Warning: include(include/top.php): failed to open stream: No such file or directory in /blog/agd-w-kuchni-gdzie-umiescic-wszystkie-sprzety.html on line 1

Warning: include(include/top.php): failed to open stream: No such file or directory in /blog/agd-w-kuchni-gdzie-umiescic-wszystkie-sprzety.html on line 1

Warning: include(): Failed opening 'include/top.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php74/lib/pear') in /blog/agd-w-kuchni-gdzie-umiescic-wszystkie-sprzety.html on line 1
AGD w kuchni, czyli gdzie umieścić wszystkie sprzęty?
Warning: include(include/menu.php): failed to open stream: No such file or directory in /blog/agd-w-kuchni-gdzie-umiescic-wszystkie-sprzety.html on line 19

Warning: include(include/menu.php): failed to open stream: No such file or directory in /blog/agd-w-kuchni-gdzie-umiescic-wszystkie-sprzety.html on line 19

Warning: include(): Failed opening 'include/menu.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php74/lib/pear') in /blog/agd-w-kuchni-gdzie-umiescic-wszystkie-sprzety.html on line 19

AGD w kuchni, czyli gdzie umieścić wszystkie sprzęty?

AGD w kuchni, czyli gdzie umieścić wszystkie sprzęty?

  • Daniel Nowak
  • AGD

Zlewozmywak, płyta i lodówka to urządzenia niezbędne w każdej kuchni. Warto również wyposażyć ją w piekarnik, kuchenkę, zmywarkę, a także okap. Ale jak znaleźć na to wszystko miejsce i jak ustawić w ergonomiczny sposób?

Współczesne urządzenia AGD posiadają bardzo designerski i reprezentacyjny wygląd, co oznacza, że ukrywanie ich w zabudowie kuchennej nie jest już koniecznością. Pomimo tego faktu, większość osób decyduje się jednak na zabudowę wszystkich sprzętów. Z tego właśnie względu, w niniejszym artykule skupimy się na urządzeniach AGD do zabudowy.

Chłodziarka

Ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek kuchnię bez lodówki. Konieczność przechowywania produktów o obniżonej temperaturze sprawia, że jest to niezwykle ważne urządzenie. Miejsce umieszczenia lodówki nie może być więc przypadkowe. Mając na uwadze oszczędność energii elektrycznej i sprawne działanie urządzenia, chłodziarkę powinniśmy umieścić z dala od takich źródeł ciepła jak piekarnik, płyta czy grzejnik. Musimy również pamiętać aby zapewnić jej odpowiednią wentylację. Lodówka powinna mieć z tyłu nieco luzu, a kratka wentylacyjna nie powinna być niczym zasłonięta.

Wybierając model chłodziarki, warto zwrócić uwagę na możliwość prawo lub lewostronnego montażu drzwi. Taka dowolność pozwoli dostosować otwieranie lodówki do naszego układu kuchni.

Piekarnik

Odpowiednie umiejscowienie piekarnika w zabudowie kuchennej jest niezwykle ważne. Praca z nim powinna być przecież bezpieczna i wygodna. Wbrew pozorom, umieszczenie piekarnika pod płytą grzejną nie jest wcale najlepszym rozwiązaniem. O wiele lepszym sposobem jego montażu, będzie wykorzystanie zabudowy słupkowej. Piekarnik na wysokości blatu to zdecydowanie większa wygoda. Całkowicie znika konieczność pochylania się, często z ciężkim naczyniem, a jednocześnie umożliwia stały podgląd pieczonej potrawy.

Piekarnik nie powinien znajdować się przy ścianie. Ograniczy to swobodny dostęp do jego zawartości. Nie powinien również znajdować się w sąsiedztwie lodówki, zwłaszcza jeśli często pieczemy.

Kuchenka mikrofalowa

Kuchenka nie jest niezbędnym urządzeniem w kuchni i często brakuje na nią miejsca. W dużej kuchni możemy ją umieścić bezpośrednio na blacie (o ile posiadamy wystarczająco dużo miejsca). W innym przypadku możemy podwiesić ją pod górnymi szafkami. Warto także wykorzystać słupkową zabudowę piekarnika i umieścić kuchenkę bezpośrednio nad nim.

