Płyta indukcyjna - przydatne informacje

Płyta indukcyjna – przydatne informacje

| 0 Komentarzy

Płyty indukcyjne to nowoczesne urządzenia grzejne, które charakteryzują się wysoką funkcjonalnością, bezpieczeństwem, a także komfortem obsługi i oszczędnością. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup płyty indukcyjnej, warto poznać jej wady i zalety.

Płyta indukcyjna to zaawansowane technologicznie urządzenie grzejne, które powoli wypiera z rynku tradycyjne płyty ceramiczne i gazowe. Na płytach indukcyjnych gotuje się bowiem szybciej, bezpieczniej i przede wszystkim oszczędniej.

Jak działa płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna, choć wizualnie podobna do zwykłej płyty ceramicznej, w rzeczywistości jest zupełnie innym urządzeniem. Nie ma tu grzałki ani ognia, a ciepło wytwarzane jest dzięki indukcji elektromagnetycznej. Pod szklaną taflą płyty znajdują się cewki indukcyjne, a prąd wytwarza pole magnetyczne, które przechodząc przez ścianki garnka, wytwarza ciepło na jego dnie. Podgrzewa się więc nie płyta, a sam garnek, co z kolei przekłada się na energooszczędność. Płyta indukcyjna rozgrzewa się również szybciej niż ceramiczna, szybciej studzi szkło i szybciej reaguje na zmniejszenie mocy.

Dodatkowe funkcje płyt indukcyjnych

Płyty indukcyjne wyposażone są w wiele użytecznych rozwiązań, które sprawiają, że gotowanie na nich staje się o wiele przyjemniejsze. W większości urządzeń stosowane jest sterowanie sensorowe, jednak w modelach najbardziej zaawansowanych wykorzystuje się płynną regulację mocy, za pomocą elektronicznego suwaka. Rozpoznawanie obecności i wielkości naczynia to już standard. To jednak nie wszystko. Wśród dostępnych rozwiązań znajdują się również:

 • Funkcja Booster / Power Boost – pozwala na błyskawiczne zwiększenie mocy pola grzewczego i utrzymywanie go przez określony czas. Dzięki temu znacznie szybciej przygotujemy nasze potrawy. W zależności od modelu płyty, funkcja może być dostępna dla wszystkich pól lub tylko jednego. Opcja booster na wszystkich polach wymaga zasilania trójfazowego.
 • Timer – czyli minutnik. Funkcja pozwala zaprogramować czas pracy dla każdego pola, które zostaną wyłączone po jego upływie.
 • Czujnik temperatury – bardziej zaawansowane modele posiadają opcję pomiaru i automatycznej regulacji temperatury. Uniemożliwia to np. wykipieniu mleka.
 • Sensor smażenia – informuje sygnałem, gdy patelnia uzyska określoną temperaturę.
 • Stop & Go – funkcja pozwalająca na natychmiastowe wyłączenie wszystkich pól (lub zmniejszenia ich do poziomu 1). Ponowne przyciśnięcie przywraca wszystkie poprzednie ustawienia.
 • Blokada włączenia – pozwala na zablokowanie ustawień i możliwości włączenia lub wyłączenia płyty.

Liczba i rodzaje funkcji, zależą od wybranego modelu.
Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo użytkowania to główny argument podawany zarówno przez producentów płyt indukcyjnych, jak i kupujących. Niezależnie od czasu gotowania, nagrzewa się jedynie dno naczynia, a powierzchnia płyty pozostaje chłodna. Jedyne ciepło jakie możemy wyczuwać po dotknięciu, to te które wydzielił garnek. Taki poziom ciepła nie poparzy jednak ani osoby gotującej, dziecka czy wszędobylskiego kota. Dzięki temu, że powierzchnia płyty się nie nagrzewa, to co wypadnie nam z patelni lub garnka nie przypali się i będzie łatwe do usunięcia.

Kolejną funkcją zwiększającą bezpieczeństwo jest blokada ustawień. Dzięki niej mamy pewność, że ani my, ani dziecko przypadkowo nie zmieni wybranych parametrów. Ponadto na rynku dostępne są modele z dyskami magnetycznymi, po których usunięciu, uruchomienie płyty jest niemożliwe.

Zasilanie

Moc jakiej potrzebuje płyta indukcyjna oraz piekarnik, podłączone do jednej fazy, zazwyczaj przewyższa możliwość jednofazowych układów spotykanych w naszych blokach. Właśnie dlatego płyty i piekarniki, których łączna moc przekracza ok. 6 kW, powinny wykorzystywać niezależne fazy (tzw. siła).

Odpowiednie naczynia

Wadą płyt indukcyjnych jest konieczność stosowania odpowiednich naczyń ze stali ferromagnetycznej. Tylko takie naczynia umożliwią prawidłową pracę płyty indukcyjnej. Odpowiednie garnki i patelnie możemy już kupić niemal w każdym sklepie. To czy naczynie nadaje się do indukcji, można sprawdzić przykładając magnes do jego dna.

Naczynia odpowiednie dla płyty indukcyjnej:

 • stal lub emaliowane lane żelazo,
 • stal nierdzewna i aluminium, jeżeli ma oznaczenie, że jest odpowiedni dla płyt indukcyjnych.

Naczynia, których nie można stosować na płycie indukcyjnej:

 • naczynia ze średnicą mniejszą niż zalecana przez producenta,
 • naczynia ceramiczne i szklane,
 • garnki ze stali nierdzewnej, aluminium, brązu lub miedzi, chyba, że wyraźnie zaznaczono, że nadają się do indukcji,
 • naczynia o wypukłym dnie, z nóżkami.

Do poprawnej pracy płyty indukcyjnej powinniśmy stosować garnki z płaskim dnem i średnicy zalecanej przez producenta.

Czy to się opłaca?

Porównując ceny płyt ceramicznych i indukcyjnych, ciężko uznać tę drugą za bardziej oszczędną. Niektóre modele płyt indukcyjnych są nawet wielokrotnie droższe od płyt ceramicznych. Pamiętajmy jednak, że gotując na nich skracamy czas gotowania, a płyta zużywa zdecydowanie mniej energii. Samo gotowanie na indukcji jest więc tańsze, ale taka inwestycja zwróci się dopiero po kilku latach (o ile sporo gotujemy).

Warto pamiętać

 • Nie zaleca się użytkowania płyty indukcyjnej przez osoby z rozrusznikiem serca, ponieważ wytwarzane pole magnetyczne może powodować zakłócenia pracy tych urządzeń.
 • Do gotowania na płytach indukcyjnych należy używać tylko naczyń ferromagnetycznych, z płaskim dnem i bez ostrych krawędzi.
 • Płytę indukcyjną należy utrzymywać w czystości i unikać pozostawiania na niej mokrych naczyń.
 • Pozostawienie karty kredytowej w pobliżu płyty indukcyjnej może spowodować jej rozmagnesowanie.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)