Podstawowe i zaawansowane funkcje piekarników
| 0 Komentarzy
Czym różnią się od siebie piekarniki i od czego zależy ich cena? Oczywiście od wyposażenia oraz ilości dodatkowych funkcji. Warto przed zakupem zaznajomić się z dostępnymi funkcjami i zdecydować, które z nich rzeczywiście będą nam potrzebne.
Podstawowe i zaawansowane funkcje piekarników
Są to podstawowe funkcje dostępne niemal w każdym modelu piekarnika. Jeśli pieczemy tylko okazyjnie i nie mamy szczególnych wymagań, podstawowe funkcje powinny nam w zupełności wystarczyć.
- Grzanie z góry – nagrzewanie górnej części piekarnika za pomocą górnej grzałki elektrycznej.
- Grzanie z dołu – nagrzewanie dolnej części piekarnika, przydatne przy pieczeniu ciast lub podgrzewaniu pizzy.
- Grzanie z góry i z dołu – najczęściej wykorzystywana funkcja pieczenia potraw. Polega na nagrzewaniu piekarnika z jednoczesnym wykorzystaniem górnej i dolnej grzałki.
- Grill – intensywne nagrzewanie potrawy od góry. Przydatne w przypadku pieczenia mięsa, grzanek i zapiekanek.
- Termoobieg – system cyrkulacji powierza, w którym dmuchawa współdziałając z grzałkami, rozprowadza gorące powietrze po całym piekarniku. Funkcja przydatna jest w pieczeniu ciast, chleba, rozmrażania i podgrzewaniu potraw. Funkcja termoobiegu umożliwia pieczenie na kilku blachach jednocześnie.
- Grill i nawiew – funkcja, w której dmuchawa współdziała z grillem i zapobiega rozpryskiwaniu tłuszczu po ściankach piekarnika. Funkcja przydatna zwłaszcza w pieczeniu drobiu. Zapewnia chrupkość potraw.
- Pieczenie intensywne – Jednoczesne działanie dmuchawy oraz górnej i dolnej grzałki.
- Szybkie nagrzewanie – pozwala na szybkie rozgrzanie piekarnika do odpowiedniej temperatury, a następnie przełączenie na docelowy tryb grzania.
- Rozmrażanie – rozmrażanie polega na rozmrażaniu potraw przy użyciu samego wentylatora.
- Grzanie mikrofalowe – funkcja analogiczna do sposobu działania mikrofalówki.
- Obrotowy rożen – tryb pracy przeznaczony do przygotowywania całego kurczaka lub gyrosa.
Zaawansowane funkcje piekarników
Dodatkowe wyposażenie i specjalne funkcje zdecydowanie ułatwiają obsługę piekarnika. Należy jednak pamiętać, że zaawansowane modele piekarników kosztują zdecydowanie więcej niż ich tradycyjne odpowiedniki. Im więcej funkcji, tym wyższa cena.
Termosonda
Pozwala na kontrolę temperatury wewnątrz potrawy. Po osiągnięciu przez nią odpowiedniej temperatury, piekarnik samoczynnie się wyłączy i poinformuje o tym sygnałem.
Podtrzymywanie temperatur
Funkcja przydatna w przypadku potraw wymagających długiego pieczenia w niskiej temperaturze.
Czyszczenie pyrolityczne
System samooczyszczania, polegający na nagrzaniu wnętrza piekarnika do 500°C i spaleniu wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia w jego wnętrzu.
Czyszczenie katalityczne
Podobne do pyrolitycznego z tą różnicą, że wykorzystywane są w nim wkłady katalityczne (wymagające okresowej wymiany). Pokrywają one wnętrze piekarnika i są gładkie oraz pozbawione porów, dzięki czemu nie pozwalają na przywieranie zabrudzeń.
Katalizator zapachów
Przechwytuje cząsteczki zapachowe z oparów, dzięki czemu na szafkach nie odkłada się tłusty kurz, a w powietrzu nie unoszą się zapachy pieczonych potraw.
Programator pracy piekarnika
Umożliwia ustawienie czasu pracy piekarnika, po którym samoczynnie się wyłączy.
Elektroniczna automatyka programów
Funkcja pozwala wybrać rodzaj potrawy z obszernej bazy potraw piekarnika, określić jej pozycję oraz wagę, a urządzenie samo dobierze odpowiedni program pieczenia.
Wytwornica pary
Umożliwia gotowanie potraw na parze, jak również pieczenie z jej udziałem. Funkcja pozwala zachować wartości odżywcze, aromat oraz smak przygotowywanych potraw. Zapobiega również ich wysuszeniu.
Schładzanie oparów
Funkcja zapobiegająca ewentualnym oparzeniom i wydobywaniu się zapachów.
Dodatkowe wyposażenie i funkcje piekarników
Podświetlany panel sterowania.
Podświetlenie pozwala obsługiwać piekarnik bez zapalania światła w pomieszczeniu.
Wyświetlacz cyfrowy
Wyświetla informacje o wybranych funkcjach w kilkunastu językach, również w języku polskim.
Kolorowy wyświetlacz
Najbardziej zaawansowane piekarniki posiadają kolorowe, przewijane wyświetlacze TFT, umożliwiające oglądanie i wybieranie fotografii różnych potraw i przepisów kulinarnych. Funkcja ułatwia pieczenie nawet osobom początkującym.
Podwójna komora
Przegroda w piekarniku, dzieląca jego wnętrze na dwa obszary, z których do pieczenia można wykorzystać tylko jeden. Pozwala to na pieczenie mniejszych porcji i zmniejszenie zużycia energii. Podwójna komora umożliwia również pieczenie dwóch różnych potraw jednocześnie, w różnych temperaturach.
Blokada otwarcia drzwi
Zabezpieczenie przed dziećmi, które uniemożliwia otworzenie drzwi piekarnika.
Blokada uruchomienia
Blokada przed przypadkowym włączeniem piekarnika (np. przez dziecko).
Sposób otwierania piekarnika
Przy zakupie piekarnika warto zastanowić się również nad sposobem jego otwierania. Standardowym rozwiązaniem jest otwieranie drzwiczek do dołu. Istnieją również modele z otwieraniem bocznym, co jest wygodne w przypadku umieszczenia piekarnika w wyższym słupku.
Prowadnice teleskopowe
Ułatwiają wysuwanie półek i utrzymują je stabilnie nawet przy całkowitym wysunięciu.
Wózek piekarnika
System pozwalający na wysunięcie całej komory piekarnika. Umożliwia łatwy i bezproblemowy dostęp do każdej pieczonej potrawy.
Chłodne drzwiczki (CoolDoor)
Drzwi piekarnika zbudowane z dwóch warstw, z których część zewnętrzna nie ulega nagrzewaniu. Funkcja niezwykle ważne gdy w domu są dzieci. Fronty tradycyjnych piekarników nagrzewają się do kilkudziesięciu stopni, co może spowodować oparzenia.