Funkcjonalna kuchnia

Funkcjonalność w Kuchni – cz. 2

| 0 Komentarzy

Nowoczesna kuchnia powinna być nie tylko ładna ale również w pełni funkcjonalna. Dzięki temu gotowanie w takim pomieszczeniu będzie czystą przyjemnością. Prezentujemy kolejne porady, które poprawią komfort użytkowania naszej kuchni.

Funkcjonalność na poziomie

Aby poprawić funkcjonalność naszej kuchni, posegregujmy i pochowajmy akcesoria i małe urządzenia AGD według częstotliwości ich wykorzystywania. Przedmioty codziennego użytku takie jak sztućce, szklanki i talerze ulokujmy w szafkach znajdujących się na wysokości linii naszego wzroku lub w pierwszej szufladzie pod blatem. Dolne szafki i szuflady możemy wykorzystać do przechowywania większych garnków i naczyń, a najwyższe półki szafek górnych mogą nam posłużyć do przechowywania rzadko używanych akcesoriów i urządzeń.

Nowoczesne systemy i okucia

Na ostateczną cenę kuchni znaczny wpływ mają wykorzystane w meblach systemy, takie jak prowadnice, zawiasy, kosze i inne. Nie zawsze jednak warto na tym oszczędzać, ponieważ wiele nowoczesnych rozwiązań w znaczący sposób zwiększa komfort użytkowania kuchni, a przecież o to właśnie chodzi.

Naczynia i sztućce

Funkcjonalna kuchnia musi posiadać wygodny system przechowywania całego kuchennego wyposażenia. Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie wszystkich naczyń oraz sztućców w jednym miejscu, np. w strefie przygotowywania posiłków. Pomocne w tym będą pojemne szuflady, kosze typu cargo oraz bardzo wygodne w użytkowaniu systemy narożnikowe. Aby zachować idealny porządek, warto doposażyć szerokie szuflady w praktyczne organizery.
Gniazda elektryczne do pracy

W każdej kuchni oprócz podstawowych urządzeń AGD znajdują się również mniejsze urządzenia, których używamy na blacie kuchennym (np. toster, krajalnica, parowar, itp.). Abyśmy mogli swobodnie z tych urządzeń korzystać, powinniśmy odpowiednio rozplanować ilość oraz położenie gniazdek elektrycznych. Mogą one znajdować się zarówno w ścianie, jak i w samym blacie.

Ściana nad blatem łatwa do utrzymania w czystości

Częstym skutkiem ubocznym przygotowywania posiłków są pochlapane tłuszczem ściany. Najbardziej narażona na zabrudzenia ściana – między blatem roboczym, a górnymi szafkami – powinna być wykonana z odpornych i łatwych w czyszczeniu materiałów. Doskonale sprawdzi się tutaj np. szkło w postaci barwionej szyby lacobel lub grafiki.

Odpowiednie oświetlenie

Nie możemy również zapomnieć o oświetleniu. Odpowiednio doświetlone pomieszczenie, a w szczególności blat roboczy w również wpływają na komfort pracy w kuchni.

Podsumowanie

Nowoczesna kuchnia powinna być nie tylko elegancka ale również w pełni funkcjonalna. Dzięki temu gotowanie w takim pomieszczeniu będzie czystą przyjemnością.

Zobacz również: Funkcjonalność w kuchni – cz. 1

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)