Szuflady kuchenne - rodzaje i zastosowania

Szuflady kuchenne – rodzaje i zastosowania

| 0 Komentarzy

Nieodłącznym elementem wyposażenia każdej kuchni są szuflady. W nowoczesnych aranżacjach szuflady coraz częściej wypierają tradycyjne szafki i stanowią podstawę dolnej zabudowy kuchni. Nic w tym dziwnego, bowiem nowoczesne rodzaje szuflad są bardzo funkcjonalne i wszechstronne.

Podstawową zaletą szuflad jest ich ergonomia. Dostęp do przedmiotów przechowywanych w szufladzie jest znacznie łatwiejszy niż w przypadku standardowych szafek. Nie musimy wyjmować i przesuwać rzeczy będących bliżej, by dostać się do tych, schowanych głębiej. Szuflada oferuje pełen wysuw i szybki oraz bezpośredni dostęp do szukanego przedmiotu.

Szuflady pozwalają również na wygodną segregację przyborów kuchennych, garnków, talerzy oraz innych akcesoriów. Zdecydowanie ułatwia to utrzymanie porządku w kuchni.

Sposoby wykorzystania szuflad w kuchni

Szuflada pod piekarnik

Przy standardowej za budowie piekarnika, pod urządzeniem zostaje trochę wolnej przestrzeni, którą z powodzeniem możemy wykorzystać dzięki zastosowaniu szuflady. Mamy tu dwie możliwości. Albo stosujemy bardzo płytką szufladę rolkową, która pomieści jedynie płaskie przedmioty, lub głęboką szufladę cokołową Ronach, z podwójnym dnem. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej funkcjonalne, ale również bardziej kosztowne.

Szuflada pod zlewozmywak

Szuflada pod zlewozmywak

Szuflada pod piekarnik

Szuflada pod piekarnik

Szuflada pod zlewozmywak.

Szafka pod zlewozmywakiem nie musi oznaczać sporo utraconego miejsca. Dzięki nowoczesnym szufladom, możemy w pełni wykorzystać również tak trudno dostępną przestrzeń.

Szuflada na sztućce

Aby szuflada na sztućce spełniała swoje zadanie, musi zostać wyposażona w odpowiedni wkład do segregacji. Na rynku dostępnych jest wiele modeli (m.in. Blum, Peka), które można zastosować do szuflad o szerokości od 30 do 100 cm.

Organizer typu Ambialine

Organizer typu Ambialine

Organizer na sztućce Peka

Organizer na sztućce Peka

Szuflada na talerze

Talerze w szufladach możemy przechowywać na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest specjalny wkład na dno szuflady (firmy Peka), który pozwala na pionowe mocowanie talerzy różnej wielkości. Innym rozwiązaniem jest uchwyt na talerze firmy Blum, który pozwala wyciągnąć wiele talerzy jednocześnie.

Uchwyt na talerze Blum

Uchwyt na talerze Blum

Wkład na talerze Peka

Wkład na talerze Peka

Szuflada na garnki

Szuflady to doskonały sposób do przechowywania garnków. Dzięki nowoczesnym prowadnicom szuflada wysuwa się bez wysiłku, nawet przy dużym obciążeniu, a dostęp do garnków jest łatwy i bezproblemowy. Aby jeszcze bardziej poprawić funkcjonalność takiej szuflady, warto ją dodatkowo wyposażyć w specjalne maty antypoślizgowe, które unieruchomią garnki w czasie ruchu szuflady.

Szuflada na sortownik odpadów

Szuflada na sortownik odpadów

System podziału wewnętrznego

System podziału wewnętrznego

Szuflada na sortowniki odpadów

Kosz na śmieci umieszczony w szufladzie to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli zastosujemy również system wspomagania otwierania (Servo-Drive). Dzięki temu, będziemy mogli wyrzucić resztki jedzenia bez użycia rąk, np. otwierając szufladę dotknięciem kolana.

Rodzaje szuflad

Prowadnice rolkowe pełne – Metabox

Metabox to najbardziej ekonomiczny rodzaj szuflad w nowoczesnej kuchni. Jest to ulepszona wersja tradycyjnej prowadnicy rolkowej. W odróżnieniu od standardowej szuflady, tutaj boki również są metalowe. Dzięki temu trwałość szuflady jest znacznie wyższa, a my zyskujemy więcej powierzchni do wykorzystania. Szuflady Metabox można dodatkowo wyposażyć w hamulce, czyli system cichego domykania.

Szuflady Tandembox Antaro

Tandembox to zaawansowana technologicznie grupa prowadnic firmy Blum. Szuflady te charakteryzują się wysokim udźwigiem, nawet do 80 kg, doskonałą jakością ruchu i bezawaryjną pracą. Są również wyposażone w system cichego i delikatnego domykania. Niewątpliwą zaletą szuflad Antaro jest ich efektowny wygląd, na który składają się proste, przeszklone boki. Szuflady Tandembox Antaro, pomimo swojej stosunkowo wysokiej ceny, są najczęściej wybieranym systemem szuflad, w przypadku kuchni na wymiar.

Szuflady Tandembox Antaro Blum

Szuflady Tandembox Antaro Blum

Szuflady Legrabox Blum

Szuflady Legrabox Blum

Szuflady Legrabox

Legrabox to najnowszy system szuflad firmy Blum. Charakteryzuje się prostym, nowoczesnym designem i dużą wszechstronnością. Z powodzeniem możemy je stosować jako szuflady standardowe, wewnętrzne lub szuflady z wysokim frontem. Największą zaletą szuflad Legrabox jest ich bardzo cienki bok (12.8 mm), dzięki czemu zachowujemy znacznie więcej przestrzeni w szufladzie. Ich największą wadą jest niestety znacznie wyższa cena, niż w przypadku szuflad Antaro.

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że szuflady to tradycyjne i obowiązkowe wyposażenie każdej kuchni. Jednak postęp technologiczny i nowoczesne wzornictwo sprawiają, że współczesne szuflady kuchenne nie tylko są bardzo funkcjonalne, ale również wyglądają bardzo efektownie. Jeśli tylko nasz budżet na to pozwala, warto wykorzystać wysokiej jakości szuflady, jako dominujący element zabudowy naszej kuchni, z korzyścią dla komfortu jej użytkowania.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)