co zrobić ze starym sprzętem agd?

Co zrobić ze starym sprzętem AGD?

| 0 Komentarzy

Kupując nowy sprzęt AGD, często nie wiemy co zrobić ze starym. Oddać na złom? Wyrzucić na śmietnik? Podpowiadamy co zrobić w takiej sytuacji, aby nie łamać przepisów i nie zatruwać środowiska.

Pomimo, że sprzętu AGD nie wymienia się zbyt często, w końcu jednak nadchodzi taka chwila. Czy to w wyniku awarii, wymiany na nowszy model, czy przeprowadzki, będziemy zmuszeni podjąć decyzję, co zrobić ze starym sprzętem. Wiele osób decyduje się w takiej sytuacji, na wyrzucenie sprzętu na śmietnik. Nie zdają sobie jednak sprawy, że w ten sposób narażają się na wysokie kary pieniężne.

Obowiązujące przepisy

Przepisy dotyczące zużytego sprzętu AGD obowiązują od 2005 roku. Kwestie pozbywania się urządzeń elektronicznych reguluje dyrektywa nr 2002/96/WE Unii Europejskiej, a do polskiego prawa jej założenia przenosi ustawa o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym (ZSEE) z dnia 29. lipca 2005 roku wraz z późniejszymi zmianami. Przepisy określają prawa i obowiązki użytkowników oraz sprzedawców i producentów sprzętu elektronicznego. Warto się z nimi zapoznać jeśli planujemy zakup nowego urządzenia i wyrzucenie starego.

Jak się pozbyć starego sprzętu?

Lodówki, zmywarki czy piekarniki należą do grupy elektroodpadów wielkogabarytowych. Oznacza to, że nie możemy ich wyrzucić na zwykły śmietnik. Możemy natomiast skorzystać z następujących możliwości:

  • Zlecić odbiór starego sprzętu w sklepie, w którym kupujemy jego zamiennik.
  • Oddać sprzęt w wyznaczonym punkcie elektroodpadów.
  • Skorzystać z usług firmy zajmującej się odbiorem zużytego sprzętu.
  • Zostawić w punkcie serwisowym.Dotkliwe kary

Za pozostawienie sprzętu w miejscu nieodpowiednim, możemy zostać ukarani grzywną w wysokości do 5000 zł. Należy pamiętać, że miejscem nieodpowiednim jest nie tylko chodnik przed blokiem czy las, ale także zwykły śmietnik. Nie warto zatem ryzykować i lepiej skorzystać, z przedstawionych poniżej sposobów na pozbycie się starego sprzętu.

Wymiana w sklepie

O ile dokonujemy zakupu nowego urządzenia, sklep zobowiązany jest do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu. Sklep nie pokrywa jednak kosztów jego transportu z naszego domu. Musimy go dostarczyć do sklepu samodzielnie, lub uzgodnić ze sprzedawcą jego odbiór (odpłatnie lub w formie bezpłatnej usługi dodatkowej, np. w momencie dostarczenia nowego urządzenia).

Rozwiązanie to posiada jednak ograniczenia. Dostawca odbierze od nas tylko sprzęt takiego samego rodzaju i w takiej samej ilości co zakupiony. Oznacza to, że oddajemy lodówkę za lodówkę i piekarnik za piekarnik.

Punkt zbiórki elektroodpadów

W takim miejscu możemy bezpłatnie oddać zużyty sprzęt. Konieczne będzie jednak samodzielne dostarczenie takiego urządzenia. Adresy takich punktów znajdują się na stronach internetowych urzędu miasta lub gminy.

Firmy odbierające odpady

Kolejnym sposobem na pozbycie się starego sprzętu AGD jest skorzystanie z usług prywatnych firm, specjalizujących się w odbiorze takich urządzeń. Każda tego typu firma powinna być wpisana do rejestru Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Pozostawienie w punkcie serwisowym

Zepsuty sprzęt AGD możemy również zostawić w punkcie serwisowym, jeśli jego naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna. Serwis może jednak odmówić nam przyjęcia sprzętu do naprawy, ponieważ prawo nie nakłada na niego takiego obowiązku.

A może złomowisko?

Nie wolno oddawać żadnych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów skupu złomu, ponieważ nie są one przystosowane ani upoważnione przez ustawę do przyjmowania takich odpadów. Zużyte urządzenia AGD zawierają szkodliwe substancje, które mogą przeniknąć do środowiska i je zanieczyścić. Takie urządzenia należy demontować w przystosowanych do tego zakładach. Skup złomu w żaden sposób nie spełnia takich wymagań.

Podsumowanie

O ile mamy taką możliwość, możemy sami zadbać o dostarczenie elektroodpadów do punktów zbiórki. Jeśli nie, wystarczy uzgodnić odbiór w sklepie, przy zakupie nowego urządzenia, lub skorzystać z usług firm do tego wyspecjalizowanych.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)