Na rynku dostępne są modele typu 2w1, dedykowane szczególnie małym kuchniom. Jest to zazwyczaj piekarnik z funkcją mikrofal lub możliwością gotowania na parze. Warto rozważyć takie rozwiązanie jeśli nasze pomieszczenie nie jest zbyt duże lub rzadko korzystamy z tradycyjnego piekarnika.

Płyta grzewcza

Bez względu na rodzaj wybranej płyty, należy dobrze przemyśleć odpowiednie dla niej miejsce. Gotowanie musi być przecież bezpieczne i wygodne. Podczas przygotowywania posiłków będziemy bowiem przenosić ciężkie i gorące naczynia. Z tego względu, płyta nie powinna znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie zlewozmywaka, ściany czy wysokiej szafki. Idealna sytuacja to taka, gdy po obu stronach płyty mamy sporo wolnego blatu roboczego.

Zobacz temat: Płyta gazowa, ceramiczna czy indukcyjna? Wady i zalety

Okap

Pozycja okapu w kuchni jest ściśle związana z umiejscowieniem płyty grzewczej. Nie mamy więc w tym przypadku wielkiego wyboru. To nad czym musimy się zastanowić, to rodzaj okapu, jego szerokość i wysokość na jakiej zostanie zawieszony. Okap powinien być co najmniej tak szeroki jak szeroka jest nasza płyta. Wysokość na jakiej może zostać zawieszony będzie natomiast zależała od mocy modelu jaki wybierzemy.

Nowoczesne okapy, oprócz podstawowej funkcji wentylacji, stanowią jednocześnie ciekawy element dekoracyjny, który może podkreślić charakter całej kuchni. Alternatywą dla widocznych okapów kominowych, są okapy podszafkowe, prawie lub całkowicie niewidoczne (w zależności od modelu). Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wykorzystania dodatkowej szafki (nad okapem).

Zlewozmywak

Zlewozmywak to kolejne niezwykle ważne i często używane urządzenie. Podobnie jak w przypadku płyty grzewczej, do wygodnej pracy potrzebujemy trochę wolnej przestrzeni po obu stronach zlewozmywaka. Sam zlewozmywak możemy umieścić na głównej ścianie zabudowy, w narożniku lub pod oknem. To ostatnie rozwiązanie jest bardzo wygodne, zwłaszcza w przypadku połączenia blatu z parapetem i stworzenia jednej płaszczyzny. Naturalne światło i widok za oknem mogą znacznie uprzyjemnić tę najmniej lubianą czynność, jaką jest zmywanie. Umieszczając zlewozmywak pod oknem należy zwrócić uwagę na to, aby bateria nie kolidowała z otwieraniem okna.

Wybór typu zlewozmywaka zależy zarówno od wielkości pomieszczenia, jak również naszych przyzwyczajeń. Zlewozmywak jedno lub półtora komorowy wybierany jest zazwyczaj, gdy w kuchni przewidziana jest zmywarka, która najczęściej znajduje się w jego sąsiedztwie.

Zobacz temat: Szafka pod zlewozmywak - jak ją zagospodarować?

Zmywarka

Zmywarka choć nie jest niezbędnym elementem wyposażenia kuchni, z pewnością jest bardzo przydatna. Jej umiejscowienie (ze względu na istniejącą instalację wodno-kanalizacyjną) zazwyczaj przypada obok szafki zlewozmywakowej. Należy raczej unikać umieszczania zmywarki w narożniku, gdyż taka lokalizacja znacznie ogranicza swobodny dostęp podczas wkładania i wyjmowania naczyń.

Zobacz temat: Zmywarka w kuchni - Potrzebna czy nie?

Zobacz również:

Co zrobić ze starym sprzętem AGD?
INOX w kuchni - co to jest i jak to czyścić?

← Poprzedni post

Kuchnia w kształcie litery U - Aranżacje

Następny post →

Jasna kuchnia - Aranżacje


Warning: include(include/stopka-blog.php): failed to open stream: No such file or directory in /blog/agd-w-kuchni-gdzie-umiescic-wszystkie-sprzety.html on line 129

Warning: include(include/stopka-blog.php): failed to open stream: No such file or directory in /blog/agd-w-kuchni-gdzie-umiescic-wszystkie-sprzety.html on line 129

Warning: include(): Failed opening 'include/stopka-blog.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php74/lib/pear') in /blog/agd-w-kuchni-gdzie-umiescic-wszystkie-sprzety.html on line 129
>