Warning: include(include/top.php): failed to open stream: No such file or directory in /blog/kuchnia-dla-seniora-osoby-starszej.html on line 1

Warning: include(include/top.php): failed to open stream: No such file or directory in /blog/kuchnia-dla-seniora-osoby-starszej.html on line 1

Warning: include(): Failed opening 'include/top.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php74/lib/pear') in /blog/kuchnia-dla-seniora-osoby-starszej.html on line 1
Kuchnia dla seniora - ułatwienia dla osób starszych w kuchni
Warning: include(include/menu.php): failed to open stream: No such file or directory in /blog/kuchnia-dla-seniora-osoby-starszej.html on line 19

Warning: include(include/menu.php): failed to open stream: No such file or directory in /blog/kuchnia-dla-seniora-osoby-starszej.html on line 19

Warning: include(): Failed opening 'include/menu.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php74/lib/pear') in /blog/kuchnia-dla-seniora-osoby-starszej.html on line 19

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Kuchnia dla seniora - ułatwienia dla osób starszych w kuchni

Funkcjonalna i dobrze zaplanowana kuchnia powinna zapewniać komfort i samodzielność zarówno zdrowym jak i starszym, czy niepełnosprawnym domownikom. Jak więc ją prawidłowo zaplanować aby była komfortowa i wygodna zarówno dla Ciebie, jak i Twoich bliskich?

Kuchnia wygodna dla wszystkich to taka, która pozwala na łatwe poruszanie się, bezpieczeństwo i wygodę wykonywania codziennych czynności i utrzymywania porządku. Jak więc urządzić kuchnię, która będzie wygodna i przyjazna także osobom z ograniczoną sprawnością ruchową?

Wielkość mieszkania

Kuchnia, której użytkownikiem będzie osoba starsza lub niepełnosprawna, musi być dostosowana do jej indywidualnych potrzeb i możliwości. Warto pamiętać, że wielkość mieszkania lub domu nie zawsze przekłada się na wygodę. Dla samotnie mieszkającej starszej osoby, duża powierzchnia może być bowiem kłopotliwa i trudna w utrzymaniu.

Kuchnia blisko wejścia

Wygodna kuchnia powinna znajdować się jak najbliżej drzwi wejściowych. Dzięki temu, nie będziemy musieli przenosić ciężkich toreb z zakupami przez całe mieszkanie. Sytuacja idealna to również spiżarnia zaplanowana w samej kuchni lub w korytarzu. Pozwoli to na gromadzenie zapasów, bez konieczności schodzenia po nie do piwnicy. W nowym budownictwie takie pomieszczenia gospodarcze można spotkać coraz częściej.

Zobacz temat: Szafki Typu Cargo - Zapasy w Kuchni

Otwarta czy zamknięta?

W omawianym przypadku, najlepszym rozwiązaniem będzie kuchnia otwarta, ponieważ taka zabudowa umożliwia większą swobodę w rozmieszczeniu mebli i urządzeń AGD, ułatwia poruszanie oraz przenoszenie posiłków. Kuchnię zamkniętą najłatwiej zagospodarujemy, jeśli będzie na planie kwadratu lub szerokiego prostokąta. Warto również pamiętać aby podłoga (nie tylko w kuchni, ale i w całym mieszkaniu) była antypoślizgowa i łatwa do utrzymania w czystości.

Zobacz temat: Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Odpowiednia zabudowa

Projekt kuchni powinien być ergonomiczny i dostosowany do potrzeb i możliwości gospodarza, aby przygotowywanie posiłków było łatwe i przyjemne. Z najkorzystniejszy układ uznaje się zabudowę na kształt litery L lub U, z odpowiednią przestrzenią na środku pomieszczenia (minimum 150x150 cm).

Szafki dolne

Dla seniora lub osoby niepełnosprawnej najlepiej sprawdzają się dolne szafki, a zwłaszcza szuflady. Dostęp do nich jest łatwy i szybki i nie wymaga wysiłku, a pełen wysuw szuflady sprawia, że całkowicie znika konieczność sięgania do wnętrza szafki. Doskonale sprawdzą się również pozostałe systemy funkcjonalne jak wysuwane kosze cargo i systemy narożne.

Szafki górne

Jeśli istnieje konieczność lub potrzeba zastosowania szafek górnych, warto rozważyć wyposażenie ich w specjalne "windy", które umożliwią opuszczenie ich zawartości.

Zobacz temat: Sposoby na górną zabudowę kuchni

Winda do szafek górnych
Mechanizm (winda), który opuszcza zawartość szafki górnej

Kuchnia na wyciągnięcie ręki

Wysokość szafek, półek i głębokości blatów powinny być dostosowane do zasięgu ramion seniora, aby wszystkie potrzebne przedmioty były zawsze w zasięgu ręki. Blat roboczy, zlewozmywak i płyta grzewcza powinny znajdować się blisko siebie.

Zobacz temat: Kuchnia otwarta na salon - wady i zalety

Dobór i rozmieszczenie urządzeń AGD

Lodówka

Najbliżej wejścia powinna znajdować się chłodziarka i niewielki blat roboczy. Rozwiązanie to pozwoli na szybkie i wygodne wypakowanie zakupów, a także przygotowanie produktów na kolejny posiłek.

Zlew i bateria

Następny w kolejności powinien być zlewozmywak, najlepiej blisko krawędzi blatu i stosunkowo płytki, aby wyjmowanie z niego naczyń nie sprawiało problemów. Bateria powinna być jednouchwytowa (bez pokręteł) i z wyciąganą wylewką, co znacznie ułatwi napełnianie garnków i mycie zlewozmywaka.

Płyta i okap

Idealnie gdy pomiędzy zlewozmywakiem i płytą grzejną znajduje się szeroki blat roboczy do przyrządzania posiłków. Najbezpieczniejsza jest płyta indukcyjna, bowiem łatwo przesuwa się po niej garnki i praktycznie uniemożliwia poparzenie. Przy wyborze okapu warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w pilota, za pomocą którego można nim łatwo sterować.

Zobacz temat: Płyta gazowa, ceramiczna czy indukcyjna? Wady i zalety

Piekarnik

Aby korzystanie z piekarnika było komfortowe, warto umieścić go na wysokości 70-80 cm. Dzięki temu będziemy mieli podgląd i dostęp do przygotowywanej potrawy bez konieczności pochylania się (zwłaszcza z ciężkim naczyniem).

Podsumowanie

Współczesne możliwości aranżacji i duża ilość dostępnych na rynku systemów funkcjonalnych sprawiają, że zaplanowanie kuchni wygodnej dla osoby starszej jest znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Największym ograniczeniem będzie zasobność naszego portfela. Warto jednak zawczasu zadbać o to, aby nasza kuchnia (jak i całe mieszkanie) były dla nas komfortowe w tej bliższej, jak i dalszej przyszłości.

← Poprzedni post

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Następny post →

Kuchnia w kształcie litery U - Aranżacje


Warning: include(include/stopka-blog.php): failed to open stream: No such file or directory in /blog/kuchnia-dla-seniora-osoby-starszej.html on line 135

Warning: include(include/stopka-blog.php): failed to open stream: No such file or directory in /blog/kuchnia-dla-seniora-osoby-starszej.html on line 135

Warning: include(): Failed opening 'include/stopka-blog.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php74/lib/pear') in /blog/kuchnia-dla-seniora-osoby-starszej.html on line 135
>