Jak wybrać garnki na płytę indukcyjną?

| 0 Komentarzy

Płyta indukcyjna z każdym rokiem zyskuje na popularności, a co za tym idzie, popularne stają się także specjalne garnki dedykowane do gotowania na takim rodzaju płyty. Asortyment garnków do płyt indukcyjnych jest bardzo szeroki i ciężko jest zdecydować się na któreś z nich. Jak wybrać garnki na płytę indykcyjną aby dobrze służyły nam przez długi czas?

Czy do płyty indukcyjnej potrzebne są specjalne garnki?

Aby wybrać odpowiednie garnki, najpierw powinniśmy choć trochę zrozumieć działanie płyty indukcyjnej. Bowiem ze względu na jej innowacyjne i specyficzne działanie, nie każde garnki nadadzą się do gotowania na takim rodzaju płyty. Działanie płyty indukcyjnej można wyjaśnić w prosty sposób. Pod czarną i gładką powierzchnią płyty indukcyjnej kryją się spiralne zwoje miedzianego drutu. Prąd, który przez nie przepływa tworzy pole magnetyczne o niskiej częstotliwości 25 kHz, a jego strumień ogrzewa podstawę garnka, wywołując powstawanie prądów wirowych i ciepło. Taka reakcja zachodzi tylko i wyłącznie w kontakcie z metalem, dlatego ważne jest, aby dno garnka przeznaczonego do gotowania na płycie indukcyjnej pokryte było metalem (stal ferromagnetyczna).

Czy można używać zwykłych garnków na płycie indukcyjnej?

Wybór garnków do gotowania jest ogromny, ale nie wszystkie przeznaczone są do gotowania na nowoczesnej płycie indukcyjnej. Garnki na płytę indukcyjną mogą być wykonane zarówno ze stali nierdzewnej, żeliwa, emalii lub ceramiki czy teflonu. Ważne jest jednak to, aby w każdym naczyniu przeznaczonym do gotowania na płycie indukcyjnej dno pokryte było metalem.

Jak sprawdzić czy garnek nadaje się na płytę indukcyjną?

Jeśli na naszych garnkach nie widnieje żadne oznaczenie i nie jesteśmy pewni czy nasze zwykłe garnki nadają się do indukcji to jest na to bardzo prosty sposób. Potrzebujemy jedynie magnesu i jeśli naczynie przyciąga go oznacza to, że nadaje się do gotowania na płycie indukcyjnej. Ponadto garnki, które mogą być stosowane do gotowania indukcyjnego zwykle mają zewnętrzną stronę dna pokrytą wzorem w kółka. Te, które dno pokryte mają prążkami nie nadają się na płytę indukcyjną.

Oznaczenie garnków do indukcji

Niezbędne informacje dotyczące zastosowania produktu zawsze powinny widnieć na opakowaniu produktowym producenta i (w postaci symboli) po zewnętrznej stronie dna każdego garnka, np.:

 • Można myć w zmywarce – taka ikona występuje pod różnymi postaciami, ale najczęściej widnieje jako symbol naczynia wewnątrz zmywarki z kropelkami wody dookoła nich.
 • Przeznaczone do używania na płytach indukcyjnych – ten prosty symbol przypomina „pętelkę”, czyli cewkę indykcyjną.
 • Przeznaczone do używania na innych kuchenkach – odpowiednie do przeznaczenia symbole oznaczają, że naczyń można używać na innych płytach grzewczych (elektryczne, gazowe, ceramiczne).
 • Uchwyty i pokrywki garnków – aby uniknąć poparzenia podczas gotowania dobrze jest, aby uchwyty i pokrywki naszych garnków wykonane były z bezpiecznych, nietoksycznych oraz nie przewodzących ciepła tworzyw.

Jak wybrać garnki na płytę indykcyjną?

