Podstawowe i zaawansowane funkcje piekarników

Sprzęt AGD do kuchni – jak wybrać żeby nie żałować?

| 0 Komentarzy

Jak dobrać urządzenia AGD do kuchni? Czym się kierować i na co uważać przy zakupie, aby służyły nam jak najdłużej i ułatwiały pracę w kuchni?

Łatwo jest wydać fortunę na sprzęt z najwyższej półki. Sztuką jest jednak wybrać urządzenia z takimi funkcjami, z których rzeczywiście będziemy korzystać na codzień, nie wydając przy tym zbyt wielu pieniędzy.

Wolnostojący czy do zabudowy?

Decyzję o tym jaki rodzaj sprzętu AGD kupić, powinniśmy podjąć już na etapie projektowania kuchni, a na pewno przed zakupem mebli. Zarówno urządzenia wolnostojące, jak i te do zabudowy, mają swoje wady i zalety, które należy rozważyć.

AGD wolnostojące

Urządzenia wolnostojące są z reguły tańsze od swoich odpowiedników do zabudowy, a możliwość dowolnego ustawiania, jest ich największą zaletą. Z drugiej jednak strony, taki sprzęt nie zawsze dobrze komponuje się z całą kuchnią.

AGD do zabudowy

To urządzenia wmontowane w meble, w niektórych przypadkach (chłodziarka, zmywarka) całkowicie zasłonięte frontami. Zabudowa taka wygląda estetycznie i spójnie. Jest również łatwiejsza w czyszczeniu i bezpieczniejsza dla dzieci. Niestety sprzęt do zabudowy jest często droższy i mniej pojemny od urządzeń wolnostojących o podobnych gabarytach.

Wygląd i styl urządzeń

Sprzęt AGD powinien nie tylko pasować do naszych mebli kuchennych, ale również do stylu oraz kolorystyki ścian i podłóg. Stylistyka pomieszczenia powinna być spójna, zwłaszcza jeśli nasza kuchnia jest połączona z salonem.

Co wybrać? Komplet urządzeń czy pojedyncze sprzęty?

W skład gotowego zestawu (najczęściej do zabudowy) może wchodzić piekarnik i płyta grzejna lub większa liczba urządzeń. Zaletą takiego rozwiązania jest kupno wszystkich urządzeń w jednej, pasującej do siebie stylistyce. Jeśli jednak zależy nam na konkretnych modelach lub funkcjach, powinniśmy skompletować wszystkie urządzenia samodzielnie. Zazwyczaj wychodzi to również taniej.

Drobne AGD

Ekspres do kawy, robot kuchenny czy czajnik, to na tyle małe urządzenia, że można je z powodzeniem schować w szafkach. Jeśli jednak planujemy na stałe umiejscowić je na blacie, warto wybrać modele w stylu i kolorze pasującym do charakteru naszej kuchni.

Płyta gazowa, elektryczna czy indukcyjna?

O różnicach, wadach i zaletach płyt grzejnych pisaliśmy w temacie: Płyta gazowa, ceramiczna czy indukcyjna? Wady i zalety.

Czy warto kupić sprzęt AGD w studiu meblowym?

Kupno urządzeń AGD razem kuchnią to duża wygoda i oszczędność czasu. Wszystkie meble i sprzęty zostaną do nas przywiezione i podłączone w tym samym czasie. Odpadają nam więc koszty transportu oraz instalacji. Oszczędzamy również czas, który moglibyśmy stracić na wyprawy do sklepów, aby skompletować cały potrzebny zestaw. Ceny w salonach meblowych, podobnie jak w sklepach AGD, mogą być różne, w zależności od modelu i aktualnych promocji. Jak zawsze, należy skalkulować co będzie dla nas najbardziej korzystne.

Zobacz aktualne katalogi sprzetu AGD
O czym pamiętać kupując sprzęt AGD?

  • Nie ma sprawdzonych i niezawodnych firm – wyższa cena wcale nie zagwarantuje bezawaryjności. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników.
  • Tylko funkcje, z których będziemy korzystać – im więcej funkcji posiada dany model sprzętu, tym wyższa jego cena. Może się jednak okazać, że wiele przydatnych na pierwszy rzut oka funkcji, nie zostanie przez nas nigdy wykorzystanych. Po co przepłacać?
  • Długość gwarancji – wybierając urządzenia AGD warto wybrać model z dłuższym okresem gwarancji, kosztem dodatkowych, nieprzydatnych nam funkcji. Możemy również skorzystać z możliwości wydłużenia gwarancji oferowanej przez sklep. Powinniśmy jednak najpierw szczegółowo przeanalizować regulamin takiej usługi (zazwyczaj jest to po prostu ubezpieczenie).
  • Odpowiednia wydajność okapu – wydajność okapu powinna być tym większa, im większa jest powierzchnia naszej kuchni. Warto wybrać mocniejszy model, zwłaszcza jeśli nasza kuchnia jest otwarta na salon.
  • Wielkość zmywarki dopasowana do liczby domowników – Dla jednej osoby lub pary, zmywarka 45 cm wystarczy w zupełności. Jeśli domowników jest więcej, można pomyśleć o zakupie modelu 60 cm.
  • Porównać pobór mocy – dobrze jest przed zakupem porównać klasy energooszczędności poszczególnych modeli i skalkulować czy zakup droższego, ale oszczędniejszego urządzenia nam się zwróci czy też nie.

Czy tańszy = gorszy, a droższy = lepszy?

Wiele osób zastanawia się czy kupując urządzenie z niższej kategorii cenowej, otrzyma dobry i bezawaryjny produkt. Musimy jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach sprzęty AGD (podobnie jak komputery oraz inne urządzenia elektroniczne) to zazwyczaj „składaki” zmontowane z tych samych części. Duże i mniejsze firmy, korzystają z tych samych dostawców grzałek, szkła, agregatów, czy innych komponentów, opatrując tylko gotowe urządzenie swoim logiem.

Dlatego z powodu awaryjności urządzeń właściwie wszystkich producentów, warto wybierać modele z jak najdłuższym okresem gwarancji. Trzeba również pamiętać, że im więcej funkcji posiada dane urządzenie, tym większa liczba elementów, która może ulec awarii.

Zobacz również:

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)