Co na podłogę zamiast płytek w kuchni

Co na podłogę zamiast płytek w kuchni?

| 0 Komentarzy

Płytki ceramiczne to sprawdzony i najchętniej wybierany materiał na ściany i podłogi w kuchni. Odważnie, coraz większymi krokami wkraczają jednak inne, równie praktyczne, estetyczne i oryginalne rozwiązania zamiast popularnych kafli. Co na podłogę zamiast płytek w kuchni?

Co na podłogę zamiast płytek w kuchni?

Współcześnie na rynku dostępnych jest wiele produktów o wyszukanym wzornictwie, strukturze i bogatej gamie kolorystycznej, które znajdują zastosowanie również w kuchni. To właśnie za pośrednictwem nowoczesnych wykończeń można nadać pomieszczeniu nietuzinkowego charakteru. Najważniejsze jest jednak, aby produkty te nie tylko cieszyły oko, ale i miały praktyczne zastosowanie w kuchni, która jest jednym z najbardziej wymagających pomieszczeń.

Drewno na podłodze w kuchni

Jeszcze do niedawna drewniana podłoga lub nawet panele w kuchni budziły sporo obaw, bowiem jest to wymagający materiał który potrzebuje troskliwej pielęgnacji (natychmiastowego czyszczenia po zabrudzeniu, regularnego zabezpieczania i konserwacji) tak, aby podłoga nie uległa odbarwieniu i była odporna na czynniki mechaniczne. Mimo dużego wysiłku w pielęgnacji, drewniana podłoga jest przez wielu doceniana i coraz częściej wybierana na podłogę w kuchni. Ciepła w dotyku, nadaje przytulnego klimatu pomieszczeniu oraz zapewnia dobrą izolację akustyczną. Najczęściej wybieraną podłogą drewnianą do pomieszczeń kuchennych ze względu na niebywałą wytrzymałość jest drewno wykonane z takich drzew jak: dąb, jesion czy drewno egzotyczne m.in. jatoba, teak i merbau.

Panele na podłodze w kuchni

Panele na podłodze w pomieszczeniu kuchennym również są coraz częstszym wyborem, ponieważ taki produkt jest niedrogi, prosty w montażu i łatwo dostępny w wielu sklepach. Panele podłogowe są estetyczne, tworzą gładką i łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię, która nie wchłania wody co jest bardzo ważne w praktyce podczas gotowania. Niestety panele podłogowe są mniej twarde i trwałe niż deski drewniane. Ponadto szybko tworzą się na nich rysy, przetarcia i uszkodzenia mechaniczne. Nie są odporne na upadek ostrych przedmiotów. Większą wytrzymałością charakteryzują się wodoodporne panele winylowe lub wysokiej klasy panele laminowane, które bywają odporne nawilgoć i wysokie temperatury.

Korek na podłodze w kuchni

To praktyczne, niedrogie i ekologiczne rozwiązanie, które wykazuje podobne właściwości jak drewno. Doskonale amortyzuje upadki i tłumi dźwięki, jest ciepły i miły w dotyku. Ponadto jest niezwykle łatwy w montażu i jako materiał bardzo elastyczny. Pod wpływem nacisku poddaje się by po chwili wrócić do swojego pierwotnego kształtu. Sam korek nie jest odporny na wilgoć, dlatego impregnuje się go za pomocą warstwy lakieru.

Wykładzina na podłodze w kuchni

Elastyczna wykładzina PCV to bardzo tani, prosty w montażu i szybki sposób na podłogę w kuchni. Jest wodoodporna, tworzy gładką, jednolitą powierzchnię bez widocznych łączeń, którą łatwo utrzymać w czystości. Wykładzina dwu lub trójwarstwowa zapewnia miękkie i wygodne podparcie, tłumi hałas podczas upadku i chroni przed konsekwencjami upadku delikatnych naczyń. Niestety wykładzina jest podatna na zarysowania i uszkodzenia (szczególnie pod wpływem wysokich temperatur).

Cegła na podłodze w kuchni

Cegła na podłodze w kuchni to niecodzienne rozwiązanie, bowiem pasuje ono tylko do nielicznych pomieszczeń, szczególnie w stylu rustykalnym, loftowym i skandynawskim, czy zabytkowej scenerii. Płytki ceglane podłogowe, szczególnie te stare, formowane ręcznie, nadają nietuzinkowego i ciepłego efektu. Niestety płytki ceglane wymagają fugowania, a co za tym idzie odpowiedniej i dokładnej impregnacji.

Beton na podłodze w kuchni

Beton z każdym rokiem zyskuje na popularności ze względu na jego prostotę i styl pasujący do wielu nowoczesnych i minimalistycznych pomieszczeń. Jest wytrzymały, odporny na ścieranie, wilgoć i zarysowania. Aby zachował ładny wygląd i pełnię swoich właściwości, musi zostać zaimpregnowany lub zabezpieczony lakierem. Pozostawiony w stanie surowym szybko zacznie wchłaniać wodę i tłuste zabrudzenia. Niestety jedną z wady betonu jest jego zimna powierzchnia oraz fakt, że do jego położenia wymagane są profesjonalne narzędzia i ogromna precyzja.

Kamień na podłodze w kuchni

Kamień na podłogę powinien być twardy, odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, dlatego też do tego rodzaju podłóg stosuje się wyłącznie okładziny granitowe, a nie miękki i delikatny marmur, wapień czy piaskowiec. Niestety nawet taki rodzaj podłogi wymaga profesjonalnej impregnacji i czyszczenia za pomocą specjalnych środków do czyszczenia okładzin granitowych. Taki typ podłogi jest zimny i nieprzyjemny w dotyku, a upuszczone przedmioty spadają z hukiem bez jakiejkolwiek amortyzacji. Ponadto cena i montaż takiego materiału nie należą do najniższych.

Żywica na podłodze w kuchni

Posadzki żywiczne coraz chętniej wykorzystywane są w mieszkaniach i domach. Tworzą gładką i jednolitą powierzchnię, która bardzo ułatwia czyszczenie i utrzymanie pomieszczenia w czystości. Ponadto ma przyjemną i ciepłą w dotyku powierzchnię, która odporna jest na wysokie temperatury, zarysowania, ścieranie oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Niestety montaż posadzki żywicznej jest niezwykle czasochłonny i wymaga fachowej wiedzy i umiejętności.

Na co zwrócić uwagę, wybierając podłogę do kuchni?

Osoby, które bardzo dużo gotują (szczególnie skomplikowane i tłuste potrawy), powinny zwrócić uwagę na walory praktyczne podłogi, która w tym przypadku musi być niezwykle wytrzymała. Upadające garnki, noże i talerze, tłuszcz, silnie brudzące i nierzadko barwiące produkty (w tym przyprawy), gwałtowne zmiany temperatury i podwyższona wilgoć w pomieszczeniu, to warunki z którymi nie każdy typ podłogi sobie poradzi. Dlatego bardzo ważny jest przemyślany wybór i znalezienie nie tylko ładnego, ale i odpowiednio wytrzymałego oraz łatwego w czyszczeniu materiału na podłogę w naszej kuchni.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)