Zasady użytkowania mebli kuchennych

Zasady użytkowania mebli kuchennych

| 0 Komentarzy

Decydując się na meble kuchenne na wymiar, mamy możliwość wyboru najlepszych materiałów i rozwiązań dostosowanych do naszych potrzeb i wymiarów pomieszczenia. Nie zwalnia nas to jednak z przestrzegania zasad użytkowania mebli. Jak więc dbać o meble kuchenne aby służyły nam jak najdłużej?

Przestrzeganie zasad eksploatacji mebli kuchennych, umożliwi ich długotrwałe i bezawaryjne działanie, a kuchnia będzie nam służyć przez wiele lat. Co więcej, właściwe użytkowanie i konserwacja będą podstawą do złożenia reklamacji, w razie pojawienia się jakichś usterek.

Montaż

Aby uniknąć problemów i przykrych niespodzianek, montaż mebli warto powierzyć doświadczonym fachowcom, a najlepiej firmie, która meble te wyprodukowała. Znajomość wykorzystanej technologii i zastosowanych rozwiązań pozwoli wyeliminować możliwość uszkodzenia mebli, które możemy spowodować podejmując się montażu lub przeróbek samodzielnie. Uszkodzenia wynikające z nieprawidłowego montażu mebli nie są objęte gwarancją.

Blaty kuchenne

Laminowane blaty kuchenne charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę, wilgoć i promienie słoneczne. Jeśli jednak chcemy aby blat prezentował się nienagannie przez długi czas, nie powinniśmy nigdy kroić bezpośrednio na jego powierzchni. Używajmy do tego celu desek do krojenia lub innego rodzaju podkładek. W przeciwnym wypadku, oprócz nieestetycznych rys, pod wpływem działania wody, blat może nam po prostu zacząć puchnąć. Unikajmy również stawiania na nim rozgrzanych garnków, silnie barwiących produktów i nie pozostawiajmy zalegającej wody. Blat zawsze powinien być suchy i czysty.

Fronty MDF / lakierowane

Bez względu na materiał z jakiego wykonane są nasze fronty, zawsze powinniśmy zachować pewną ostrożność i nie narażać ich na uszkodzenia. Uderzenia ostrymi i twardymi przedmiotami mogą pozostawić trwałe ślady, zwłaszcza na frontach lakierowanych. Przy czyszczeniu frontów należy unikać żrących środków chemicznych oraz szorstkich materiałów, które mogłyby uszkodzić powłokę mebli. Fronty nie powinny być również narażone na zbyt długie działanie wysokiej temperatury, promieni słonecznych oraz wody.
Fronty drewniane

Drewno to naturalny materiał, którego barwa i usłojenie w każdym przypadku będą inne. Oznacza to, że nasze meble mogą różnić się od sklepowej ekspozycji. Różnorodna struktura powierzchni frontów drewnianych jest wynikiem zastosowanych procesów produkcyjnych, takich jak lakierowanie i szlifowanie. Fronty drewniane w trakcie eksploatacji mogą w niewielkim stopniu zmieniać swoje wymiary i kształt, co może być spowodowane warunkami panującymi w naszym pomieszczeniu (wilgotność, wahania temperatur, działanie promieni słonecznych). Wymienione powyżej procesy nie wpływają na trwałość i funkcjonalność frontów drewnianych. Nie jest to wada produktu, a naturalna cecha drewna, która nie stanowi podstawy do reklamacji.

Odpowiednie zamykanie

Prowadnice i zawiasy firmy Blum cechują się bezawaryjnością i niezmienną jakością ruchu. Mimo wszystko zawsze warto dostosować siłę zamykania frontu do zastosowanego systemu hamulców. Zbyt mocne zatrzaskiwanie szafek uniemożliwi działanie tych systemów, co może przyczynić się do ich uszkodzenia.

Wytrzymałość elementów mebli

Większość szuflad na prowadnicach firmy Blum pracuje bezproblemowo przy obciążeniu do 30, a nawet 50 kg. Nie należy jednak opierać się o otwarte szuflady, fronty meblowe ani relingi, gdyż może to spowodować ich uszkodzenie.

AGD

Większość urządzeń AGD nie powinna przebywać zbyt długo w temperaturze poniżej 15º C, jak również powyżej 40º C. O ile w domu zazwyczaj takie temperatury nie występują, to wiele osób przed montażem kuchni, magazynuje zakupiony samodzielnie sprzęt w garażu lub piwnicy. Warto zwrócić uwagę na panujące tam temperatury, zwłaszcza zimą. Ponadto sprzęt AGD należy użytkować zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną przez producenta.

Zmywarka

Zmywarka powinna być otwierana po około 10-15 minutach od zakończenia cyklu myjącego, aby nie uszkodzić blatów i frontów znajdujących się w pobliżu zmywarki, na skutek działania pary wodnej.

Gotowanie i para wodna

Gotowaniu zwykle towarzyszy powstawanie pary wodnej, której wpływ na meble jest bardzo niekorzystny. Długotrwałe oddziaływanie wysokiej temperatury i wilgoci na górne szafki, może spowodować puchnięcie korpusów szafek i odklejanie się folii z frontów MDF. Takie uszkodzenia nie są objęte gwarancją. Aby uniknąć tego problemu, podczas gotowania zawsze korzystajmy z włączonego okapu.

Ostrożnie z piekarnikiem

Podczas pieczenia potraw, w piekarniku panują bardzo wysokie temperatury. Jeśli w trakcie tego procesu otworzymy drzwiczki piekarnika, gorąca para buchnie na wszystkie strony. Wystarczy zaledwie, krótka chwila by wysoka temperatura zniszczyła folię frontu MDF. Reklamacja na takie uszkodzenia nie zostanie uznana, dlatego starajmy się otwierać piekarnik dopiero po jego wyłączeniu. Standardowe okienko pozwala w wystarczającym stopniu kontrolować stan potrawy.

Zalecenia ogólne

Przed użyciem jakichkolwiek środków czyszczących warto przeprowadzić test na małej i niewidocznej powierzchni z tego samego tworzywa. Pozwoli nam to uniknąć przypadkowego uszkodzenia mebli lub blatów, które mogą być nieodwracalne. Wszystkie zabrudzenia powinny być usuwane na bieżąco.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)