Jak dobrać kolor płytek do mebli kuchennych

Jak dobrać kolor płytek do mebli kuchennych?

| 0 Komentarzy

Aranżacja kuchni potrafi spędzać sen z powiek niejednej osobie planującej budowę domu lub generalny remont. W końcu przestrzeń, w której gotujemy i nierzadko jemy posiłki, musi spełniać tak wiele wymagań. Płytki do kuchni powinny być trwałe, łatwe do utrzymania w czystości i estetyczne wizualnie. Podpowiadamy jak dobrać kolor płytek do mebli kuchennych, aby pomieszczenie prezentowało się zjawiskowo.

Plan bezpieczny czy plan ekstrawagancki, czyli jak dobrać kolor płytek do mebli kuchennych?

Już sam wybór mebli kuchennych i ich koloru to duże wyzwanie. Zwykle taka zabudowa ma posłużyć nam przez dziesiątki lat, stąd nieprędko będziemy mieli szansę ją zmienić. Do bazy, jaką stanowią kuchenne fronty i blaty, trzeba dobrać jeszcze płytki na ściany i podłogę. Przyjmujemy, że z reguły wybór pada na ceramikę, ponieważ jest najłatwiejsza w czyszczeniu i najbardziej odporna na niszczenie. Jak dobrać kolor płytek do mebli kuchennych? Mamy tutaj dwie drogi do wyboru: opcję bezpieczną, stonowaną, bez tak zwanych udziwnień oraz rozwiązania niebanalne, intrygujące, przykuwające spojrzenia naszych gości. Często już na tym etapie trudno nam zdecydować, czy chcemy wybrać coś modnego czy ponadczasowego. Zanim przejdziemy dalej, musimy więc zastanowić się, czy płytki mają być jedynie tłem dla naszych mebli, czy wolimy, aby przyciągały do siebie uwagę.

Jak dobrać kolor płytek do mebli kuchennych?

Płytki kuchenne – zarówno ścienne, jak i podłogowe – mogą kontrastować lub współgrać z meblami kuchennymi i ze sobą nawzajem. Ponieważ najpopularniejsze są obecnie kuchnie białe, szare, z dodatkiem drewna lub czarne rozważmy, z czym najlepiej się łączą. Do bieli i szarości pasuje właściwie każdy inny kolor. Jeśli pomieszczenie ma być jasne i przestronne, warto postawić na biel i jej odcienie, zwłaszcza w wykończeniu z połyskiem, który dodatkowo odbije światło. Ciemne płytki przy jasnych frontach nadadzą wnętrzu bardziej wyrazisty charakter, ale będą trudniejsze do utrzymania w czystości. Z kolei osoby, które myślą o płytkach wzorzystych, muszą pamiętać, aby wybierać je wyłącznie do gładkich, pozbawionych zdobień frontów. Jak dobrać kolor płytek do mebli kuchennych w ciemnym kolorze? Postawienie na równie ciemne kafle okaże się niepraktyczne, a samo pomieszczenie będzie wymagało naprawdę dobrego oświetlenia, dlatego czarne fronty warto rozjaśnić i ocieplić przy pomocy płytek w jaśniejszym tonie, a nawet imitujących drewno.

Jak dobrać płytki do kuchni – najważniejsze wskazówki

Odpowiednio dobrane do mebli płytki w kuchni mogą zdziałać prawdziwe cuda. Oto kilka zasad, o których nie wolno więc zapominać:

  • aby powiększyć kuchnię, wybieramy jasne płytki,
  • duże płytki kładziemy w dużej kuchni, a małe płytki w małej kuchni,
  • błyszczące płytki powiększają i rozświetlają aranżację,
  • wzorzyste płytki przyciągają uwagę, dlatego stosujemy je tam, gdzie chcemy coś podkreślić,
  • ozdobnych płytek nie wolno łączyć z innymi dekorami,
  • należy dbać o zachowanie równowagi: jeśli płytki na ścianie są wzorzyste, te na podłodze muszą być gładkie i odwrotnie.

Ważne jest także testowanie poszczególnych zestawień. Jeśli wiemy, jaki efekt aranżacyjny nas interesuje, wybór kolorów płytek ograniczy się do kilku odcieni, a wtedy wystarczy zamówić próbki i przystawić je do frontów. To najlepszy sposób na znalezienie idealnego duetu.