale również poprawimy komfort pracy w kuchni i czystość oraz higienę samej szafki. Uporządkowana przestrzeń jest bowiem znacznie łatwiejsza do utrzymania w czystości.

Zobacz też: Więcej informacji szafkach pod zlewozmywak w naszej ofercie

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)