Zmywarka w kuchni – Potrzebna czy nie?
| 0 Komentarzy
Do niedawna uważana za symbol luksusu, dziś jest już niemal obowiązkowym wyposażeniem nowoczesnej kuchni. Zmywarka w kuchni pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, jednak nadal wiele osób nie jest do niej przekonanych. Czy zatem warto zainwestować w zmywarkę?
Zmywanie stosu naczyń, zwłaszcza z zaschniętym osadem, nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Z tym zadaniem doskonale poradzi sobie natomiast zmywarka, która wyczyści naczynia znacznie lepiej od nas, oszczędzając nam czas i pieniądze. Wiele osób powie jednak, że wystarczy zaledwie kilka lub kilkanaście minut samodzielnego zmywania, bez potrzeby inwestowania w drogą zmywarkę. Kto ma więc rację i czy taki wydatek rzeczywiście się opłaca?
Zmywarka mała czy duża?
Obecnie dostępne na rynku modele zmywarek mają szerokość 45 i 60 cm. Zmywarka 45 umożliwia jednorazowe umycie 8-9 kompletów naczyń i jest dedykowana do małych kuchni, a także jedno i dwuosobowych gospodarstw domowych. Zmywarka 60 cm posiada natomiast odpowiednio większe możliwości załadunku, tj. 12-13 kompletów naczyń. Bez względu na szerokość zmywarki, warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji szuflady, która pozwoli na załadunek większych talerzy lub wysokiego szkła.
Oszczędność wody
Zmywanie naczyń w zmywarce to nie tylko wygoda i oszczędność czasu, ale również znacznie mniejsze zużycie wody (zwykle 8-10 litrów wody na cykl). Każda zmywarka posiada program mycia oszczędnego (tryb eko), a te najbardziej ekonomiczne zużywają zaledwie 6 litrów wody. Zmywarka podczas pracy zużywa oczywiście również energię elektryczną, ale po zsumowaniu kosztów zużycia wody i prądu i tak wypada znacznie korzystniej od mycia ręcznego.
Istnieje błędne przekonanie, że w celu oszczędzania wody konieczne jest zapełnienie pojemnika zmywarki, co może oznaczać magazynowanie brudnych naczyń nawet przez kilka dni. Nie jest to prawda, ponieważ nowoczesne modele zmywarek posiadają funkcję zmywania strefowego, które pozwala na mycie np. tylko jednego poziomu. Zużycie wody będzie w takim przypadku odpowiednio mniejsze. Co ciekawe, myjąc średnio zabrudzone naczynia, zużyjemy jeszcze mniej wody.
Oszczędność czasu
Tempo życia jest dzisiaj bardzo wysokie, a czas jest przecież najcenniejszym zasobem jaki posiadamy. Zmywanie naczyń, o ile nie jest robione po każdym posiłku, zajmuje całkiem sporo czasu. Wystarczy, że dziennie na zmywaniu stracimy 10 minut, to w skali całego roku okaże się, że stoimy przy zlewie ponad 2 dni! Z pewnością ten czas możemy lepiej wykorzystać, np. na pracę, naukę, pasję czy rodzinę. Naszym zadaniem będzie jedynie napełnienie i opróżnienie zmywarki oraz zadbanie o detergent. Dużym plusem zmywarki jest jej niezależność, bowiem możemy uruchomić zmywanie przed wyjściem z domu. Najwięcej czasu zaoszczędzą duże rodziny, w przypadku których stosy brudnych naczyń pojawiają się bardzo szybko.
Lepsza higiena = mniej bakterii
Zmywarka do pracy wykorzystuje wysokie temperatury i odpowiednie środki czyszczące, dzięki czemu usuwa znacznie więcej bakterii, niż w przypadku mycia ręcznego. Odpada nam również problem zarazków mnożących się na gąbkach i myjkach.
Lśniące naczynia
Dedykowane zmywarkom detergenty są znacznie skuteczniejsze w usuwaniu zanieczyszczeń od tradycyjnych płynów do naczyń, a dodatkowo nabłyszczają powierzchnię szkła. Dzięki zmywarce smugi i zabrudzenia odejdą w niepamięć, a naczynia będą lśniły czystością.
Porządek w kuchni
Stos brudnych naczyń nie wygląda najlepiej, szczególnie przy gościach, którzy nas odwiedzają. Dzięki zmywarce nie musimy zmywać na bieżąco, bo brudne naczynia znikną w jej wnętrzu, a kuchnia nadal pozostanie czysta i uporządkowana.
Zmywarka czy zlew z ociekarką?
Obecność zmywarki w kuchni wcale nie oznacza konieczności posiadania małego, jednokomorowego zlewozmywaka. Oczywiście w takim przypadku dwie komory raczej nie będą nam potrzebne, ale jedna komora z ociekaczem to rozwiązanie bardzo wygodne do każdej kuchni. Dzięki temu będziemy mogli szybko umyć pojedynczy talerz, opłukać warzywa czy owoce i położyć je na ociekaczu. Poza tym mycie dużych garnków i patelni dużo sprawniej i taniej wykonamy w zlewie, ponieważ wkładając je do zmywarki, zapełnimy nimi cały pojemnik.
Wady zmywarki
Niestety zmywarka ma również swoje wady, o których warto wiedzieć przed jej zakupem. Do swojej pracy potrzebuje kilku rodzajów detergentów (środek myjący, sól i nabłyszczacz), które można jednak zastąpić tzw. „tabletkami 3w1”. Nie są one jednak specjalnie tanie i ekologiczne. Zmywarkę trzeba też raz na jakiś czas oczyścić, usuwając zabrudzenia z filtrów i spryskiwaczy. Kolejną wadą jest strata miejsca jakie zabierze nam zmywarka. Jest to głownie problem małych kuchni, w których każda dodatkowa szafka jest bardzo ważna.
Czy warto inwestować w zmywarkę?
Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy zmywarka jest obowiązkowym wyposażeniem każdej kuchni, czy tylko zbędnym wydatkiem. W każdym przypadku odpowiedź będzie inna. Jeśli posiadamy dużą rodzinę lub sporo gotujemy, zmywarka pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Z kolei gdy mieszkamy sami i stołujemy się głównie poza domem, taka inwestycja niekoniecznie nam się zwróci. Jeśli jednak się na nią zdecydujemy, warto wybrać model, który pozwoli na mycie niepełnego pojemnika, przy wykorzystaniu mniejszej ilości wody.
Na pewno warto rozważyć zakup zmywarki jako długoterminową inwestycję i to nie tylko w sensie finansowym. Oszczędność czasu pozwoli nam bowiem na poświęcenie go najbliższym lub naszym pasjom, w zależności od tego ile czasu uda nam się zaoszczędzić.