Wybierając garnki na płytę indukcyjną warto zwrócić uwagę na takie cechy jak:

 • Dno garnka – najważniejszą częścią garnka do indukcji jest jego dno. Naczynie powinno mieć więc kilkuwarstwowe (minimalna ilość warstw to 3 lub więcej), ferromagnetyczne i grube dno z wbudowanym dyskiem aluminiowym lub miedzianym, który znacznie lepiej przewodzi prąd niż sama stal. Takie rozwiązanie skraca czas gotowania, co ma wpływ na oszczędność energii elektrycznej. Ponadto dostarcza większą ilość ciepła do wnętrza garnka, przez co danie dłużej zachowuje wyższą temperaturę po odstawieniu z kuchenki.
 • Płaska powierzchnia garnka – zanim zakupisz odpowiednie naczynie do płyty indukcyjnej, zwróć uwagę na to, aby jego dno było idealnie płaskie. Nierówna powierzchnia garnka prawdopodobnie nie zostanie wykryta przez płytę.
 • Średnica garnka – wielkość dna naczynia powinna być dostosowana do pól grzewczych, ale tylko wtedy jeśli zostały one wydzielone na płycie indukcyjnej. W tym celu warto zapoznać się z zaleceniami producenta i sprawdzić jaka średnica rekomendowana jest do naszej płyty indukcyjnej. Niemniej jednak coraz więcej płyt indukcyjnych posiada funkcję łączenia pól grzewczych oraz wykrywania powierzchni garnków, co oznacza, że płyta sama wykryje wielkość garnka oraz miejsce jego postawienia. Dlatego też w takim przypadku, średnica garnka staje się coraz bardziej sprawą drugorzędną i zależy jedynie od naszych preferencji.

Jakie są rodzaje garnków na indukcję?

Na rynku dostępnych jest wiele garnków przeznaczonych do gotowania na płycie indukcyjnej, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Trzeba wiedzieć, że każdy materiał ma swoje właściwości przez co także wady i zalety, które wpływają na jego użytkowanie. Przykładowymi tworzywami, z których może być wykonane naczynie do indukcji są stopy miedzi, aluminium, stal chromowo-niklowa, stal żeliwna, emalia, ceramika lub szkło, a każde z nich ma wpływ na smak potrawy.

 • Garnki emaliowane – powłoka emalii stworzona jest ze sproszkowanego szkła z pigmentem, który nadaje kolor. Szkło zapobiega przedostawaniu się związków metali zawartych w stalowym korpusie ganków czy innego naczynia. Ponadto gotowana w garnku emaliowanym żywność nie zmienia swojego składu i smaku, dlatego też szkło jest najzdrowszym i najbezpieczniejszym materiałem do gotowania.
 • Garnki aluminiowe – przewodzą ciepło 10 razy bardziej niż garnki wykonane ze stali nierdzewnej, dzięki takim naczyniom gotowanie potraw staje się znacznie szybsze. Garnki indukcyjne aluminiowe nie są jednak w pełni wykonane z aluminium. Najczęściej wnętrze garnka pokryte jest ceramiką, teflonem, tytanem lub kamieniem. Należy pamiętać, że garnki aluminiowe nie powinny być wykorzystywane do przygotowywania kwaśnych potraw, ponieważ uwalniane w procesie gotowania związki, mają negatywny wpływ na układ neurologiczny człowieka.
 • Garnki ceramiczne – można wyróżnić garnki w pełni wykonane z ceramiki oraz te, które posiadają powłokę ceramiczną. Niestety tego typu garnki są bardzo podatne na uszkodzenia, poza tym nie każdy garnek ceramiczny będzie współpracował z płytą indukcyjną.
 • Garnki żeliwne – żeliwo to stop żelaza z węglem wzbogacony o dodatek pierwiastków takich jak: mangan, siarka, krzem czy fosfor. Tego typu garnki nie tylko świetnie współgrają z płytą indukcyjną szybko nagrzewając potrawy, ale też wyróżniają się niezwykłą trwałością. Niestety istotną wadą garnków żeliwnych może być ich ciężar.
 • Garnki miedziane – taki typ garnków o wiele dłużej zachowuje ciepło potrawy niż naczynia wykonane z innych metali. Ponadto garnek miedziany rozprowadza ciepło równomiernie, co oznacza, że potrawy w nich nie przywierają i nie przypalają się. W środku garnek pokryty jest najczęściej stalą szlachetną, dzięki czemu łatwiej jest zachować czystość. Garnki miedziane z powodzeniem można stosować zarówno na płytach indukcyjnych jak i kuchenkach gazowych czy ceramicznych.
 • Zobacz również

  Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)