Jaki uchwyt do mebli kuchennych? Rodzaje uchwytów do kuchni

Jaki uchwyt do mebli kuchennych? Rodzaje uchwytów do kuchni

| 0 Komentarzy

Tradycyjne uchwyty, czy gałki w stylu retro? A może wpuszczane lub frezowane we frontach? Jakie są rodzaje uchwytów kuchennych i jakie sprawdzą się najlepiej w naszej kuchni?

Uchwyty kuchenne, pomimo swych niewielkich rozmiarów, mają ogromny wpływ na charakter i styl całej kuchni. To przysłowiowa wisienka na torcie, która niestety jest tak często bagatelizowana. Odpowiednio dopasowane uchwyty nie tylko nadają meblom nowego, wyrazistego charakteru, ale wpływają również na funkcjonalność całej kuchni. Warto więc dokładnie zastanowić się nad efektem jaki chcemy uzyskać.

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rodzaje uchwytów, stosowanych w meblach kuchennych.

Tradycyjne uchwyty

Ze względu na swoją uniwersalność i bogactwo dostępnych wzorów, tradycyjne uchwyty sprawdzają się w przypadku każdych mebli kuchennych. Możemy wybierać spośród dziesiątek, a nawet setek uchwytów o przeróżnych kształtach, stylach, kolorach i rozmiarach. Uchwyty tego typu możemy w każdej chwili łatwo wymienić, pod warunkiem, że nowe uchwyty będą miały identyczny rozstaw nawierceń. Tradycyjne uchwyty montowane są bowiem za pomocą dwóch wkrętów, które z czasem mogą się poluzować i wymagać dokręcenia.

Tradycyjne uchwyty w stylu retro
Tradycyjne uchwyty w stylu retro

Uchwyty relingowe

Alternatywą dla tradycyjnych uchwytów, są uchwyty relingowe, które sprawdzą się zarówno w kuchniach nowoczesnych, jak i klasycznych. Uchwyty relingowe mogą być proste, kanciaste, okrągłe, cienkie lub grube. Mogą być długie na całą szerokość szafki bądź szuflady lub mieć stały wymiar w całej kuchni. Możemy je zamontować poziomo lub pionowo. Uchwyty relingowe są bardzo komfortowe w użytkowaniu.

Gałki

Gałki to niewielkie uchwyty, zazwyczaj stylizowane na styl retro. Z tego powodu są najczęściej stosowane w kuchniach klasycznych. Szczególnie dobrze wyglądają w wąskich szufladach, w których tradycyjny uchwyt nie wygląda zbyt dobrze. Gałki nie sprawdzają się w przypadku szerokich, mocno obciążonych szuflad i dużych frontów. Na szczęście wielu producentów oprócz gałek oferuje oferuje również uchwyty tradycyjne, w identycznym stylu i wzorze, co stanowi jeden, spójny komplet dla całej kuchni.

Uchwyty w stylu retro, tradycyjne oraz gałki
Uchwyty w stylu retro, tradycyjne oraz gałki

Uchwyty frezowane

Sposobem na pozbycie się tradycyjnych, odstających uchwytów, są uchwyty frezowane w głębi lub na obrzeżach frontów. Frezowane uchwyty szczególnie dobrze prezentują się w czerni i bieli, ale też w mocnych kolorach lakierowanych frontów. Sprawdzą się również we frontach drewnianych i fornirowanych. Uchwyty frezowane są bardzo wygodne i nie można się o nie uderzyć.

Minusem takich uchwytów jest jednak gromadzenie się kurzu, i w przypadku uchwytów lakierowanych, pękanie i odpryski lakieru od częstego uderzania paznokciami w lakierowaną powierzchnię (dokładnie ten sam problem występuje w przypadku klamek samochodowych).

Uchwyty w stylu retro, tradycyjne oraz gałki
Frezowania pozwalają na wygodne otwieranie szafek i urozmaicają gładkie powierzchnie frontów

Uchwyty wpuszczane (listwowe)

Uchwyty wpuszczane we fronty cieszą się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych uchwytów, zwłaszcza w kuchniach w stylu nowoczesnym. Mogą być długie na całą szerokość szafki lub przeciwnie, niewielkie i nierzucające się w oczy.

Wpuszczane uchwyty

Uchwyty wpuszczane we fronty

Uchwyty frezowane we frontach

Uchwyty frezowane we frontach

A może brak uchwytów?

O kuchniach bez uchwytów pisaliśmy w temacie Kuchnia bez uchwytów – wady i zalety.

Jak dobrać odpowiednie uchwyty?

Uchwyty do mebli kuchennych powinny nie tylko idealnie pasować do wybranych przez nas frontów, ale muszą być również w pełni funkcjonalne. Przed podjęciem decyzji sprawdźmy jak uchwyt leży w naszej dłoni, czy nie jest zbyt mały i niewygodny. Zastanówmy się czy pociągnięcie takiego uchwytu pozwoli nam wyciągnąć ciężką szufladę i otworzyć lub zamknąć np. wysoką klapę szafki górnej. Nasze palce powinny swobodnie wsuwać się w uchwyt, a jego chwytanie musi być łatwe i pewne.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego studia mebli w Szczecinie, aby na żywo obejrzeć wszystkie typy dostępnych w naszej ofercie uchwytów.

Zobacz jakie uchwyty stosujemy do naszych kuchni

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)