Jak urządzić dużą kuchnię?

Jak urządzić dużą kuchnię?

Duża kuchnia to marzenie wielu z nas, ale większą przestrzeń również trzeba odpowiednio zaplanować. W przeciwnym wypadku, praca w takiej kuchni będzie bardzo męcząca i niewygodna.

Duża i przestronna kuchnia to domena apartamentów i domów jednorodzinnych. Zaaranżowana w odpowiedni sposób, może stać się sercem domu i miejscem spotkań towarzyskich. Z kolei źle zaprojektowana, będzie kiczowata i niefunkcjonalna, a my sami, sporo się w niej nachodzimy.

Duża kuchnia - duże możliwości

Większa przestrzeń w kuchni, to więcej dostępnych opcji zabudowy. W takim wypadku możemy zdecydować się na dużą lodówkę typu "side by side", większą płytę grzejną oraz okap, a także stół jadalny z kompletem krzeseł. Jeśli taka kuchnia jest dodatkowo otwarta na salon, możemy wyposażyć ją również w funkcjonalny barek, który będzie optycznie rozdzielał pomieszczenia i stanowił świetne miejsce spotkań towarzyskich.

W aranżacji dużej kuchni możemy pozwolić sobie na większą dowolność w doborze kolorów i wzorów. Nawet ciemne barwy, które optycznie pomniejszają pomieszczenie, tutaj nie będą problemem.

Nowoczesna kuchnia z wyspą
Więcej informacji i zdjęć tej kuchni

Wymarzona wyspa

Duża kuchnia to idealne miejsce dla osób, które uwielbiają gotować. Największą zaletą dużej kuchni jest bowiem to, że zmieści się w niej wyspa, o której marzy każda pani domu. Dobrze zaaranżowana wyspa nie tylko świetnie wygląda, ale również ułatwia pracę w kuchni i pozwala na wspólne gotowanie.

Zobacz temat: Wyspa w kuchni - Jak ją prawidłowo zaplanować?

Drewniana kuchnia z wyspą

Pułapki dużej kuchni

Główna zaleta dużej kuchni, czyli duża przestrzeń, jest równocześnie jej wadą. Im większa kuchnia, tym większe odległości pomiędzy poszczególnymi szafkami i sprzętami. Dlatego tak ważne jest odpowiednie rozplanowanie takiej kuchni.

Zobacz temat: Funkcjonalność w kuchni

Duża nowoczesna kuchnia z wyspą
Więcej informacji i zdjęć tej kuchni

Ważne strefy każdej kuchni

Projektując dużą kuchnię pamiętajmy o zachowaniu kolejności stref kuchennych. Pierwszą z nich jest strefa zapasów, czyli najczęściej lodówka lub spiżarka. Z tego miejsca zazwyczaj zaczynamy pracę w kuchni, wyjmując produkty do przygotowania posiłku. Następna w kolejności jest strefa zmywania, czyli zlewozmywak, w którym myjemy warzywa i owoce oraz nalewamy wody do garnków. Dalej, przechodzimy do strefy przygotowywania posiłków. Jest to po prostu wolny blat roboczy, a jego szerokość powinna być na tyle duża, by umożliwiała swobodną pracę. W szafkach pod blatem warto umieścić podstawowe przybory kuchenne, takie jak sztućce, garnki, sitka, itp. Jest to strefa przechowywania. Blat do pracy powinien znajdować się pomiędzy zlewozmywakiem, a płytą grzejną i piekarnikiem, czyli strefą gotowania.

Urządzenie kuchni zgodnie z tym podziałem pozwoli nam na wygodną i szybką pracę, bez zbędnego przemieszczania się po całym pomieszczeniu.

Kuchnia czarno-biała
Więcej informacji i zdjęć tej kuchni

Dekoracje i dodatki

W dużej kuchni nie zabraknie nam również miejsca na efektowne dodatki i dekoracje. Nie musimy się zbytnio obawiać, że w pomieszczeniu zapanuje chaos. Pod warunkiem, że zrobimy to z wyczuciem.

Drewniana kuchnia w stylu retro
Więcej informacji i zdjęć tej kuchni

Podsumowanie

Duże kuchnie mają wiele oczywistych zalet, a możliwość wyboru większych urządzeń AGD, miejsce na wyspę i stół jadalny, to najważniejsze z nich. Jednak tak jak w przypadku każdej kuchni, warto zadbać o odpowiednie jej rozplanowanie. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się przestronną, piękną i w pełni funkcjonalną kuchnią.

Nowoczesna kuchnia z wyspą
Więcej informacji i zdjęć tej kuchni

← Poprzedni post

Kuchnia ze sklepu czy na wymiar?

Następny post →

Nowoczesne rozwiązania w kuchni