Wygodna kuchnia dla całej rodziny - jak ją urządzić?

Wygodna kuchnia dla całej rodziny – jak ją urządzić?

| 0 Komentarzy

Kuchnia dla młodego małżeństwa z dzieckiem jest nowoczesna i odpowiadająca gustom dorosłych, ale w pełni dopasowana do potrzeb najmłodszego domownika. Jak ją urządzić aby była wygodna i bezpieczna dla całej rodziny?

Kuchnia dla singla i dla rodziny, to dwa zupełnie różne światy. O ile w pierwszym przypadku możemy postawić na efektowny, czy nawet designerski minimalizm, kuchnia dla rodziny powinna być przede wszystkim praktyczna i bezpieczna.

Wygodna kuchnia rodzinna wcale nie musi być duża i przestronna. Ważne jednak, aby była dobrze zorganizowana, czyli funkcjonalna i praktyczna. Kuchnia to bowiem nie tylko miejsce do przechowywania żywności i gotowania. Często pełni również funkcję jadalni i miejsca rodzinnych spotkań.

Meble

Główną cechą, jaką powinna charakteryzować się kuchnia dla rodziny, to duża pojemność. Więcej domowników to przecież więcej naczyń, garnków, produktów spożywczych, a często również drobnych urządzeń AGD. A to wszystko trzeba gdzieś pomieścić. Jeśli dysponujemy niewielkim pomieszczeniem, warto pomyśleć o wysokiej zabudowie szafek górnych (do sufitu). To dobry sposób na przechowywanie rzadko używanych, choć potrzebnych przedmiotów i urządzeń.

Dolna zabudowa kuchni powinna być wyposażona w liczne szuflady, które idealnie nadają się do przechowywania suchych produktów spożywczych, garnków oraz innych akcesoriów. Szuflady są również zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu niż głębokie, tradycyjne szafki.

Zobacz temat: Sposoby na górną zabudowę kuchni

Rodzinny stół jadalny

Stół jadalny do wspólnego spożywania posiłków to obowiązkowe wyposażenie każdej rodziny. Idealnie jeśli dysponujemy osobną jadalnią. Jeśli mamy przestronną kuchnię, w której zmieścimy stół dla kilku osób, to też świetnie. Ale co w sytuacji gdy nasze mieszkanie nie jest zbyt duże, a sama kuchnia jest bardzo mała? W takim przypadku mamy dwa wyjścia.

Pozbywając się ścianki działowej, możemy otworzyć kuchnię na salon. Zyskamy dzięki temu sporo przestrzeni, a i całe mieszkanie optycznie się powiększy. Ustawienie stołu między kuchnią i salonem, umownie rozdzieli oba pomieszczenia.

Drugim, zdecydowanie mniej praktycznym rozwiązaniem, jest umieszczenie stołu jadalnego w salonie. Ma to swoje wady i zalety, ale czasami po prostu nie ma innego wyjścia.

Zobacz temat: Jak oddzielić kuchnię od salonu?
Zobacz temat: Kuchnia otwarta na salon – wady i zalety
Kuchnia bezpieczna dla dziecka

Projektując kuchnię, musimy pamiętać również o naszych dzieciach, zwłaszcza jeśli są jeszcze w bardzo młodym wieku. Z miejsca powinniśmy skreślić wszystkie kanciaste i ostro zakończone uchwyty. Blaty również warto wybierać w wersji z zaobleniem. Fronty powinny być raczej gładkie i jednolite, pozbawione szkła, łatwe w czyszczeniu i trudne do uszkodzenia. Szuflady powinny mieć solidne i wytrzymałe prowadnice, które nie załamią się pod naciskiem. Wybierając płytę grzewczą koniecznie wybierzmy model z blokadą uruchomienia. Piekarnik z kolei, musi być wyposażony w chowane pokrętła, do których przekręcenia należy użyć większej siły. Nie powinien również nagrzewać się od zewnątrz.

Podsumowanie

Wymienione wyżej rady to tylko punkt wyjścia do planowania rodzinnej kuchni. Każda rodzina jest bowiem inna. Poszczególni jej członkowie mogą mieć różne upodobania, gusta i przyzwyczajenia. Kuchnia powinna spełniać potrzeby i wymogi każdego z nich, co może oznaczać mniejsze lub większe kompromisy.

Zobacz również:

Kuchnia dla pary – jak ją urządzić?

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)