Co zamiast stołu w kuchni

Co zamiast stołu w kuchni?

| 0 Komentarzy

Decyzja o stole w kuchni może stanowić nie lada wyzwanie. Z jednej strony niewielki metraż i ograniczona ergonomiczność naszych „blokowych” kuchni często wyklucza powstanie w niej typowego kąciku jadalnianego, z drugiej nawet w przestronnych kuchniach poszukujemy bardziej twórczych rozwiązań, by zaaranżować miejsce do jedzenia. Podpowiadamy co zamiast stołu w kuchni sprawdzi się równie dobrze. Oto kilka praktycznych propozycji.

Wyspa kuchenna

Bezdyskusyjną zaletą wyspy jest jej wszechstronność. Może pełnić rolę nie tylko stołu, ale też sporej przestrzeni roboczej. Pod jej blatem można zorganizować miejsce do przechowywania w formie zamkniętych szafek i szuflad, otwartego regału czy półek na wino. Wolnostojąca wyspa kuchenna znakomicie ułatwia organizację pracy w pomieszczeniu.

Ponadto wyspa kuchenna jest niezwykle adaptowalna. W zależności od użytych materiałów sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych jak i urządzonych w sposób tradycyjny. Konstrukcja mebla pozwala na dostosowanie go do indywidualnych potrzeb użytkownika. Można do wyspy zamontować kółka tworząc z niej mobilny element wystroju, można zakupić lub zamówić wyspę rozkładaną z opuszczanymi skrzydłami blatu i tym samym w zależności od sytuacji zwiększać jej powierzchnię i liczbę osób, które mogą przy niej usiąść. Ważne, by pod blatem wyspy było wystarczająco dużo miejsca na nogi, stad konieczność lekko cofniętego cokołu.

Półwysep barowy

Półwysep barowy jest niezwykle ciekawą alternatywą dla stołu i do spożywania szybkich posiłków w rodzinnym gronie, choćby dlatego, że zwykle jest od niego sporo wyższy. Standardowo barki w kuchni mają 110-115 cm, co sprawia, że stanowią ciekawy i przykuwający wzrok element wyposażenia. Siedzi się przy nim nie na zwykłych krzesłach, ale na stołkach barowych zwanych hokerami.

Podobnie jak wyspa kuchenna półwysep barowy znakomicie sprawdzi się jako dodatkowa przestrzeń robocza, a wyposażony w półki lub szuflady pozwoli zorganizować ponadprogramowe miejsce do przechowywania.

Półwysep barowy to element warty rozważenia zwłaszcza w przypadku przestrzeni urządzonych w sposób nowoczesny, w stylu minimalistycznym lub industrialnym.

Wysuwany stolik

Ukryty zazwyczaj w meblach kuchennych wysuwany stolik to doskonała alternatywa dla tradycyjnego stołu, nadający się zwłaszcza do małych pomieszczeń. Takie stoliki często umieszczane są pod blatem roboczym w kuchni w miejscu szuflady.

Jeśli wysuwany stolik jest rozkładany, wtedy może mieć długość równą mniej więcej podwójnej głębokości szafki. To oznacza, że będzie stanowić wygodne miejsce do zjedzenia posiłku dla 2, a nawet 3 osób. Wysuwany stolik to dobry sposób na zwiększenie powierzchni blatu roboczego.

Konsola

Wąska konsola w kuchni stanowi nieco zaskakującą, ale bardzo praktyczną alternatywę dla tradycyjnego stołu. I choć konsole najczęściej kojarzą się z sypialnią lub pokojem dziennym, w kuchni mogą okazać się elementem niezwykle praktycznym. W zależności od tego czy będzie ustawiona równolegle, czy prostopadle do ściany, będzie mogła na swym blacie ugościć mniejszą lub większą liczbę osób.

Konsola ze względu na swój kompaktowy kształt to dobra opcja w małych przestrzeniach. Jako mebel doskonale wpisze się w niemal każdy styl aranżacyjny.

Zagospodarowanie blatu roboczego

W naprawdę niedużych przestrzeniach powierzchnia robocza bez szafek pod spodem jest dobrym sposobem, by wygodnie usiąść, przyrządzić i zjeść posiłek. Blaty robocze znajdują się zwykle nieco wyżej niż blaty stołu tradycyjnego, bo na wysokości 85 cm. Zamiast krzeseł dobrze więc zastosować tutaj stołki barowe lub inne siedziska o regulowanej wysokości, które po skończonej pracy można wsunąć pod blat i tym samy uporządkować przestrzeń.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)