Jak wyczyścić zlew granitowy

Jak wyczyścić zlew granitowy?

| 0 Komentarzy

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni zaraz obok lodówki i płyty grzewczej jest oczywiście zlewozmywak. To właśnie on jest najintensywniej eksploatowany, dlatego warto dłużej zastanowić się nad wyborem odpowiedniego zlewu i wybrać przede wszystkim taki, który jest wykonany z solidnego materiału. Zlewozmywak z granitu jest jednym z najczęściej wybieranych zlewów do kuchni, ale jak każdy element wyposażenia kuchni wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak wyczyścić zlew granitowy?

Co to jest zlew granitowy?

Aby skutecznie wyczyścić zlew granitowy najpierw powinniśmy poznać jego strukturę. Zlewy granitowe wykonane są z kompozytu, w którego skład wchodzą kwarc oraz żywice epoksydowe. To właśnie kwarc nadaje ładny wygląd zlewu, który strukturą przypomina kamień. Z kolei pokrycie żywicą zapewnia trwałość na wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne i ułatwia utrzymanie czystości podczas codziennego korzystania ze zlewu.

Jak wyczyścić zlew granitowy?

Dzięki prawidłowej pielęgnacji jesteśmy w stanie przedłużyć żywotność zlewu granitowego i cieszyć się nim na dłużej. Samo czyszczenie zlewów granitowych nie jest zbyt skomplikowaną czynnością, ale wymaga regularności, a przy barwiących zlew produktach, które wlewamy do zlewu m.in. takich jak: kawa, herbata, wino, sok z buraków czy sok z marchwi, potrzeba natychmiastowej reakcji w celu usunięcia trudnych zabrudzeń. Wszystko po to, aby barwnik zawarty w tych produktach nie wniknął głęboko w strukturę kompozytu zlewu i nie zabarwił go na stałe. Na powierzchni zlewu granitowego może powstawać biały osad, który jest wynikiem kontaktu z twardą wodą, która cechuje się wysoką zawartość wapnia.

Sposoby czyszczenia zlewu granitowego

Do wyczyszczenia zlewu granitowego z codziennych zacieków, palm i zabrudzeń potrzeba jedynie miękkiej gąbki nasączonej wodą i płynem do mycia naczyń. W ten sposób z łatwością możemy usunąć bieżące zabrudzenia znajdujące się na zlewie. W przypadku trudniejszych zabrudzeń do wyczyszczenia zlewu granitowego możemy użyć specjalnych środków chemicznych dedykowanych zlewom granitowym. Tego typu płyny są bezpieczne dla powierzchni zlewu i doskonale usuwają trudne zabrudzenia. Można pozbyć się plam ze zlewu granitowego za pomocą miękkiej ścierki nasączonej denaturatem lub spróbować zastosować łagodną metodę za pomocą octu, wody i sody oczyszczonej. Taką mieszankę zostawiamy na całą noc, a rano spłukujemy resztki i dokładnie myjemy zlew, a potem osuszamy dokładnie powierzchnię zlewu z wody. Niestety, choć sposób jest łagodny i naturalny, to nie jest na tyle skuteczny, aby pozbyć się najbardziej uciążliwych zabrudzeń. W przypadku osadu warto powierzchnię zlewu granitowego przemyć wodą filtrowaną lub przegotowaną.

Aby raz na zawsze pozbyć się osadu z powierzchni zlewu możemy też zainstalować specjalne filtry instalacji wodociągowej. Po gruntownym wyczyszczeniu zlewozmywaka granitowego warto jego powierzchnię przetrzeć zwykłym olejem jadalnym. W ten sposób zapobiegniemy zaciekom, powstawaniu osadu i wchłanianiu się plam. Istotne jest, aby po każdym czyszczeniu osuszać dokładnie zlew z wody i resztek detergentów, w ten sposób unikniemy nieestetycznych zacieków i niechcianego wapiennego osadu.

Jak dbać o granitowy zlewozmywak?

  • Co jakiś czas warto stosować specjalne preparaty dedykowane zlewom granitowym, które impregnują i zabezpieczają powierzchnię przed powstawaniem przebarwień.
  • Stosujmy wyłącznie środki chemiczne, które są polecane do zlewów granitowych.
  • Nie używajmy do czyszczenia zlewu gąbek drucianych oraz innych ostrych czy szorstkich przedmiotów.
  • Nie używajmy mleczek i żeli czyszczących zawierających granulki polerujące.
  • Nie stosujmy silnych wybielaczy i detergentów oraz innych substancji silnie żrących na powierzchnię zlewu granitowego.

Jak zapobiegać zabrudzeniom na powierzchni zlewu granitowego?

Najważniejsze w pielęgnacji zlewu granitowego jest przede wszystkim zapobieganie uporczywym plamom i zabrudzeniom poprzez codzienne czyszczenie zlewu. Nie trzeba zlewu czyścić po każdym myciu naczynia, niemniej jednak warto, aby na koniec dnia przetrzeć zlew łagodnym środkiem myjącym. Warto też impregnować zlew granitowy specjalnym preparatem lub olejem jadalnym, który przedłuży żywotność i uodporni zlew na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, a także wchłanianie się ewentualnych przebarwień.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)