Jak urządzić małą kuchnię? Aranżacja małej kuchni
Chyba każdy marzy o posiadaniu dużej i przestronnej kuchni, w której można wspólnie przygotowywać posiłki oraz spożywać je w gronie rodziny i znajomych. Niestety większość z nas, mieszkańców bloków, dysponuje niewielką kuchnią, w której komfort pracy jest mocno ograniczony.
Posiadacze małych kuchni nie są jednak skazani na gotowanie w niewygodnym i nieciekawym wnętrzu. Z pomocą przychodzą bowiem sprawdzone metody, które pozwolą przekształcić niewielkie pomieszczenie w pełni funkcjonalną kuchnię.
Przemyślana aranżacja
Aby w pełni wykorzystać potencjał naszego niewielkiego pomieszczenia, musimy bardzo starannie zaplanować zabudowę kuchni. Warto zastanowić się jaki tryb życia prowadzimy i jakiej kuchni rzeczywiście potrzebujemy. Wszystkie meble i urządzenia AGD muszą być bezwzględnie podporządkowane funkcjonalności. Każdy centymetr kuchni musi zostać dobrze przemyślany. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku meble kuchenne robione na wymiar. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kuchnia jest w pełni dostosowana do naszych potrzeb i warunków pomieszczenia. Nawet mała kuchnia może być bowiem elegancka i wygodna. Pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku praktycznych zasad.
Zdecydowanie jasne barwy
Nawet jeśli nie mamy wpływu na metraż naszej kuchni, zawsze możemy ją optycznie powiększyć. W małej kuchni szczególnie ważna jest odpowiednia kolorystyka. Jasne kolory ścian i podłogi stworzą iluzję większej przestrzeni. Z kolei ciemne ściany i meble przyniosą efekt odwrotny. Lepiej zapomnieć o czarnym kolorze zarówno w meblach, jak i na ścianach. Warto również unikać kontrastów, przez które kuchnia wydaje się być jeszcze mniejsza niż jest w rzeczywistości.
Odpowiedni dobór mebli
Drugim sposobem na optyczne powiększenie kuchni jest odpowiedni dobór mebli. Najlepiej sprawdzą się meble w jasnych barwach. Fronty wykonane z materiałów odbijających światło optycznie zwielokrotnią kuchenną przestrzeń i nadadzą jej dodatkowego blasku. Dobrze gdy meble znajdują się w równych liniach, na jednym poziomie, co nada kuchni uporządkowanego charakteru. Chaos działa zdecydowanie na niekorzyść małego pomieszczenia.
Szafki zdecydowanie nie powinny być masywne, mocno zdobione ani ciemne. Świetnie sprawdzą się również witryny, zwłaszcza oświetlone od wewnątrz. Przeszklone fronty wyglądają znacznie lżej niż ich pełne odpowiedniki.
Optymalna liczba szafek
W każdej kuchni potrzebna jest odpowiednia liczba przestrzeni magazynowej. Nie możemy więc przesadnie ograniczać ilości szafek. Konieczne staje się zatem zamontowanie zarówno szafek stojących, jak i wiszących. Należy tylko pamiętać, aby nie zagracić zanadto kuchni, ponieważ granica jest tu bardzo cienka. Lepiej dokładnie przemyśleć nasze potrzeby i wybrać systemy poprawiające funkcjonalność w kuchni, niż obwieszać każdą wolną przestrzeń dodatkowymi szafkami. Efektem tego będzie jedynie dalsze zacieśnianie i zmniejszanie przestrzeni.
Silną pokusą może też być chęć zabudowania szafek górnych pod sam sufit. Musimy jednak pamiętać, że takie szafki wyglądają bardzo ciężko i masywnie, co niestety optycznie zmniejszy nam przestrzeń i odbierze jej lekkości.
Ostrożnie z dodatkami
Dodatki i dekoracje potrafią dodać uroku i charakteru każdej kuchni. Warto jednak pamiętać, że w małej kuchni lepiej z nimi nie przesadzać. Duża ilość dodatków może sprawić, że kuchnia będzie wydawała się chaotyczna i zabałaganiona. To samo tyczy się małych urządzeń kuchennych. Jeśli mamy taką możliwość, to warto ukryć je w szafkach, aby na blatach było jak najmniej przedmiotów, a tym samym więcej miejsca do pracy.
Tylko niezbędne AGD
Jednym z problemów małej kuchni jest ograniczona ilość sprzętów AGD jakie możemy w niej umieścić. Z pewnością nie pomieścimy ich tyle co w kuchniach o normalnych proporcjach. Każde dodatkowe urządzenie to strata szafki lub blatu roboczego, a na to nie zawsze możemy sobie pozwolić. O ile piekarnik, płyta grzewcza, lodówka i zlewozmywak są niezbędne w każdej kuchni, to nad zmywarką czy kuchenką mikrofalową powinniśmy się dobrze zastanowić. Na pewno warto rozważyć wybór urządzeń o mniejszych gabarytach. Aby zaoszczędzić cenną przestrzeń na blacie roboczym, możemy wybrać zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem, a dzięki niższej chłodziarce, zyskamy nad nią dodatkową szafkę.
Jeśli brakuje nam miejsca na mniejsze urządzenia, takie jak parowar, mikser, toster czy opiekacz, wybierzmy urządzenia wielofunkcyjne, które pozwolą nam zaoszczędzić nieco przestrzeni.
Szkło na ściany
W nowoczesnych kuchniach coraz większą popularność zyskują panele szklane ze szkłem lacobel lub grafiką. Jest to również doskonały sposób na optyczne powiększenie małej kuchni. Odbijające światło szkło sprawi, że kuchnia będzie wyglądać na bardziej przestronną, a same panele są łatwe do utrzymania w czystości. Przeciwległa ściana powinna pozostać jasna i najlepiej niezabudowana. Dodatkowe dekoracje mogą niestety podkreślić kształt małego wnętrza.
Rola oświetlenia
W aranżacji małej kuchni ważną rolę odgrywa również odpowiednie oświetlenie. Oprócz samej funkcjonalności, wpływa ono na ogólny charakter i estetykę wnętrza. Postarajmy się o odpowiednią liczbę źródeł światła, aby pomieszczenie nie było ponure i przytłaczające. Pamiętajmy również o tym, aby maksymalnie wykorzystać naturalne światło. Nie powinniśmy więc nadmiernie zasłaniać kuchennych okien.
Co zamiast stołu?
W małej kuchni zdecydowanie nie ma miejsca na tradycyjny stół. Alternatywą może być mini stolik, który będzie przedłużeniem blatu kuchennego lub osobny blat, przymocowany do przeciwległej ściany. Niestety w przypadku większej liczby domowników i chęci spożywania wspólnych posiłków, konieczne będzie umieszczenie stołu w innym pomieszczeniu.
Podsumowanie
Małe kuchnie mają bez wątpienia wiele zalet – są przytulne, ciepłe i zawsze wszystko jest pod ręką. Odpowiednie rozplanowanie układu mebli oraz dobór kolorów i odpowiedniego sprzętu AGD, pozwoli nam zamienić niewielkie pomieszczenie na w pełni funkcjonalną kuchnię.
Więcej zdjęć małych kuchni można obejrzeć w naszej galerii realizacji, do której serdecznie zapraszamy.