kuchnia w stylu angielskim

Kuchnia klasyczna

| 0 Komentarzy

Obok nowoczesnych trendów w aranżacji kuchni, nieustannie utrwalają się style tradycyjne, które zwycięsko wytrzymują próbę czasu. Pomimo tego, że klasyczne wzory od lat są powielane, wciąż są niezwykle popularne.

Kuchnia Klasyczna łączy w sobie doskonałej jakości materiały, nowoczesną funkcjonalność i niepowtarzalny styl, którego próżno szukać w kuchniach nowoczesnych. Ich zaletą jest ponadczasowość i uniwersalizm, bowiem klasyczne meble zawsze wyglądają dobrze. Można zestawiać je z antykami oraz stylizowanym sprzętem AGD. To meble przeznaczone dla miłośników tradycyjnych wnętrz, a także osób, które nudzą minimalistyczne i chłodne aranżacje oraz gładkie i błyszczące powierzchnie.

Współczesne kuchnie w stylu klasycznym nie są już tak nudne i ciężkie jak kiedyś. Wręcz przeciwnie, klasyczne meble kuchenne ubrane w elegancką biel, ciepłe beże czy jasne brązy są subtelne, eleganckie i przytulne.

Klasyczne fronty i uchwyty

Główną rolę w kuchni klasycznej odgrywają fronty, wykonane zazwyczaj z naturalnego drewna lub płyty MDF imitującej strukturę drewna. Fronty mogą być malowane z zachowaniem widocznych słojów drzewa lub całkowicie pokryte lakierem. Delikatnie frezowane nadają kuchni klasycznego stylu. Ważnym elementem wykończeniowym są tu pilastry, zdobne cokoły, witraże, a także zaoblenia krańcowych szafek.

fronty klasyczne drewniane do kuchni
Klasyczne wzory drewnianych frontów kuchennych firmy Drewpol Osina

Nie bez znaczenia są tu również okucia i uchwyty. Eleganckie i stylizowane na stare, dopełniają klasycznego stylu frontów. Alternatywą dla uchwytów metalowych mogą być uchwyty ceramiczne, które dodadzą zabudowie lekkości i sprawią, że będzie bardziej przytulna.

uchwyty kuchenne, kuchnia klasyczna
Stylizowane uchwyty i gałki meblowe będą doskonałym dopełnieniem klasycznego stylu kuchni

Stylizowany Sprzęt AGD

Wybór klasycznej stylistyki kuchni determinuje również wybór urządzeń AGD. Nowocześnie wyglądające sprzęty w tym przypadku bezdyskusyjnie odpadają. Na szczęście miłośnicy klasyki nie są skazani na korzystanie jedynie ze starych urządzeń. Kuchnia klasyczna może zostać bowiem wyposażona w nowoczesne ale stylizowane sprzęty AGD. To niezwykłe połączenie pozwala zachować wygląd kuchni w stylu retro, a jednocześnie na korzystanie z nowoczesnych funkcji współczesnych modeli.

AGD w stylu retro do kuchni klasycznej
Sprzęt AGD w stylu retro idealnie wpisuje się klasyczny styl całej kuchni

Niestety zwolennicy indukcyjnych i ceramicznych płyt grzewczych będą zawiedzeni. W kuchni klasycznej obowiązkowo gotujemy na płytach gazowych. Piekarnik natomiast powinien znajdować się bezpośrednio pod palnikami.

Odpowiednie dodatki

Idealnym dopełnieniem stylowych mebli będą klasyczne dodatki, takie jak porcelanowe filiżanki i pojemniki, portrety czy fotografie. Warto jednak pamiętać aby zachować przy tym umiar. Zbyt duża ilość ozdób może wręcz zaszkodzić i zepsuć cały efekt.

Dodatki do kuchni klasycznej
Efektowne dodatki nadadzą klasycznej kuchni ciepła i przytulnego charakteru

Meble klasyczne, a wielkość kuchni

Kuchnia klasyczna najlepiej prezentuje się w dużych, przestronnych pomieszczeniach. Nie oznacza to jednak, że na takie meble mogą pozwolić sobie jedynie szczęśliwi posiadacze dużych domów. Również w mniejszych, blokowych pomieszczeniach możemy pokusić się o takie meble. Pod warunkiem, że będzie to kuchnia w jasnych barwach. W przeciwnym wypadku klasyczna zabudowa może sprawiać wrażenie ciężkiej i przytłaczającej.

Kuchnia klasyczna drewniana Czajkowski
Kuchnia drewniana klasyczna
Kuchnia drewniana klasyczna
Kuchnia klasyczna biała

Ponadczasowa klasyka

Kuchnia klasyczna to sprawdzony wybór nie tylko dla miłośników tradycyjnych aranżacji. Większość nowych pomysłów wychodzi z mody i często już po jednym sezonie zaczyna drażnić i denerwować. Klasyka natomiast jest wieczna. Jest to trend, który przetrwa każdą próbę czasu.

Więcej zdjęć kuchni klasycznych można obejrzeć w naszej galerii realizacji, do której serdecznie zapraszamy.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)