Jak wyczyścić płytę indukcyjną

Jak wyczyścić płytę indukcyjną?

| 0 Komentarzy

Choć czyszczenie płyty indukcyjnej jest niezwykle proste, to mimo wszystko wymaga odpowiedniego traktowania tak, aby nie zarysować i nie uszkodzić jej lśniącej powierzchni. Jak wyczyścić płytę indukcyjną?

Jak wyczyścić płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna posiada delikatną powierzchnię, podatną na zarysowania podczas codziennego użytkowania czy nieprawidłowego czyszczenia. Utrzymanie płyty w czystości jak i samo czyszczenie płyty indukcyjnej jest stosunkowo łatwe i tak naprawdę nie wymaga do tego specjalistycznych narzędzi i płynów.

W zależności od rodzaju zabrudzenia płyty dobieramy sposób jej czyszczenia. Jeśli zabrudzenia są lekkie to wystarczy płytę indukcyjną delikatnie przetrzeć miękką wilgotną szmatką lub gąbką nasączoną wodą i mydłem w płynie lub specjalnym naturalnym środkiem do czyszczenia tego typu powierzchni. Na końcu wystarczy zmyć resztki produktu i zabrudzeń, a potem przetrzeć suchym ręcznikiem papierowym lub ścierką do naczyń tak, aby pozbyć się nieestetycznych smug.

Jeśli zabrudzenia są trudniejsze w usunięciu, warstwowe i zaschnięte to najpierw warto zmiękczyć je wodą z łagodnym środkiem czyszczącym, a po kilku minutach zmyć mokrą gąbką (od miękkiej strony) i wytrzeć do sucha za pomocą suchego i miękkiego materiału. Jeśli zabrudzenia są wybitnie uporczywe, to warto przed zastosowaniem gąbki użyć specjalnej skrobaczki do delikatnych powierzchni.

Co potrzeba do wyczyszczenia płyty indukcyjnej?

Do wyczyszczenia powierzchni płyty indukcyjnej przydadzą się: miękka gąbka, miękka ściereczka kuchenna (np. z mikrofibry), delikatne ręczniki papierowe (od których na szczęście coraz bardziej się odchodzi, bo są mało ekologiczne), specjalny płyn do czyszczenia płyty indukcyjnej lub po prostu płyn do naczyń czy mydło w płynie, albo opcjonalnie ocet i soda oczyszczona. W przypadku trudniejszych zabrudzeń np. przypalonego tłuszczu, można skorzystać ze specjalnej skrobaczki przeznaczonej do kuchenki indukcyjnej. Skrobaczkę najlepiej używać trzymając ją pod kątem 45 stopni w stosunku do płyty, wtedy usuwanie uporczywych zabrudzeń jest łatwiejsze i szybsze. Zwykle taki produkt znajduje się w zestawie ze sprzętem, a jeśli nie, to bez problemu możemy zakupić w sklepach z AGD.

Czego nie robić podczas czyszczenia płyty indukcyjnej?

Do czyszczenia delikatnej powierzchni płyty indukcyjnej nie wolno stosować druciaków czy chropowatej powierzchni gąbki, noża oraz innych metalowych i ostrych elementów, które mogłyby uszkodzić płytę. Pamiętajmy też, aby nie szorować, nie drapać, ani nie używać nadmiernie siły. Nie powinniśmy też czyścić gorącej powierzchni, świeżo po gotowaniu. Natomiast w przypadku zabrudzenia podczas gotowania wystarczy szybko przetrzeć brud suchą ścierką kuchenną.

Kiedy czyścić płytę indukcyjną?

Najlepiej płytę indukcyjną czyścić zawsze po każdym gotowaniu, kiedy płyta już wystygnie.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)