9 sposobów na wygodne przechowywanie w kuchni

| 0 Komentarzy

Kuchnia to miejsce przechowywania wielu naczyń i akcesoriów przeznaczonych do gotowania. Nietrudno więc o chaos i nieporządek. Jak nad tym wszystkim zapanować? Oto 9 sposobów na wygodne przechowywanie w kuchni.

Nowoczesne systemy kuchenne pozwalają na wygodne przechowywanie dużej liczby, niezbędnych w każdej kuchni przedmiotów. Już na etapie aranżacji warto zastanowić się gdzie będziemy przechowywać poszczególne sprzęty i akcesoria. Dzięki temu możemy dobrać odpowiednie systemy organizacji, a jest ich całkiem sporo. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne i sprawdzone sposoby na przechowywanie podstawowego wyposażenia kuchni.

1. Sztućce

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem do przechowywania sztućców będzie dowolny organizer szufladowy. A wybór modeli jest całkiem spory. Możemy wybierać spośród profilowanych wkładów o ustalonej wielkości przegródek lub zdecydować się na system, który pozwala na ich modyfikowanie. W zależności od wybranego modelu, wkład na sztućce może być biały, szary, czarny lub wykonany z drewna.

Zobacz temat: Organizery do szuflad – Czyli wszystko na swoim miejscu

Ambialine

Organizer typu Ambialine

Organizer na sztućce Peka

Organizer na sztućce Peka

2. Talerze

Talerze możemy przechowywać w kuchni na kilka sposobów. Najprostszym i najpopularniejszym sposobem jest przechowywanie talerzy luzem (ułożonych jeden na drugim) w górnej szafce. Jeśli nie lubimy wysoko sięgać, możemy umieścić talerze w szafce dolnej, najlepiej szufladzie, co pozwoli nam na łatwy i szybki dostęp. Niestety każdy ruch szuflady spowoduje przesuwanie się talerzy, co może spowodować ich uszkodzenie lub zniszczenie. Nawet mata antypoślizgowa nie sprawdzi się w tym przypadku najlepiej.

O wiele lepszym sposobem jest zastosowanie szufladowego wkładu na talerze firmy Peka, który utrzyma je w bezruchu w pozycji pionowej lub specjalnych uchwytów, przeznaczonych właśnie do talerzy (Blum).

Zobacz temat: Szuflady kuchenne – rodzaje i zastosowania

Uchwyt na talerze Blum

Uchwyt na talerze Blum

Wkład na talerze Peka

Wkład na talerze Peka

3. Szklanki, kubki i kieliszki

Przedmioty te, podobnie jak talerze, zazwyczaj przechowujemy w szafkach górnych i jak dotąd, nie pojawił się na rynku godny uwagi system, pozwalający na ich wygodniejsze przechowywanie. Szkło możemy trzymać w przeszklonych witrynach lub całkowicie zabudowanych szafkach. Otwarte regały nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż bardzo szybko gromadzą kurz.

4. Garnki

Garnki to niezbędne wyposażenie każdej kuchni. Niestety zajmują sporo miejsca. Używane są zwykle bardzo często, dlatego przechowywanie ich w głębokich szafkach dolnych nie jest zbyt wygodne. Najlepszym sposobem na ich wygodne rozmieszczenie są głębokie szuflady, wyposażone w antypoślizgowe maty. Bez względu na obciążenie, szuflady wysuwają się bez trudu i zapewniają łatwy dostęp do umieszczonych w nich garnków.

Innym rozwiązaniem dedykowanym właśnie przechowywaniu garnków, są systemy narożne takie jak Le Mans i Magic Corner, które pozwalają wykorzystać całą (zazwyczaj trudno dostępną) przestrzeń w narożnikach naszej kuchni.

Zobacz temat: Funkcjonalne narożniki w kuchni

System narożny Le Mans do kuchni

System narożnikowy Le Mans

System Narożnikowy Magic Corner

System Narożnikowy Magic Corner

5. Środki czystości

Środki czystości nie powinny znajdować się na widoku, ale muszą być zawsze pod ręką. Najlepszym miejscem na ich przechowywanie jest szafka pod zlewozmywakiem. Specjalne profilowane szuflady dopasowane do zlewu to świetne
miejsce na ich składowanie, przy jednoczesnym wykorzystaniu tej mało atrakcyjnej szafki.

Zobacz temat: Szafka pod zlewozmywak – jak ją zagospodarować?

Szuflada pod zlewozmywak

Szuflada pod zlewozmywak

Szuflada pod zlewozmywaki

Szuflada pod zlewozmywaki

6. Kosze na śmieci

Segregowanie odpadów w nowoczesnej kuchni to już niemal standard. Dlatego na rynku dostępnych jest wiele modeli sortowników na śmieci, przeznaczonych do szuflad lub tradycyjnych szafek. Niektóre selektory są wyposażone w dodatkowe półki i kieszonki przeznaczone na środki czystości.

Selektor odpadów firmy Peka

Selektor odpadów firmy Peka

Selektor odpadów firmy Blanco

Selektor odpadów firmy Blanco

7. Drobne urządzenia AGD

Urządzenia używane na co dzień zazwyczaj przechowujemy bezpośrednio na blacie, jednak te, które wykorzystujemy rzadziej, powinny mieć swoje miejsce w dolnej szafce lub szufladzie.

8. Butelki i ściereczki

Przy aranżacji kuchni na wymiar, po umiejscowieniu najważniejszych szafek, często pozostaje nam niewielka przestrzeń, którą z powodzeniem możemy wykorzystać dla wyciągu typu cargo. Ta wąska szafka może być wyposażona w 2 półki lub półkę i wieszak np. na ściereczki. Jest to doskonałe miejsce na przechowywanie butelek, wysokich przedmiotów lub suchych produktów spożywczych jak cukier, mąka, makaron, itp.

Zobacz temat: Szafki Typu Cargo – Zapasy w Kuchni

Szafki Typy Cargo - Zapasy w Kuchni

Cargo podblatowe Slim firmy Peka

Cargo podblatowe Slim firmy Peka

Cargo podblatowe

9. Zapasy spożywcze

Duże kuchnie pozwalają na zdecydowanie większe możliwości przechowywania. Duża przestrzeń może zostać przeznaczona na tzw. spiżarkę, czyli szafkę na zapasy. A jeśli chodzi o zapasy, to nie ma lepszego sposobu ich przechowywania jak wysokie szafki typu cargo, wyposażone w wiele półek lub koszy. Nowoczesne systemy otwierania i wspomagania ruchu sprawiają, że korzystanie z takiej szafki, nawet w pełni obciążonej i wypełnionej po brzegi, jest łatwe i przyjemne.

Zobacz temat: Szafki Typu Cargo – Zapasy w Kuchni

Cargo wysokie jako szafka na zapasy

Cargo wysokie jako szafka na zapasy

Wysokie Cargo na zapasy - spiżarnia

Wysokie Cargo Dispensa (Peka) na zapasy

Dobra organizacja to większa funkcjonalność

Kuchnia, w której każdy element jej wyposażenia ma swoje ustalone miejsce, jest wygodna w użytkowaniu i zdecydowanie ułatwia i przyspiesza przygotowywanie posiłków. Nie musimy bowiem tracić czasu na poszukiwania potrzebnych przedmiotów. Unikniemy też chaosu i nieporządku w szafkach i szufladach. Warto więc zawczasu zaplanować co i w jaki sposób będziemy w kuchni przechowywać.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)