lodówka w zabudowie czy wolnostojąca

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Co wybrać?

| 0 Komentarzy

Planując generalny remont bądź wykończenie wnętrza, zależy nam na tym, aby osiągnąć wysoki stopień funkcjonalności przy jednoczesnym zachowaniu spójnej i estetycznej stylizacji całego pomieszczenia. Nie inaczej jest w przypadku kuchni, której centralnym elementem jest lodówka. Dlatego już na etapie planowana prac warto dokładnie zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem aranżacyjnym będzie lodówka do zabudowy, czy też model wolnostojący. Oba rodzaje mają swoje wady i korzyści, które warto znać, zanim zdecydujemy się na zakup.

Lodówka wolnostojąca – praktyczność na pierwszym miejscu

Do niedawna zwykło się uważać lodówki typu wolnostojącego za mało estetyczne rozwiązanie do wnętrza kuchni. Dziś jednak ten typ cieszy się dużą popularnością z uwagi na ich bogatą różnorodność na rynku oraz atrakcyjną cenę, nawet w przypadku modeli o wysokiej klasie energetycznej. Niższa cena niekoniecznie oznacza niską jakość. Dostępne modele lodówek wolnostojących oferują wiele funkcjonalnych rozwiązań: opcję No Frost, kolorowe panele LCD, podajniki do lodu czy schłodzonej wody.

Zdecydowanym atutem chłodziarek wolnostojących jest duża dowolność w kwestii ich lokalizacji w kuchni. Jedynym ograniczeniem jest odpowiednia odległość, jaką należy zachować między lodówką a źródłami ciepła. Na plus przemawia także duża pojemność oraz możliwość wyboru ich szerokości. Także odłączenie lodówki w przypadku ewentualnej awarii jest znacznie prostsze niż w przypadku lodówek w zabudowie. Wiele osób, które decydują się na zakup lodówki wolnostojącej, docenia także dodatkowe gadżety typu podświetlenia, zdobione uchwyty oraz wzornictwo tych urządzeń. Dzisiejsze modele w większości wyparły klasyczne, białe chłodziarki, co sprawia, że możemy wybierać spośród modeli w dowolnym kolorze, a także kształcie obudowy oraz stylistyki, np. retro, co jednak wiąże się z przeznaczeniem na nie większego budżetu.

Minusem lodówki wolnostojącej jest trudność w dopasowaniu jej do zwartej zabudowy kuchennej. Także w przypadku chęci wymiany modelu jedyną opcją jest zakup kolejnego modelu wolnostojącego, dlatego decydując się na ten rodzaj chłodziarki należy mieć na uwadze także długoterminowe projekty. Wadą tych lodówek jest także wymóg dotyczący szczelin wentylacyjnych po bokach i na górze lodówki, co znacznie ogranicza możliwości aranżacyjne kuchni. Mała kuchnia może zostać zdominowana przez to urządzenie, tym bardziej że należy zwrócić uwagę na to, by nie przylegała do ścian, utrudni to bowiem otwieranie do końca jej szuflad.

Lodówki do zabudowy – postaw na elegancję

O ile wolnostojące modele mogą być przeszkodą w zintegrowaniu przestrzeni kuchni, o tyle lodówki do zabudowy pozwolą zachować spójność aranżacji. Tworzą bowiem elegancką całość z resztą ciągu mebli. Ich dużą zaletą jest sposób ich zaprojektowania, który pozwala na ich obudowę szafką bez potrzeby martwienia się o ich wentylację. Harmonijne wkomponowanie w resztę zabudowy meblowej sprawia, że lodówka staje się niemal niewidoczna, a tym samym doskonale sprawdzi się w każdym wnętrzu, czy to minimalistycznym, klasycznym czy bardziej nowoczesnym. Na uwagę zasługuje także wyjątkowo cichy tryb pracy urządzeń, tłumiony szafką.

Wśród głównych wad lodówek do zabudowy wymienia się często ich małą pojemność, co zmniejsza ich praktyczny wymiar. Ten typ chłodziarek nie posiada także udogodnień, które oferują chłodziarki wolnostojące (jak podajniki do lodu).Co więcej, nie w każdej kuchni znajdzie się miejsce na zabudowę meblową z elementem chłodziarki. Największym minusem tego rodzaju rozwiązania jest wysoka cena, tym bardziej, jeśli planujemy pełną zabudowę kuchenną.

Przy wyborze odpowiedniego modelu lodówki należy rozważyć, czy stawiamy na wygodę, estetykę czy cenę. Biorąc pod uwagę te kryteria, będziemy w stanie wybrać sprzęt, który spełni nasze oczekiwania.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)