Jaki blat do kuchni wybrać

Jaki blat do kuchni wybrać?

| 0 Komentarzy

Najbardziej roboczo obciążoną, a co za tym idzie, odporną powierzchnią w każdym domu jest prawdopodobnie blat kuchenny. Musi on wytrzymać dużą ilość cięcia, siekania, zalania, plam i przypaleń, a także musi dać radę wysokim temperaturom. Idealny materiał na blat powinien być w stanie przyjąć to wszystko, jednocześnie wyglądając estetycznie pod względem tekstury i koloru. Jest wiele materiałów z jakich może być wykonany blat kuchenny. Przedstawiamy zalety i wady najbardziej odpowiednich materiałów na blaty kuchenne.

Blat laminowany

Najpopularniejszy typ blatów, które wykonane są na bazie płyty wiórowej, a ich rdzeń pokryty jest wysokiej jakości laminatem. Dzięki temu produkt łączy w sobie bogate wzornictwo, estetykę, łatwość montażu i konserwacji. Są odporne na działanie wody i większość środków czyszczących. Największą ich zaletą jest bardzo duży wybór wzorów i kolorów, co umożliwia dopasowanie ich do niemal każdej kuchni. Są też stosunkowo tanie, w porównaniu z innymi typami blatów.

Blaty laminowane pomimo swojej wysokiej odporności na zarysowania, wilgoć i wysoką temperaturę, nie są jednak niezniszczalne. Długotrwały kontakt z wodą, bardzo wysoką temperaturą, czy silnymi środkami chemicznymi, może spowodować ich nieodwracalne uszkodzenie, które w takim wypadku nie jest objęte gwarancją. Aby takie blaty służyły nam przez długi czas, powinniśmy użytkować je w odpowiedni sposób.

Blat granitowy

Granit to jeden z najtwardszych kamieni naturalnych, wydobywany z ziemi, który jest następnie cięty na płyty i polerowany przed montażem. Zdecydowanie największą zaletą blatu kuchennego wykonanego z granitu jest to, że jest on super mocny i odporny na ciepło. Ponadto może wytrzymać ekstremalne zużycie. Granit występuje w niezliczonej ilości naturalnych kolorów (złamana biel, róż, czerń, zieleń) i wzorów (nakrapiany, wiry, smugi, fale) – co z pewnością ułatwi wkomponowanie blatu do gotowej kuchni. Cena różni się w zależności od koloru, grubości i wzoru, dzięki czemu jest dostępna dla wszystkich.

Niestety jego naturalne różnice kolorystyczne mogą działać na niekorzyść dla tych, którzy lubią spójny, jednolity wygląd. Utrudnia to również późniejszą wymianę części na dokładnie pasujący element. Kamienie naturalne są porowate; podczas gdy granit jest znacznie mniejszy niż inne, nadal wymaga uszczelnienia podczas instalacji.

Kwarc

Znany również jako kamień inżynieryjny, kwarc na blaty jest wytwarzany z granulek pokruszonego kwarcu, które są mieszane z pigmentem barwiącym i spoiwem (żywicą polimerową lub czasami cementem). Wygląda jak kamień naturalny, ale bez różnic występujących w tym ostatnim. Ze względu na swój unikalny skład, blat kwarcowy uważany jest za najbardziej odporny na zarysowania i plamy. Ponadto długo utrzymuje połysk co pozwala na dłuższe cieszenie się jego nienagannym wyglądem. Kwarc dostępny jest w szerokiej gamie kolorów ze względu na możliwość zastosowania pigmentów. a także jest nieporowaty i nie wymaga uszczelniania, dzięki czemu zapewnia praktycznie bezobsługową powierzchnię roboczą.

Z drugiej strony kwarc nie jest tak odporny na ciepło jak granit czy beton. Z czasem odbarwia się, jeśli jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, chociaż proces ten może zająć nawet kilka lat. Materiał jest tak samo drogi jak kamień naturalny czy drewno.

Solid Surface – płyty mineralno-akrylowe

Ten sztuczny materiał składa się z cząstek akrylu i żywic, które są sprasowane w solidne arkusze. Solid Surfaces stały się synonimem marki Corian, chociaż na rynku istnieje kilka innych (w większości) importowanych marek. Łączenia są prawie niewidoczne, dzięki czemu zapewniają gładki, nieprzerwany wygląd. Solid surface można wyginać w dowolny kształt, ponieważ jest to materiał plastyczny. Dzięki temu można go łatwo zintegrować z umywalkami, aby uzyskać jednolity wygląd. Występuje w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Ponadto może imitować inne materiały, takie jak marmur czy beton. Wszelkie uszkodzenia powierzchni można łatwo zeszlifować.

Wśród wad tego typu blatów można wyróżnić to, że jest on podatny na uszkodzenia pod wpływem ciepła, takich jak gorące naczynia. łatwo się rysuje i wgniata. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę, że Solid Surface może być również wykonany z cząstek poliestru. Wygląda tak samo jak akryl, ale nie jest zalecany do użytku w kuchni, w przeciwieństwie do Corianu, który jest certyfikowany jako bezpieczny do kontaktu z żywnością.

Blat z betonu

Beton w kuchni może przybrać bardziej wyrafinowany wygląd niż jego odpowiednik na chodniku, gdy jest wypolerowany i zabarwiony (a nawet pozostawiony w rustykalnej formie). Na korzyść betonowego blatu przemawia to, że jest niezwykle wytrzymały, odporny na ciepło i zarysowania. Ponieważ beton jest układany na miejscu, można go dostosować do wymagań dotyczących struktury, kształtu, koloru, wykończenia i tekstury, a także posiada jednolite wykończenie.

Niestety beton jest podatny na pęknięcia, jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczony podczas układania. Dodatkowo jest stosunkowo porowaty, dlatego musi być regularnie uszczelniany. Oraz nie może być prefabrykowany i musi być wykonany na miejscu – co może być pewnym utrudnieniem.

Inne rodzaje blatów

Chociaż istnieją inne opcje, takie jak marmur (zbyt drogi jak na materiał mniej niż idealny pod względem porowatości i konserwacji), stal nierdzewna (hałaśliwa i kosztowna) i naturalne drewno twarde (rzadkość), wyżej wymienione materiały są najczęściej stosowane i najbardziej odpowiednie na blaty kuchenne.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)