Zasady użytkowania frontów MDF

Fronty kuchenne – matowe czy w połysku?

| 0 Komentarzy

Wybierając meble do naszej kuchni, musimy zdecydować nie tylko o doborze materiałów i kolorów frontów, ale także sposobie ich wykończenia. Czy warto postawić na modne ostatnio fronty w połysku? A może lepiej zdecydować się na meble matowe?

Decyzja o wyborze wykończenia frontów powinna zostać podjęta już na etapie projektowania kuchni, bowiem ma ogromny wpływ na efekt końcowy i styl mebli. Zarówno fronty drewniane, MDF i lakierowane, mogą występować w wersji matowej i błyszczącej. Warto dobrze się zastanowić, bowiem wybór dotyczy nie tylko kwestii estetycznych, ale także czysto praktycznych, a łatwość utrzymywania kuchni w czystości jest przecież bardzo ważna.

Zobacz temat: Rodzaje frontów Kuchennych

Fronty matowe i półmatowe

Matowe fronty kuchenne to rozwiązanie bardzo praktyczne i uniwersalne. Nie odbijają światła, a w przypadku ciemnych kolorów, wręcz je pochłaniają, nadając kuchni spokojnego i stonowanego charakteru. Ta właściwość frontów matowych może być również wadą, gdyż wpływa na optyczne pomniejszenie pomieszczenia. W przypadku małych kuchni, warto zatem unikać ciemnych frontów matowych.

Fronty matowe doskonale prezentują się zarówno w przypadku płyt MDF, jak i drewna. Sprawdzą się na jednolitych i gładkich powierzchniach oraz tych frezowanych lub posiadających usłojenie. Matowe powierzchnie prawie zawsze wyglądają dobrze, a moda na nie nigdy nie przemija. Są również stosunkowo łatwe w czyszczeniu. Ślady odcisków palców nie są tak bardzo widoczne jak w przypadku frontów błyszczących (wyjątkiem mogą być fronty w super macie, satynowane, na których ślady zabrudzeń i odcisków palców są bardzo widoczne).

Kuchnia z frontami matowymi

Fronty w połysku

Meble kuchenne w połysku (zwłaszcza białe i gładkie) są od kilku lat bardzo popularne. Powodem tego jest ich efektowny wygląd i właściwość odbijania światła, która sprawia, że nawet mała kuchnia wygląda bardzo jasno, lekko i przestronnie. Wbrew pozorom, czyszczenie takich frontów nie jest wcale trudne, a wręcz przeciwnie, przy gładkich powierzchniach jest to o wiele łatwiejsze, niż w przypadku frontów frezowanych. Owszem, ślady palców pojawiają się szybciej i są bardziej widoczne, ale wystarczy wyposażyć meble w wygodne uchwyty, aby ten problem niemal całkowicie wyeliminować.

Fronty lakierowane na wysoki połysk, prezentują się równie efektownie w ciemnych barwach, które nadają wnętrzu intrygującej głębi i wyrazistego, eleganckiego charakteru. Niestety zastosowanie takich frontów obliguje nas często do zastosowania takich materiałów również w innych pomieszczeniach.

Fronty w wysokim połysku mogą być wykonane zarówno z folii MDF lub lakierowanego MDF, ale także z drewna. Fronty lakierowane wyglądają bardzo efektownie, ale niestety są bardziej podatne na uszkodzenia niż folia MDF.

Kuchnia w połysku

Co wybrać?

Wybór wykończenia frontów powinien być podyktowany kilkoma czynnikami. Są to między innymi: metraż naszego pomieszczenia, plan aranżacji, rodzaj i stopnień oświetlenia kuchni, jej styl oraz styl pozostałych pomieszczeń, a także częstotliwość gotowania oraz osobiste upodobania i preferencje.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto obejrzeć „na żywo” zarówno meble z frontami matowymi, jak i w połysku. Można to zrobić np. w naszym studiu meblowym w Szczecinie, przy ul. Lucjana Rydla 50. Proponujemy praktycznie nieograniczony wybór wzorów i kolorów frontów kuchennych. Serdecznie zapraszamy.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)