elektryczne otwieranie szafek

Elektryczne otwieranie szafek – hit czy kit?

| 0 Komentarzy

Dzisiejsza kuchnia wypełniona jest technicznymi nowinkami, które czynią ją nie tylko elegancką i nowoczesną ale też jeszcze bardziej funkcjonalną. Jednym z takich systemów jest elektryczne otwieranie i zamykanie szafek.

Kuchnia staje się coraz bardziej nowoczesna, a stale rozwijająca się technologia, pozwala na coraz większą wygodę i komfort jej użytkowania. Dzisiaj nawet kuchnie w stylu klasycznym są wyposażone w najnowsze systemy poprawiające jej funkcjonalność. Jednym z takich systemów jest Servo-Drive firmy Blum, czyli system elektrycznego wspomagania otwierania i zamykania frontów.

Czym jest Servo-Drive?

Servo-Drive jest systemem dedykowanym do kuchni bez uchwytów, który pozwala na dotykowe otwieranie i zamykanie frontów szafek, szuflad oraz urządzeń AGD. Delikatne naciśnięcie frontu dłonią, kolanem lub biodrem, uruchamia proces otwierania, który możemy w każdej chwili przerwać. Mamy więc nad nim całkowitą kontrolę. Servo-Drive możemy zastosować do każdej szafki z system Aventos oraz szuflad Tandembox Antaro i Legrabox.

Otwieranie szafek górnych

Fronty szafek górnych otwierają się po delikatnym naciśnięciu, a zamykają po kliknięciu przycisku umieszczonego w korpusie szafki.

Elektryczne otwieranie szafek górnych
Servo drive

Szuflada pod zlewem

Najlepszym miejscem do wykorzystania systemu Servo-Drive, jest szuflada pod zlewozmywakiem, zawierająca najczęściej kosze na śmieci lub sortowniki odpadów. Pracując w kuchni często mamy ubrudzone ręce, a musimy wyrzucić resztki jedzenia. Dzięki Servo-Drive możemy otworzyć szufladę z koszem na śmieci, za pomocą np. kolana lub stopy, a front pozostanie czysty.

szuflada pod zlewozmywak
system Servo drive

Zmywarka i lodówka

Zmywarka do naczyń i chłodziarka to urządzenia, które bardzo ciężko jest otworzyć bez solidnego uchwytu. Często ten fakt przesądza o porzuceniu chęci posiadania kuchni bez uchwytów. Servo-Drive Flex rozwiązuje ten problem i pozwala nam cieszyć się w pełni funkcjonalną kuchnią, nawet bez jednego uchwytu.

Servo Drive do zmywarki
Servo-Drive do lodówki

Ciche domykanie

Wszystkie systemy Servo-Drive są wyposażone w Blumotion, czyli mechanizm delikatnego i cichego domykania. Tyczy się to zarówno szuflad, jak i frontów szafek górnych.

Mechanizm samodomykania

Jeśli po uruchomieniu otwierania, front nie zostanie dalej otworzony, mechanizm z powrotem zamknie front. Dzięki temu mamy pewność, że drzwi nie pozostaną otwarte.

Ochrona przed opieraniem

A co jeśli przypadkowo oprzemy się front? Czy szafka i tak automatycznie się otworzy? Otóż nie, ponieważ system (Servo-Drive Flex) posiada odpowiednie zabezpieczenie, które rozpoznaje krótkie naciśnięcie i długie opieranie się o front.

System antykolizyjny

Zintegrowany system antykolizyjny zapobiega zderzeniu sąsiadujących frontów i przerywa zamykanie, w przypadku napotkania oporu. Rozwiązanie to sprawia, że system jest całkowicie bezpieczny również dla dzieci i zwierząt.

Zużycie prądu

Poziom zużycia prądu jest pomijalny, bowiem w trybie Standby nie przekracza zwykle 3,5 kWh na rok.
W razie awarii prądu…

Firma Blum zapewnia, że nawet w przypadku awarii zasilania, wszystkie okucia są nadal w pełni sprawne. O ile w przypadku frontów szafek górnych, czy na skraju kuchni, które możemy chwycić za krawędź i otworzyć, wydaje się to proste, to z otworzeniem któregoś ze środkowych frontów (które są bardzo blisko siebie), może już być problemem. Problem ten występuje właściwie tylko w przypadku środkowej szuflady, otoczonej innymi frontami. W takim wypadku konieczne będzie otworzenie najpierw dolnej szuflady, a następnie (łapiąc za dolną krawędź) szuflady docelowej. Awarie prądu nie zdarzają się na szczęście zbyt często, więc nie jest to wielki problem.

Wady systemu Servo-Drive

Najpoważniejszą i właściwie jedyną znaczącą wadą systemu Servo-Drive jest jego wysoka cena. Za każdą szafkę lub szufladę otwieraną elektrycznie, będziemy bowiem musieli dopłacić mocno ponad tysiąc złotych. Oznacza to, że cena naszej kuchni pójdzie mocno w górę.

Hit czy kit?

System Servo-Drive to bardzo efektowny element wyposażenia kuchni. Z pewnością zrobi spore wrażenie na naszych znajomych i często ułatwi nam pracę. O ile system zastosowany w szufladzie z koszem na śmieci lub urządzeniach AGD (w przypadku frontów bez uchwytów) zdecydowanie ułatwi nam pracę w kuchni, to przeznaczenie dodatkowych kilku tysięcy złotych na automatyczne otwieranie i zamykanie pozostałych szafek, może nie mieć tyle sensu. Zwłaszcza, że szybciej otworzymy i zamkniemy szafkę ręcznie, niż wykona to za nas mechanizm. Oczywiście każdy z nas musi samemu zdecydować na co wydaje swoje pieniądze i co jest mu w kuchni rzeczywiście potrzebne.

Wszystkie zdjęcia z tego artykułu pochodzą z serwisu www.blum.com.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)