Warning: include(include/top.php): failed to open stream: No such file or directory in /blog/12-zasad-urzadzania-malej-kuchni.html on line 1

Warning: include(include/top.php): failed to open stream: No such file or directory in /blog/12-zasad-urzadzania-malej-kuchni.html on line 1

Warning: include(): Failed opening 'include/top.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php74/lib/pear') in /blog/12-zasad-urzadzania-malej-kuchni.html on line 1
12 zasad urządzania małej kuchni
Warning: include(include/menu.php): failed to open stream: No such file or directory in /blog/12-zasad-urzadzania-malej-kuchni.html on line 20

Warning: include(include/menu.php): failed to open stream: No such file or directory in /blog/12-zasad-urzadzania-malej-kuchni.html on line 20

Warning: include(): Failed opening 'include/menu.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php74/lib/pear') in /blog/12-zasad-urzadzania-malej-kuchni.html on line 20

12 zasad urządzania małej kuchni

12 zasad urządzania małej kuchni

Mała kuchnia to wyzwanie dla każdego projektanta. Każdy błąd w aranżacji może zaważyć na jej późniejszej funkcjonalności. Aby tego uniknąć, przedstawiamy 12 zasad urządzania małej kuchni.

Mała kuchnia wcale nie musi być zagracona i nieciekawa. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które pozwolą zmienić małe pomieszczenie, w pełni funkcjonalną kuchnię.

1. Zdecydowanie jasne barwy

Jasne kolory zawsze optycznie powiększają pomieszczenie. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza przy aranżacji małej kuchni. Jasne ściany, meble i podłogi sprawią, że kuchnia będzie wyglądała na większą niż jest w rzeczywistości.

2. Maksymalnie wykorzystana przestrzeń

W małej kuchni nie ma miejsca na błędy. Cała dostępna przestrzeń musi być odpowiednio zagospodarowana i dostosowana do rzeczywistych potrzeb domowników. Wszystkie nowoczesne systemy poprawiające funkcjonalność są tu bardzo pożądane.

3. Tylko niezbędne urządzenia AGD

Piekarnik, płyta i zlewozmywak to oczywiście podstawa. Ale czy na pewno potrzebujemy wielkiej lodówki typu "side by side", dwukomorowego zlewozmywaka, zmywarki i kuchenki mikrofalowej?

4. Urządzenia wielofunkcyjne

Jeśli potrzebujemy wielu mniejszych urządzeń AGD, wybierzmy modele wielofunkcyjne, które łączą cechy kilku różnych sprzętów, a pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca.

5. Odpowiednie oświetlenie

Jasna i dobrze oświetlona kuchnia zawsze wydaje się większa. Postarajmy się więc o jak najwięcej naturalnego światła, które uzupełnimy odpowiednią liczbą dodatkowych źródeł światła. Zasłanianie okien w małej kuchni nie jest dobrym rozwiązaniem.

6. Rozplanowanie zawartości szafek

Mała kuchnia to również niewielka liczba szafek i dostępnej przestrzeni magazynowej. Aby jak najlepiej ją wykorzystać, musimy zawczasu przemyśleć czego dokładnie będziemy potrzebować. Warto również skorzystać z nowoczesnych organizerów do szuflad.

7. Przemyślany dobór mebli

Meble, podobnie jak ściany, powinny być jasne. Dzięki temu kuchnia będzie wyglądała lekko i czysto. Szczególnie dobrze sprawdzą się tu proste fronty w wysokim połysku, które dodadzą kuchni blasku.

8. Idealna równowaga

W małej kuchni liczba szafek nie może być zbyt mała, bo przestanie być funkcjonalna. Z drugiej strony, zbyt wiele szafek, zwłaszcza górnych, zabudowanych po sam sufit, uczyni kuchnię ciężką i przytłaczającą. Kluczowe się jest więc zachowanie odpowiedniej równowagi i harmonii.

9. Zmywarka albo zlewozmywak

Wstawienie zmywarki to utrata jednej szafki, ale dodatkowe miejsce na blacie (poprzez wybór mniejszego zlewu). Jednokomorowy zlewozmywak z ociekaczem z kolei zabierze nam trochę blatu roboczego, ale pozwoli zagospodarować dodatkową szafkę.

10. Wygodny blat roboczy

Aby praca w kuchni była w pełni komfortowa, wolny blat roboczy nie powinien być mniejszy niż 60 - 80 cm. Oczywiście im więcej, tym lepiej.

11. Piekarnik w słupku

Piekarnik w słupku to dobre rozwiązanie jeśli posiadamy odpowiednią ilość miejsca na blacie roboczym. Dzięki temu zyskamy dodatkową szafkę pod piekarnikiem. Jeśli wolnego blatu do pracy nie ma zbyt wiele, lepiej z tego zrezygnować.

12. Ostrożnie z dodatkami

Choć dodatki i dekoracje dodają kuchni ciepła i uroku, tutaj powinniśmy z nimi uważać. Zbyt duża ich liczba sprawi, że nasza kuchnia będzie wyglądała chaotycznie i niedbale. Im mniej przedmiotów na blatach, tym lepiej.

Podsumowanie

Uwzględnienie powyższych zasad w aranżacji małej kuchni, pozwoli uczynić ją w pełni funkcjonalnym oraz estetycznym miejscem do pracy i miłego spędzania czasu.

Zdjęcia małych kuchni można obejrzeć w naszej galerii realizacji, do której serdecznie zapraszamy.

← Poprzedni post

Organizery do szuflad - Czyli wszystko na swoim miejscu

Następny post →

Co zrobić ze starym sprzętem AGD?


Warning: include(include/stopka-blog.php): failed to open stream: No such file or directory in /blog/12-zasad-urzadzania-malej-kuchni.html on line 135

Warning: include(include/stopka-blog.php): failed to open stream: No such file or directory in /blog/12-zasad-urzadzania-malej-kuchni.html on line 135

Warning: include(): Failed opening 'include/stopka-blog.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php74/lib/pear') in /blog/12-zasad-urzadzania-malej-kuchni.html on line 135