Jakie kwiaty nadają się do kuchni

Jakie kwiaty nadają się do kuchni?

| 0 Komentarzy

Każdy miłośnik natury pragnie udekorować swoje mieszkanie w cieszące oko i wprawiające w dobry nastrój rośliny, które nie tylko oczyszczają pomieszczenie i produkują tlen, ale też nadają przytulnego klimatu, bliższego naturze. Znalezienie kwiatów, które będą dobrze czuły się również w kuchni wcale nie jest takie proste. Zwykle wysoka temperatura oraz często unosząca się para wodna i opary tłuszczu, wcale nie sprzyjają życiu roślin. W takim razie jakie kwiaty nadają się do kuchni?

Jakie kwiaty nadają się do kuchni?

Musimy wiedzieć, że nie każdy gatunek roślin będzie dobrze czuł się w kuchennym otoczeniu. Aby wybrać najlepsze rośliny do kuchni należy nie tylko kierować się swoimi upodobaniami, ale przede wszystkim specyfiką gatunkową wybranej rośliny oraz jej miejscem docelowym. Bowiem istnieją rośliny, które lubią miejsca nasłonecznione, idealne na kuchenny parapet, cieniolubne, które doskonale się sprawdzą na kuchennych blatach i stołach, czy rośliny pnące, które mogą swobodnie wisieć na ścianie lub półce kuchennej.

Jakie kwiaty doniczkowe wybrać do kuchni?

Dzięki roślinom doniczkowym możemy nadać koloru i charakteru każdej kuchni. Hiacynty, żonkile i narcyzy, bluszcz, szczawik trójkątny, albo peperomia, hoja różowa czy fiołki afrykańskie, cyklamen czy storczyki to tylko niektóre z roślin, które można hodować w kuchennym otoczeniu. Poniżej przedstawiamy 5 najpopularniejszych roślin, które doskonale sprawdzą się jako ozdoba w kuchni.

1. Aloes

Niezwykle popularna roślina z gatunku sukulentów charakteryzująca się długimi, zębatymi na końcach mięsistymi i wiecznie zielonymi liśćmi, które po przekrojeniu uwalniają chłodny, lepki miąższ ceniony m.in. w kosmetyce za swoje dobroczynne właściwości pielęgnacyjne. Aloes jest niezwykle wytrzymałą i niewymagającą rośliną, idealną dla tych, którzy chcą mieć naturalną roślinę w domu, ale nie chcą poświęcać wiele czasu na jej pielęgnację. Aloes dobrze się sprawdzi w nasłonecznionej kuchni, w której panują wysokie temperatury (22-31 stopni Celsjusza latem i 15 stopni Celsjusza zimą).

2. Cyklamen Perski

To przepiękna roślina o mięsistych, w marmurkowe wzory liściach i różnokolorowych kwiatkach, które mogą przybierać niemal całą paletę barw, począwszy od białych, łososiowych i różowych, a skoczywszy na fioletowych. Cyklamen Perski lubi wilgotne, parne powietrze kuchni i glebę, za to źle znosi zbyt silne nasłonecznienie. Optymalną dla tej rośliny temperaturą jest około 15 stopni Celsjusza.

3. Kalanchoe Blossfelda

To niewielkich rozmiarów roślina, która podobnie jak aloes pochodzi z rodziny sukulentów. Charakteryzuje się mięsistymi, ciemnozielonymi liśćmi, które pokryte są ochronnym, woskowym kutnerem pokrywającym liście. W ten sposób nie straszne są tej roślinie zanieczyszczenia tłuszczem, czy wyziewy gazowe i parowe. Kalanchoe Blossfelda wyróżnia się też drobnymi, o wielu kolorach i odcieniach kwiatach. Roślina ta bardzo lubi wysoką wilgotność powietrza. W chłodnej porze powinna mieć zapewnione ciepło (około 15 stopni Celsjusza), z kolei latem powinna zapewniony mieć półcień i temperaturę około 27 stopni Celsjusza.

4. Zielistka

To niezwykle popularna roślina, która potrafi wytrzymać nawet najbardziej ekstremalne warunki. Charakteryzuje się pięknymi, długimi i zielonymi liśćmi o białych krawędziach (zielistka Sternberga)lub środku. To niewymagający kwiat doniczkowy, idealny dla zapracowanych i zabieganych oraz dla tych, którzy nie chcą poświęcać czasu i uwagi na dokładną pielęgnację rośliny.

5. Cissus australijski

To roślina o zielonych, dużych i ząbkowanych na końcach liściach. Cissus doskonale nadaje się jako roślina wijąca lub pnąca się po ścianie. Niezwykle odporna na zanieczyszczenia powietrza. Dobrze się czuje zarówno w otoczeniu jasnym jak i półcienistym, o przeciętnej temperaturze i dużej wilgotności pomieszczenia.

Jakie zioła sprawdzą się w kuchni?

Dobrym i praktycznym wyborem szczególnie dla pasjonata gotowania są różnego rodzaju świeże zioła, które wybrać możemy według własnych preferencji. Dobrze się sprawdzą w kuchni m.in. zioła takie jak: melisa, mięta czy bazylia lub pietruszka, estragon, majeranek, lubczyk czy rozmaryn.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)