<

Konserwacja użytkowania mebli kuchennych

Tworzone przez nas meble wykonane są z materiałów, które mogą służyć przez wiele lat, jednak aby korzystać z ich pełnej funkcjonalności należy o nie dbać. Konserwacja polega na regularnym czyszczeniu zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni mebli miękką tkaniną z użyciem środków czyszcząco-konserwujących. Zalecamy stosowanie pianek i emulsji.


Zalecenia ogólne

  1. Przed użyciem środków czyszcząco-konserwujących zaleca się przeprowadzenie testu na powierzchni niewidocznej środkami przeznaczonymi dla tego typu tworzywa.
  2. Nie należy używać do czyszczenia mebli wody, detergentów, rozpuszczalników chemicznych, twardych gąbek lub past zawierających środki ścierne.
  3. Po skończonej pracy usunąć z powierzchni mebli wodę, tłuszcze oraz inne płyny, które pozostawione na powierzchni mebli będą niekorzystnie wpływać na ich właściwości.
  4. Fronty meblowe powinny być okresowo czyszczone tylko miękką ściereczką.
  5. W przypadku powierzchni lakierowanych należy bezwzględnie unikać szorowania.
  6. W przypadku blatów z laminatu należy unikać długotrwałego kontaktu z wodą i wysokimi temperaturami.
  7. Wystrzegać się używania noży i ostrych narzędzi bezpośrednio na powierzchni blatu.
  8. Typowe zabrudzenia blatów laminowanych należy usuwać za pomocą suchej lub wilgotnej ściereczki lub papierowych ręczników.

Przestrzeganie tych zasad zapewnia długotrwałe użytkowanie mebli kuchennych bez zmiany ich cech jakościowych. Jeżeli chodzi o środki czystości polecamy płyn do mycia naczyń i nierysujące mleczka do czyszczenia. Proszki do czyszczenia nie są zalecane, gdyż często stają się przyczyną zarysowań.


Sposoby usuwania zabrudzeń

  1. Lekkie zabrudzenia mebli - sucha lub wilgotna miękka ściereczka, gąbka, ręczniki papierowe.
  2. Plamy z tłuszczu, oleju, kawy, herbaty - wilgotna ściereczka lub gąbka nasączona wodnym roztworem płynu do mycia naczyń/mydła toaletowego/proszku do prania.
  3. Zabarwienia powstałe na skutek rozlania wina, kawy, herbaty, soków itp. - wilgotna ściereczka lub gąbka nasączona wodnym roztworem płynu do mycia naczyń bądź proszku do prania.
  4. Markery, lakier do paznokci - rozpuszczalnik organiczny (zmywacz do paznokci, aceton) lub spirytus. Po usunięciu zabrudzenia należy przetrzeć powierzchnię wilgotną ściereczką lub gąbką, a następnie osuszyć czyszczone miejsce
  5. Farby, lakiery, żywice, kleje - Wodą lub rozpuszczalnikiem nieorganicznym bądź organicznym. Farby, kleje oraz żywice dwuskładnikowe muszą zostać usunięte natychmiast po zabrudzeniu.